Napięciowy ból głowy jest określany w kategorii najczęstszych dolegliwości, które dotykają ludzi niezależnie od cech charakterystycznych dla danej populacji. W terminologii medycznej określany jest też jako ból pierwotny o charakterze napadowym. Ataki mają różny czas trwania i różne natężenie.
Kiedy mówimy o napięciowym bólu głowy?
Napięciowy ból głowy może mieć podłoże genetyczne, chociaż lekarze wskazują, że jak dotąd nie udało się określić dokładnej patogenezy tej powszechnie występującej dolegliwości. Coraz częściej łączy się jednak ten typ bólu z prowadzonym przez nas stylem życia. Uważa się, że napięciowe bóle głowy najczęściej wywołują, m.in.:
- silne emocje,
- depresja,
- przewlekły stres,
- stany lękowe,
- chroniczne przemęczenie,
- niedobory snu.
Wszystko to pozwala traktować tę dolegliwość w kategorii choroby cywilizacyjnej. Czym różnią się napięciowe bóle głowy od np. ataku migrenowego? Badania wykazały, że podczas napadu dochodzi do wzmożonego pobudzenia nerwowego, czyli ból jest powiązany z reakcją organizmu na negatywne bodźce.
Przypadłość ta częściej występuje u kobiet niż mężczyzn i jest charakterystyczna dla młodszych wiekiem osób, ale nie jest to regułą, ponieważ napady mogą powtarzać się przez wiele kolejnych lat. Statystyki jednak wskazują, że częstotliwość ataków zmniejsza się wraz z wiekiem, co również może być powiązane z prowadzonym stylem życia i faktem, że w wieku emerytalnym mamy mniej stresogennych zobowiązań zawodowych.
Czym charakteryzuje się napięciowy ból głowy?
Napięciowy ból głowy dzieli się na rodzaje ze względu na czas występowania i trwania dolegliwości.
- Rzadki napięciowy ból głowy charakteryzują ataki, które występują raz w miesiącu i utrzymują się od 30 minut do nawet 7 dni.
- Częsty napięciowy ból głowy to około 10 ataków w ciągu roku, które trwają od 1 dnia aż do 14 dni, a w niektórych przypadkach epizody bólowe utrzymują się przez ponad 3 miesiące.
- Przewlekły napięciowy ból głowy pojawia się co najmniej 15 razy w miesiącu i nawroty utrzymują się przez ponad 3 miesiące, a taki trwają od kilku godzin do kilku dni. W skrajnych przypadkach występują nieprzerwanie.
Co na napięciowy ból głowy?
W leczeniu napięciowych bólów głowy duże znaczenie mają metody niefarmakologiczne, a zwłaszcza profilaktyka polegająca na unikaniu bodźców aktywujących ból. Osobom dotkniętym tą dolegliwością zaleca się opanowanie technik relaksacyjnych i sposobów radzenia sobie z nadmiernym stresem. Pomocne są wszelkie ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, które należy praktykować również w trakcie napadu, aby rozluźnić spięte mięśnie. Dobre wyniki dają masaże relaksacyjne, ale też akupunktura i aktywność fizyczna. Warto pamiętać, że spełnianie swojego hobby jest też sposobem na rozluźnienie mięśni, spiętych na skutek przewlekłego stresu, np. w pracy. W trakcie samego napadu warto zrezygnować z wykonywanych czynności i odpocząć.
Jeśli chodzi o farmakoterapię, to służy ona głównie doraźnemu zmniejszaniu dolegliwości bólowych. Skuteczne są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które zawierają ketoprofen. Ketoprofen działa szybko i pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania. Przed zażyciem leku z tą substancją czynna należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, zaleceniami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania.