Jak schudnąć zdrowo i skutecznie?

0

To bardzo ważne, by dobrze czuć się we własnym ciele. Czasami wymaga to sporej pracy. Zarówno nad samą sylwetką, jak i swoim sposobem myślenia o sobie. Zaburzony sposób myślenia o własnym ciele może doprowadzić do wystąpienia bardzo poważnych zaburzeń odżywiania, które mogą być nawet śmiertelne w skutkach.

Nie zawsze jest się zadowolonym ze swojego ciała. Nie zawsze wynosi się z domu zdrowe i pożądane nawyki żywieniowe. To wszystko ma wpływ na to, co jesz i na to, jak kształtuje się Twoja sylwetka. Nad własną sylwetką, jak i nawykami żywieniowymi i własną samooceną można z powodzeniem pracować. Jak to zrobić?

Czym są nawyki żywieniowe?

Nawyki żywieniowe to coś, co ma każdy. Nie każdy człowiek ma zdrowe i prawidłowe nawyki żywieniowe, ale same nawyki ma każdy. To coś, co kształtuje się jeszcze w dzieciństwie i w dużej mierze zależne jest od rodziców. W końcu dziecko nie może samo decydować o swojej diecie. To rodzice przygotowują i podają mu posiłki. Rodzice też dokonują zakupu żywności.

Nie każda rodzina wypracowała sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Często w rodzinach spożywa się za dużo tłuszczów, cukrów, sięga po jedzenie wysoko przetworzone, fast foody, mrożonki, dania gotowe i półprodukty. To łatwy i szybki sposób na przygotowanie jedzenia. Takie rzeczy jednak muszą być stosowane z odpowiednim umiarem.

Jedzenie ma też związek z emocjami. Sięganie po niezdrowe przekąski w momentach stresu, taki sposób radzenia sobie  z własnymi emocjami, może doprowadzić do wielu problemów, w tym do kompulsywnego objadania się.

Niewłaściwe podejście do jedzenia, połączone z kompleksami, niską samooceną i pędem za zaspokojeniem społecznych oczekiwań, co do sylwetki i wyglądu może doprowadzić do wielu zaburzeń odżywiania.

Oczywiście, można pracować nad swoją sylwetką. To bardzo chwalebne, by walczyć ze swoimi kompleksami i słabościami. Ważne jest jednak to, by zrobić to w sposób zdrowy i właściwy.

Jak schudnąć w zdrowy sposób?

Możesz czuć się bombardowanym informacjami na temat diet. Modne diety gwiazd i celebrytów, kolejne „przełomowe” odkrycia – dieta ketogeniczna, dieta kapuściana, dieta norweska, post przerywany – wymieniać można naprawdę bardzo długo. Niektórzy obiecują Ci, że stosowanie danej diety pozwoli Ci utracić nawet dziesięć-dwadzieścia kilogramów w ciągu miesiąca. Możesz też spotkać się z reklamami suplementów i innych magicznych środków na błyskawiczne, bezproblemowe i pozbawione wysiłku odchudzanie. To wszystko nie jest prawdą.

Nie można schudnąć bez wysiłku. Nie istnieje tutaj żadna droga na skróty i nic nie zastąpi odpowiedniej diety i ruchu fizycznego. Są ludzie, którzy mówią, że nie lubią ruchu fizycznego. Jednak jest to pewne krzywdzące uproszczenie. Jest przecież tyle aktywności fizycznych, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zresztą, już nawet regularne spacery są w stanie bardzo pomóc w wyrabianiu pewnych nawyków. Poszukanie aktywności fizycznej, która przynosi radość i zbytnio nie obciąża organizmu ma duże znaczenie.

Duże znaczenie ma też dieta. Najważniejsze, by była dopasowana do Ciebie i Twoich potrzeb. Nie ma sensu się głodzić, odmawiać sobie wszystkiego – to najprostsza droga do efektu jojo, czyli do sytuacji, w której dochodzi do natychmiastowego powrotu do dawnej wagi po zakończeniu diety.

Kluczem jest dobranie diety odpowiedniej dla Twojego ciała i – przede wszystkim – zmiana nawyków żywieniowych. To bardzo ważne, by zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Wtedy waga będzie spadać, a i stan Twojego zdrowia znacząco się poprawi.

Oczywiście, zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo trudna. Wyrobienie nawyku wymaga pracy, dyscypliny i dużej motywacji wewnętrznej. Wymaga też czasu, bo takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień.

Potrzebna jest też spora wiedza – chodzi przecież o to, by sobie pomóc i wieść lepsze, zdrowsze życie. A brak wiedzy, nawet przy najlepszych intencjach, może bardzo zaszkodzić. Bez odpowiedniej wiedzy możesz sabotować swoje starania o osiągnięcie niższej wagi, nawet samemu o tym nie wiedząc. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/dietetyk-warszawa/.

Pomoc dietetyka – dlaczego warto?

Z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami na temat tego, co robić, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Te informacje bardzo często są sprzeczne ze sobą i trudno z tego szumu informacyjnego wyciągnąć informacje faktycznie pomocne i wartościowe. Dlatego warto wiedzę zdobywać u źródła i wybrać się do dietetyka.

Dietetyk to specjalista od zdrowego odżywiania. Osoba, która jest w stanie, w oparciu o wywiad, rozmowę z Tobą o Tobie, Twoim trybie życia i Twoich nawykach żywieniowych, a także alergiach, upodobaniach i potrzebach, stworzyć dla Ciebie dietę redukcyjną. Spadek ciała będzie powolny, tak, by organizm miał czas się na to wszystko przygotować i przystosować do sytuacji w sposób zdrowy i taki, który nie będzie obciążający.

Dietetyk to też osoba, która pilnuje spadku wagi i na wizytach kontrolnych w razie potrzeby modyfikuje jadłospis. To pozwala nie tylko trzymać dietę, bez wkradnięcia się monotonii, ale też daje dodatkową motywację do odchudzania.

A motywacja jest przecież bardzo ważna, jeśli naprawdę chcesz stracić na wadze i utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe, wraz z niższą wagą. Odchudzanie to konieczność wprowadzenia poważnych zmian w życiu – nie na chwilę, tylko już na stałe. Z dietetykiem wyrobienie w sobie pewnych nawyków i zdobycie wiedzy na temat odchudzania i diet redukcyjnych może być łatwiejsze.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here