Jak wybrać najlepsze buty do biegania?

0

Bieganie jest sportem, który nie wymaga on nas wielkich nakładów finansowych. Żeby biegać nie potrzebujemy karnetu ani specjalnego stroju. Jedyne w co naprawdę warto zainwestować to dobre buty do biegania. Pamiętajmy, że podczas biegu nasze nogi są szczególnie narażone na kontuzję. Dzięki odpowiedniemu obuwiu jesteśmy w stanie jej uniknąć. Jednocześnie wybór butów do biegania jest obecnie ogromny. Jak wybrać te, które sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku? Podpowiadamy.

Buty do biegania – cena to nie wszystko

Osoby, które po raz pierwszy kupują buty do biegania mogą czuć się zagubione. Niektórzy kupują obuwie najdroższe z nadzieją, że cena jest wyznacznikiem jakości. Należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze tak jest. Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że buty z górnej półki cenowej będą charakteryzowały się wysoką jakością, jednak nie jest to gwarancja. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, również mamy szansę na zakup solidnych butów do biegania.

Dlaczego nieodpowiednie obuwie sportowe to zagrożenie dla naszego zdrowia?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest dla nas niezmiernie ważny. Stopa podczas biegu jest bardzo obciążona i szczególnie narażona na kontuzje. Bieganie w nieodpowiednich butach grozi uszkodzeniami stawów, a nawet urazami kręgosłupa.

Odpowiedni rozmiar butów

Zaczniemy od spraw banalnych, czyli rozmiaru obuwia sportowego. Żadne buty nie będą dla nas odpowiednie, jeżeli wybierzemy nieprawidłowy rozmiar. Obuwie za małe będzie nas obcierało i uciskało. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już po pierwszym biegu pojawią się odciski. Bieganie w zbyt dużych butach jest niebezpieczne. Może ono zsuwać się z naszych stóp, dodatkowo nie będzie ich zabezpieczać i amortyzować.

Problem w tym, że wielu ludzi ma problem z określeniem prawidłowego rozmiaru swoich butów. Zanim wybierzemy się do sklepu sportowego, koniecznie zmierzmy swoje stopy. Do tego celu dobrze jest użyć kartki papieru i długopisu. Na kartce zaznaczmy dwie linie – jedna powinna wyznaczać koniec naszej pięty, druga natomiast koniec dużego palca. Tę odległość należy zmierzyć i zapamiętać. Należy zdawać sobie sprawę, że rozmiarówki poszczególnych producentów obuwia sportowego mogą się różnić. Dla niektórych stopa o długości dwudziestu czterech centymetrów będzie miała rozmiar trzydzieści osiem, dla innych trzydzieści siedem i pół. Warto to sprawdzić. Nie jest prawdą, że nasz rozmiar to zawsze trzydzieści dziewięć. Możemy być pewni, że nasza stopa mierzy dwadzieścia pięć centymetrów. Co do rozmiarów trzeba się upewnić.

Dobrze jest mierzyć buty do biegania w grubszej skarpecie lub skarpecie sportowej, w której będziemy biegać.

Rodzaj stopy

blankPrzed zakupem obuwia do biegania należy określić rodzaj stopy. Warto zapoznać się z pojęciami pronacja, supinacja i nadpronacja. Dzięki ich znajomości kupimy buty, które pozwolą nam uniknąć kontuzji.

Mianem pronacji określamy naturalne skręcanie stopy, a konkretnie przekrzywianie się do wewnątrz podczas biegu. Pronacja jest nam potrzebna, żeby zamortyzować wstrząsy pojawiające się na skutek kontaktu naszego ciała z podłożem (stopa musi poradzić sobie z trzykrotną wagą naszego ciała). Problemy zaczynają się w chwili, gdy pronacja jest zbyt duża. Wówczas stopa w kontakcie z podłożem wykręca się za mocno do wewnątrz. Taki ruch nie jest wskazany, gdyż naraża nasze ciało na kontuzje. Osoby posiadające stopy nadmiernie pronujące znajdą w sklepach sportowych obuwie specjalnie do nich przystosowane. Idealne obuwie dla stopy pronującej posiada wsparcie od wewnętrznej strony.

Supinacja to stan, kiedy nasza stopa podczas lądowania na ziemi nie zwija się dostatecznie do wewnątrz. W takiej sytuacji cały nacisk skupia się na jej zewnętrznej stronie. Jest to niekorzystne, gdyż stopa i kostka nie są w stanie ustabilizować ciała. Nie mamy właściwej amortyzacji. W tym przypadku również zwiększa się prawdopodobieństwo kontuzji – ucierpią szczególnie mięśnie piszczelowe. Osoby posiadające stopy supinujące powinny szukać obuwia z wyjątkowo mocną amortyzacją.

Stopa neutralna to taka, która podczas biegania wykonuje prawidłowy ruch – oznacza to, że ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie na całej stopie. Jeżeli posiadamy stopę neutralną, powinniśmy szukać butów z amortyzacją, ale bez stabilizatora.

