Jak liczyć kalorie?

0

Pojęcia takie jak “kalorie”, “zapotrzebowanie kaloryczne” czy “wartość energetyczna produktów” są nieodłącznie związane z dietą i zasadami zdrowego odżywiania. Samo słowo “kaloria” często kojarzy się negatywnie. Mówimy, że produkt ma za dużo kalorii lub danie jest wysokokaloryczne. Tymczasem bez kalorii nie byłoby energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego o kaloriach. Podpowiemy także, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Zapraszamy do lektury!

Kaloria – co to takiego?

Zacznijmy jednak od podstaw. Kaloria (cal) to jednostka fizyczna, która określa ilość ciepła, które jest potrzebne do podniesienia temperatury jednego grama czystej chemicznie wody o jeden stopień Celsjusza. W dietetyce często używa się również pojęcia “wartość energetyczna”. Jest to ilość energii z pożywienia, jaką organizm może przyswoić podczas trawienia. Wartość energetyczną wyraża się w kilokaloriach (kcal) i kilodżulach (kJ). Jedna kilokaloria żywieniowa (1 kcal lub 1000 kalorii) to ilość energii (ciepła), dostarczonej z pożywienia. Dlatego mówiąc o kaloriach w jedzeniu, tak naprawdę rozmawiamy o kilokaloriach. Obecnie tych pojęć używa się zamiennie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne (lub inaczej zapotrzebowanie energetyczne) pozwala określić, ile kalorii potrzebujesz dziennie, aby zaspokajać wszystkie potrzeby organizmu, cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim wskaźniki takie jak: wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, rodzaj wykonywanej pracy czy ogólny stan fizjologiczny organizmu. Przykładowo kobieta w wieku od 20 do 40 lat, która wykonuje pracę siedzącą i wykazuje niewielką aktywność fizyczną, potrzebuje tylko 2200 kcal dziennie. Z kolei zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny w podobnym wieku, ale za to pracującego fizycznie, wynosi około 3400 kcal.

Swoje zapotrzebowanie energetyczne możesz z łatwością obliczyć samodzielnie. W Internecie znajdziesz różne narzędzia (kalkulatory kalorii), które pokażą, jak zmieni się Twoja waga w zależności od ilości przyjmowanych kalorii.

Czy kalorie są złe?

Kalorie nie są złe, o ile spożywasz je zgodnie ze wskazaniami swojego zapotrzebowania energetycznego. Nadmiar kalorii gromadzi się w ciele w postaci tkanki tłuszczowej. Każdy organizm potrzebuje tłuszczu, żeby zachować zdrowie. Jednak gdy tłuszczu jest zbyt dużo, pojawia się otyłość, a w konsekwencji inne problemy zdrowotne. Warto pamiętać o tym, że kaloria to jednostka niedoskonała. Należy traktować ją jako wskazówkę, a nie bezwzględną liczbę, której trzeba kurczowo się trzymać. Podczas robienia zakupów warto zwracać uwagę nie tylko na kaloryczność produktu, ale również na jego wartość odżywczą. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapotrzebowania energetycznego polecamy konsultację z dietetykiem. Doświadczony specjalista na pewno podpowie, jak liczyć kalorie, jedząc przy tym smacznie i zdrowo.

4.5/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here