W dzisiejszych czasach bardzo modne stało się dbanie o atrakcyjny wygląd, na który składa się nie tylko wysportowana sylwetka, ale również nieskazitelna skóra. Tutaj problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy narażeni są na powstawanie siniaków lub krwiaków. Dlatego kiedy pojawiają się na skórze, najczęściej na kończynach dolnych, chcemy się ich jak najszybciej pozbyć.
Jak powstają siniaki?
Najczęściej związane są z niegroźnymi urazami i stłuczeniami, które mogą powstawać podczas codziennych czynności np. związanych ze sportem. Do wytworzenia krwiaka dochodzi w momencie, gdy z uszkodzonego naczynia wypływa krew, która lokalizuje się podskórnie w obrębie struktur tkankowych. Łatwo wtedy dostrzec czerwono-fioletowe przebarwienie w okolicy urazu, które z czasem zmienia barwę na sino-niebieską, a później na żółtą, aż wreszcie po kilku dniach znika bez śladu. Zmiana koloru siniaka nie powinna martwić, bowiem jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i świadczy o rozpadzie hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, który wydostał się z uszkodzonych wskutek urazu erytrocytów.
Chłodzący okład
Jednym ze sprawdzonych sposobów w walce z siniakami jest zastosowanie zimnego okładu w miejscu uszkodzenia. Do tego celu można wykorzystać mrożonkę lub kostki lodu owinięte w ręcznik, a następnie przykładać na wrażliwy obszar przez maksymalnie 10 minut, z częstotliwością 2-3 razy dziennie. Chłodny kompres zmniejszy odczuwanie bólu oraz spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew w mniejszej ilości wydostanie się poza ich światło. W tej metodzie bardzo ważne jest, aby zimnego okładu nie przykładać bezpośrednio na skórę oraz nie stosować zbyt długo, by nie doszło do odmrożenia skóry.
Uniesienie kończyny
Podstawowym postępowaniem, które ma na celu zahamowanie rozwoju krwiaka, jest uniesienie kończyny objętej problemem ponad poziom tułowia. Taka pozycja ma na celu spowolnienie napływu krwi do zranionej tkanki, a także przyspieszenie jej odpływu z wrażliwego obszaru. Co ważne, takie działanie pozwoli nie tylko na uniknięcie rozległego krwiaka, ale także zapobiega powstawaniu bolesnego obrzęku, dzięki czemu szybko będzie można poczuć ulgę.
Maści i żele dostępne w aptekach
W przypadku osób, u których rozwinął się krwiak i którym zależy na szybkim oraz skutecznym działaniu, dobrym wyborem będą gotowe preparaty dostępne w aptekach, przyspieszające wchłanianie krwiaków podskórnych. Jednym z nich jest żel Lioton 1000 z przenikającą przez skórę substancją czynną – heparyną. Heparyna działa przeciwzakrzepowo oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu pomaga usuwać nagromadzoną krew. Delikatne wmasowywanie żelu w nieuszkodzoną skórę nad krwiakiem pomaga zniwelować objawy, a szybkie wchłanianie oraz żelowa, nieplamiąca formuła sprawia, że można wygodnie stosować go zarówno w pracy, jak i w domu, co jest na pewno dużym plusem tego żelu.