Jak radzić sobie z problemami psychicznymi?

0

Problemy psychiczne to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się zarówno do kryzysów życiowych, jak i do smutku, depresji, zaburzeń osobowości, chronicznego stresu. W przypadku powtarzających się lub długo utrzymujących się trudności szczególne znaczenie ma skorzystanie ze specjalistyczne pomocy.

Sposoby na radzenie sobie z problemami psychicznymi

W życiu człowieka pojawia się wiele trudności, które w dużym stopniu wpływają na jego codzienne funkcjonowanie, relacje z innymi ludźmi, postawy życiowe i sposób postrzegania świata. Do często występujących problemów psychicznych można zakwalifikować między innymi zaburzenia zachowania, odżywiania, chroniczny stres, przewlekły smutek, depresję, a także uzależnienia i kryzysy życiowe. Szczególne znaczenie ma wstępne określenie swojego problemu oraz ustalenie najważniejszych objawów. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą psychologa. Temat zaburzeń psychicznych i różnych problemów jest wciąż uznawany za tabu, chociaż trudności życiowe są powszechne i w pewnym stopniu dotykają każdego.

Psychoterapia

Pierwszym i najważniejszym sposobem na poradzenie sobie z problemami psychicznymi, jest profesjonalna pomoc. Jednym z najczęsciej stosowanych form jest terapia poznawczo-behawioralna, czyli forma oddziaływania psychologicznego, której celem jest zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie objawów i problemów danego człowieka. Ten rodzaj terapii zakłada, że przyczynami zaburzeń są niewłaściwe zachowania, wzorce i skrypty, dlatego trzeba je zmienić. Do ważnych cech psychoterapii w tym nurcie należą krótkoterminowość, ustrukturyzowanie i koncentracja na celu. Zwykle ten rodzaj oddziaływania psychologicznego zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Terapeuta poznaje pacjenta, stawia diagnozę i rozpoczyna kolejne spotkania, a także zadaje pacjentowi różne zadania. W przypadku tej terapii szczególne znaczenie mają konkretne działania, a nie tylko rozmowy. Nie ma tutaj powrotu myślami do przeszłości. Dużo bardziej istotna jest zmiana dotychczasowych schematów i skryptów myślowych, a także wyuczonych zachowań.

Kolejne kroki na drodze do dobrobytu

Terapia jest zwykle pierwszym krokiem na drodze do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Ogromne znaczenie mają rozmowy, nie tylko z terapeutą, ale także z bliskimi osobami. Najlepiej przyznać się chociaż jednej zaufanej osobie i porozmawiać o swoich problemach, ponieważ zwykle działa to oczyszczająco. Należy także pozwolić sobie na przeżywanie wszelkich emocji w trakcie terapii i poza spotkaniami z terapeutą. Emocje i zachowania należy jednak sobie uświadamiać, a nawet zapisywać, ponieważ w ten sposób można lepiej zrozumieć siebie. W języku chińskim kryzys to słowo, które ma dwojakie znaczenie, ponieważ rozumiane jest jako trudności, ale także szansa na rozwój. Często właśnie w czasie terapii można lepiej rozwinąć swoją osobowość, zrozumieć siebie i poznać swoje zachowania, a także zmienić pewne elementy swojego funkcjonowania. W przypadku wszystkich problemów psychicznych ważny jest czas działania. Oznacza to, że w momencie pojawienia się niepokojących objawów, najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty i porozmawiać na ten temat.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here