Jak oczyścić wątrobę – przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby

0

Choć wątroba jest narządem, który posiada zdolności regeneracji, ogromna ilość toksyn, które codziennie dostają się do naszego organizmu może przerosnąć jej możliwości. Nasz organizm nie jest przystosowany do stylu życia jaki współcześnie prowadzimy. Przeciętny człowiek spożywa bardzo duże ilości przetworzonej żywności, pije słodzone napoje gazowane pełne zbędnych dodatków, oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a także przyjmuje leki, które nie są wolne od efektów ubocznych. Sprawnie pracująca wątroba jest nam niezbędna do życia, dlatego powinniśmy zadbać o regularne jej oczyszczanie. Podpowiadamy jak to zrobić.

Dlaczego wątroba jest tak ważna?

Wątroba to największy gruczoł jaki znajduje się w naszym układzie pokarmowym. Jest bardzo mocno ukrwiona, stąd jej intensywny, brunatny kolor. Narząd otacza błona łącznotkankowa, którą nazywamy torebką wątroby. Wątroba składa się z czterech płatów. Prowadzi do niej system krwionośny, na który składa się tętnica wątrobowa i żyła wrotna. Liczba zadań, które narząd ten pełni w ludzkim organizmie jest imponująca. Są one sklasyfikowane jako funkcje magazynujące, filtracyjne, zewnątrzwydzielnicze i wewnątrzwydzielnicze.

Wątroba jest odpowiedzialna między innymi za produkowanie żółci i wydzielanie jej do przewodów żółciowych. Magazynuje ona również substancje, które są niezbędne do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu – między innymi żelazo, glikogen, białko, witaminę B12, czy witaminy A i D.

To dzięki wątrobie nasz organizm jest w stanie neutralizować niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Do jej zadań należy zamiana aminokwasów w tłuszcze, wytwarzanie około osiemdziesięciu pięciu procent białek osocza.

Wątroba reguluje równowagę kwasowo-zasadową, do jej zadań należy też kontrola stężenia ważnych hormonów takich jak estrogen, czy adrenalina.

Jeżeli nadużywamy alkoholu, niezdrowo się odżywiamy lub przyjmujemy dużą ilość leków, jesteśmy zagrożeni niewydolnością wątroby. Prowadzi ona między innymi do pojawienia się żółtaczki, obrzęków, wodobrzusza, żylaków przełyku lub odbytu. W skrajnych wypadkach niewydolność wątroby prowadzi do kwasicy metabolicznej i śpiączki wątrobowej, która zazwyczaj kończy się śmiercią.

Przykrych dolegliwości możemy uniknąć, jeżeli zawczasu zadbamy o swoją wątrobę. Co możemy zrobić?

Postawmy na wodę

Osoby, które chcą zadbać o dobrą kondycję swojej wątroby powinny pić duże ilości wody. Zalecana jest przede wszystkim woda niegazowana dobrej jakości. Nie popełniajmy jednak poważnego błędu i nie wypijajmy całej butelki naraz. Znacznie lepszą praktyką jest rozłożenie picia wody na dłuższy odcinek czasu. Popijamy ją powoli, małymi łykami. Pijemy więcej podczas upałów, a także kiedy intensywnie uprawiamy sport. W takich sytuacjach ciało intensywnie się poci, co może doprowadzić do odwodnienia.

Zrezygnujmy z alkoholu

Picie alkoholu jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Choć zadaniem wątroby jest jego metabolizowanie, regularne spożywanie napojów alkoholowych może poważne ją uszkodzić. U osób uzależnionych od alkoholu często stwierdza się stłuszczenie wątroby, co w skrajnych wypadkach może prowadzić nawet do jej niewydolności.

Pamiętajmy, że picie alkoholu przynosi nam więcej szkód niż korzyści, nawet jeżeli mówimy o spożywaniu czerwonego wina. Choć niezaprzeczalnie może mieć ono pewien pozytywny wpływ na zdrowie (wynika to z obecności reserwatrolu), jednak znacznie bezpieczniej jest zastąpić je sokiem z czerwonych winogron.

Stosujmy zdrową dietę

Większość toksycznych substancji trafia do naszego organizmu z żywnością, którą spożywamy. Niestety przeciętny Polak nie zwraca większej uwagi na to, co znajduje się na jego talerzu. Niestety na sklepowych półkach znajduje się wiele produktów, które zawierają ogromne ilości dodatkowych substancji, które przyczyniają się między innymi do rozwoju alergii i chorób nowotworowych. Wątroba nawet przy bardzo intensywnej pracy nie jest w stanie zneutralizować wszystkich tych toksyn, dlatego zaczynamy chorować.

