Skojarzona z odchudzaniem dieta to po prostu pewien sposób odżywiania się. Może być on bardziej lub mniej restrykcyjny, lub być określeniem dobrze zbilansowanych posiłków na bazie warzyw i produktów mało przetworzonych. Zasady prawidłowego żywienia są podstawą dobrego samopoczucia i utrzymywania zdrowia oraz sprawności bez pojawiających się chorób.
Zasady zrównoważonej diety
Dobrze dobrana dieta to podstawa do zachowania zdrowia oraz do uzyskania sprecyzowanych efektów. W zależności od oczekiwań może być ona przeznaczona do budowania mięśni, stracenia lub zyskania kilogramów, lub wprowadzona, by zmienić nawyki żywieniowe. Chcąc uzyskać pożądane efekty, należy zastosować pewne zasady, które dotyczą nie tylko spożywania konkretnych produktów, ale również całego planu dnia. Należą do nich m.in. rozpoczynanie poranka od pożywnego śniadania, spożywanie 5 posiłków, z których dwa są uzupełnieniem a trzy daniami głównymi, stosowanie odstępów 3-4 godzinnych pomiędzy konsumpcją, dokładne żucie i gryzienie, obserwowanie poziomu sytości i nieprzekraczanie go, wypijanie optymalnej ilości wody (2-3 litry), stosowanie lepszej obróbki termicznej (np. gotowanie, duszenie, pieczenie), spożywanie ostatniego posiłku minimum 2 godziny przed snem, codzienna dawka ruchu (minimum 30 minut dziennie), a także rezygnacja z alkoholu lub jego ograniczenie.
Rola białek w zbilansowanej diecie
Białka to bardzo ważne mikroskładniki, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju organizmu człowieka. Są pobierane z pożywienia, pozwalają na syntezę nowych białek oraz na budowę i rozbudowę tkanek się zużywających. Dodatkowo to podstawowy składnik krwi, a także limfy i innych związków biologicznie aktywnych. Białko spełnia również bardzo ważną funkcję w układzie immunologicznym, gdyż produkuje przeciwciała. Mikroskładnik ten reguluje wiele życiowych procesów, pełni funkcję składników mineralnych i witamin, a także przyczynia się do regulowania ciśnienia tętniczego. Beż białek nie jest możliwe gojenie się ran, walczenie z chorobami lub rozwój organizmu.
Węglowodany w diecie
Węglowodany potocznie nazywane cukrami są kolejnym niezbędnym w diecie składnikiem. Zapotrzebowanie na nie jest zależne od wieku, płci, rodzaju pracy, aktywności oraz masy ciała. Z posiłkami powinno dostarczać się koło 50 procent dobowego zapotrzebowania na energię. Szczególnie rano ważne jest, aby dodać zapału do działania, dlatego dobrze jest zaczynać dzień od pieczywa, płatków zbożowych lub owoców. Niestety wiele osób obawia się spożywania cukrów, co pokazuje bardzo często wyszukiwana w internecie fraza „cukier a zdrowie„. Jednak w dobrze zbilansowanej diecie znajdzie się miejsce nawet na cukry proste (typowe słodycze), które również są uzupełnieniem węglowodanów.
Dlaczego tłuszcze są tak istotne?
Niezbędnym elementem zdrowej diety są tłuszcze, które mają za zadanie pomóc pozyskać witaminy i minerały potrzebne, by utrzymać stan dobrego samopoczucia i sprawności całego organizmu. Dodatkowo są one znaczącym źródłem energii, wspomagają utrzymanie zdrowej skóry i włosów, prawidłowego działania układu odpornościowego, a także dostarczają odpowiedniej ilości kalorii, aby utrzymać stałą wagę lub ją podnieść. warto pamiętać również, iż duże ilości tłuszczów w diecie mogą być powodem wielu chorób np. serca, pojawienia się cukrzycy lub cholesterolu.