Żeby przekonać się jaki jest rodzaj naszej stopy, warto jest wykonać test wodny. Jego wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujemy jedynie kartki papieru. Stopę należy zamoczyć w wodzie, a następnie odcisnąć na kartce. Jeżeli zaobserwujemy brak odcisku, ewentualnie jedynie cienki pasek, który łączy piętę i palce, prawdopodobnie mamy wysokie sklepienie charakterystyczne dla stopy supinującej. Z kolei pełny odcisk stopy oznacza niskie sklepienie i zbyt mocną pronację. Jeżeli odcisk naszej stopy jest średni – mamy stopę neutralną.

Podbicie stopy a wybór obuwia

Podczas wyboru butów do biegania powinniśmy wziąć pod uwagę również podbicie naszej stopy. Możemy wyróżnić trzy rodzaje podbicia – normalne, wysokie i niskie.

W przypadku wysokiego podbicia najlepszym wyborem będą buty miękkie, charakteryzujące się zakrzywionym kształtem i elastyczną podeszwą. Jeżeli mamy niskie podbicie, powinniśmy szukać obuwia z systemami podtrzymującymi. Takie obuwie jest w większości wypadków sztywne i ma prosty kształt. Dla osób z normalnym podbiciem najlepiej sprawdzą się buty tłumiące wstrząsy, z systemami stabilizującymi.

Zastanówmy się gdzie będziemy biegać

Pamiętajmy, że bieganie w lesie znacząco różni się od biegania po asfalcie. Zanim zdecydujemy się na zakup określonego obuwia do biegania, zastanówmy się jaka będzie nasza trasa biegowa. Osoby, które planują bieganie przede wszystkim po twardych nawierzchniach powinny poszukać obuwia z dobrą amortyzacją.

Bieganie po mokrym piasku (na przykład po plaży) wymaga butów charakteryzujących się grubszym bieżnikiem. Grubszy bieżnik to lepsza przyczepność do podłoża. Warto również zwrócić uwagę na cholewkę – powinna być usztywniona. Takie buty zminimalizują ryzyko skręcenia kostki.

Współcześnie w dużych sklepach sportowych wprowadzony jest podział na obuwia do biegania po twardych i równych nawierzchniach, czy też nierównym terenie. Zawsze możemy też poprosić o pomoc w wyborze sprzedawcę.

Oczywiście można biegać po lesie w butach dedykowanych do biegania po asfalcie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu obuwie może nie zapewnić nam wystarczającej stabilizacji i kontroli stopy. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo kontuzji (nie jest jednak powiedziane, że jej doświadczymy).

Obejrzyjmy swoje stare buty do biegania

Jeżeli nie pierwszy raz kupujemy buty do biegania, warto jest uważnie przyjrzeć się zużytej parze. Mogą nam one wiele powiedzieć o typie naszej stopy, a także sposobie biegania.

Sprawdźmy zużycie wewnętrzne naszych butów. Być może podeszwa jednego buta jest bardziej zbita niż podeszwa drugiego. Może to oznaczać, że nasze nogi nie są idealnie symetryczne – być może jedna jest nieco dłuższa od drugiej. Jeżeli zauważymy coś, co budzi nasze wątpliwości, warto udać się do ortopedy. Być może będziemy potrzebowali specjalnych wkładek.

Przyjrzyjmy się także ustawieniu pięty. Przykładowo nachylenie buta do wewnątrz jest sygnałem, że nasze stopy mają skłonności do nadmiernej pronacji. Starta pięta to sygnał, że zbyt gwałtownie spadamy na tył stopy. Jest to niebezpieczne, gdyż zwiększa ryzyko urazów. W takiej sytuacji powinniśmy szukać obuwia z dodatkową amortyzacją pięty.

Wytarta krawędź buta po zewnętrznej stronie oznacza, że mamy skłonność do nadsupinacji (cały ciężar ciała kumulowany jest na krawędzi stopy). Jeżeli zauważymy takie zmiany na swoich starych butach sportowych, powinniśmy szukać obuwia z bardzo mocną amortyzacją.

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupów butów do biegania?

Buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne. Z tego względu lepiej jest kupić je w stacjonarnym sklepie sportowym niż zamawiać przez internet. Przed zakupem zawsze powinniśmy przymierzyć obuwie i przejść (lub jeszcze lepiej przebiec) się w nim po sklepie. Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest zakup butów nieco większych (a jednak nie za dużych). Wówczas zapobiegniemy otarciom i odciskom, które często pojawiają się przy okazji dłuższych biegów.

Przed zakupem należy zastanowić się w jakich warunkach zamierzamy biegać. Jeżeli pragniemy zimą biegać na świeżym powietrzu, uwzględnijmy ten fakt przy zakupie obuwia.

Kolorystyka przy zakupie obuwia do biegania wydaje się najmniej ważna, jednak osoby, które namierzają biegać na zwenątrz powinny wybierać buty posiadające elementy odblaskowe (zwiększymy dzięki nim swoje bezpieczeństwo).

4.7/10 - (4 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here