Jeżeli zależy nam na oczyszczeniu wątroby, powinniśmy szczególnie zadbać o dietę. Przede wszystkim nie powinniśmy się przejadać. Im większe są nasze posiłki, tym więcej pracy ma nasz organizm. Dobrą praktyką jest zastąpienie trzech bardzo obfitych dań, pięcioma, a nawet sześcioma mniejszymi. Warto również jeść o stałych porach i unikać jedzenia bezpośrednio przed snem (ostatni posiłek należy spożyć na około trzy godziny przed pójściem spać).

Przygotowania do zmiany diety należy rozpocząć eliminują z naszego menu żywności wysoko przetworzonej. Jeśli zależy nam na zdrowiu, powinniśmy pożegnać się z daniami typu fast food, słodyczami, słonymi przekąskami, słodzonymi sokami i napojami gazowanymi.

W naszej lodówce jest miejsce tylko i wyłącznie dla wysokiej jakości, naturalnych produktów. Stawiamy przede wszystkim na warzywa i owoce. Dozwolone jest także mięso drobiowe i niewielkie ilości ryb. Dieta przyjazna dla wątroby nie może być zbyt bogata w tłuszcze.

Unikajmy smażenia

Dla naszej wątroby nie bez znaczenia jest w jaki sposób przygotowujemy posiłki. Zdecydowanie odradzane jest smażenie i pieczenie. Jeżeli nie możemy zrezygnować z pieczenia – przed włożeniem produktu do piekarnika owińmy go folią.

Zdecydowanie najbezpieczniejsze metody obróbki termicznej to gotowanie na parze, a także duszenie w niewielkiej ilości wody. Dzięki nim unikniemy wytwarzania związków kancerogennych, a także zachowamy większość wartości odżywczych pokarmów.

Leki traktujemy jako ostateczność

Nałogowe przyjmowanie leków to prosty przepis na zniszczenie wątroby. Niestety Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej jeżeli chodzi o ilość przyjmowanych lekarstw. Przemysł farmaceutyczny w naszym kraju kwitnie, co nie przekłada się na lepszy stan zdrowia.

Przyjmujmy leki tylko wówczas, kiedy jest to naprawdę potrzebnie. Stosowanie antybiotyków w celu leczenia kataru jest działaniem na własną szkodę. Tego typu preparaty niszczą wprawdzie drobnoustroje chorobotwórcze odpowiedzialne za rozwój choroby, jednak eliminują z naszego organizmu również dobre bakterie.

Co więcej wiele leków zawiera substancje dodatkowe, które zazwyczaj mają bardzo niekorzystny wpływ na kondycję wątroby. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku suplementów diety. Zanim zdecydujemy się na ich przyjmowanie, upewnijmy się czy jest to faktycznie konieczne (często substancje odżywcze można dostarczyć przy pomocy właściwej diety), a także uważnie zapoznajmy się z etykietą.

Wykorzystajmy właściwości ziół

zioła różne rodzaje, mieszanka ziółGdy czujemy, że nasza wątroba nie jest w najlepszej kondycji, zanim sięgniemy po odpowiedni lek, sprawdźmy czy nie pomogą nam zioła. Ziołolecznictwo jest niedoceniane przez współczesną medycynę, jednak jest w stanie zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia.

Istnieje wiele ziół, a także mieszanek ziołowych, które pomogą nam oczyścić wątrobę. Pomocny może okazać się ostropest plamisty, dziurawiec, karczoch zwyczajny, czy mniszek lekarski. Warto zainteresować się mieszankami ziół, które wykorzystują moc kilku, a nawet kilkunastu roślin.

Nie zapominajmy o aktywności fizycznej

Regularna umiarkowana aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na kondycję całego naszego organizmu. Może poprawić też jakość pracy naszej wątroby. Nie ma szczegółowych zaleceń co do tego jaki sport powinniśmy wybrać. Ważne jest, żeby dana aktywność sprawiała nam przyjemność.

Wyjątkiem jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu, kiedy mieszkamy w mieście, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Aktywność fizyczna sprawia, że oddychamy szybciej i pobieramy większe ilości tlenu (a wraz z nimi niebezpieczne toksyny). Może nam ona zaszkodzić, gdyż przyspieszy kumulowanie się toksycznych związków w organizmie, co bardzo obciąży wątrobę.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here