Jak leczyć zatoki?

0

Ból głowy i uczucie dyskomfortu przy pochylaniu to pierwsze objawy zapalenia zatok. Następnie pojawia się uciążliwy katar, który zaburza poprawne funkcjonowanie, czasem może dojść do tego gorączka oraz ogólne osłabienie. Zapalenie zatok to jedno z najczęstszych schorzeń, które może dopaść każdego w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Ostre zapalenie zatok trwa zazwyczaj nie dłużej niż 4 tygodnie, jednak zaniedbane może przerodzić się w postać przewlekłą. Jak leczyć zapalenie zatok?

Rodzaje zapalenia zatok

Zapalenie zatok przynosowych dzielić można ze względu na długość trwania schorzenia. Wyróżniamy:

  • ostre zapalenie zatok – trwa do 4 tygodni i odpowiednio leczone nie daje powikłań;
  • nawracające ostre zapalenie zatok – mówimy o nim, gdy w ciągu 12 miesięcy występują 4 lub więcej epizody ostrego zapalenia zatok, trwające od 7 do 10 dni i nieprzechodzące w postać przewlekłą;
  • zapalenie podostre – to infekcja, trwająca od 4 do 12 tygodni. Jeżeli po tym okresie objawy ustąpią, nie dochodzi do zmian przewlekłych i wciąż możliwa jest całkowita regeneracja błony śluzowej zatok;
  • przewlekłe zapalenie zatok – źle leczone ostre zapalenie zatok może przerodzić się w postać przewlekłą. O tej postaci mówimy, gdy objawy trwają ponad 12 tygodni;
  • zaostrzenie przewlekłego zapalenia zatok – w przewlekłym zapaleniu zatok może dojść do zaostrzenia objawów, po których ustąpieniu następuje powrót do stanu przewlekłego.

Leczenie zapalenia zatok – domowe sposoby

Większość przypadków zapalenia zatok można wyleczyć w domu, stosując sprawdzone sposoby oraz leki dostępne bez recepty. Ważne jest, aby zacząć działać od początku wystąpienia symptomów, wzmacniając organizm witaminami oraz starając się w jak najwyższym stopniu złagodzić objawy.

Jedną z najbardziej znanych metod zmniejszania dolegliwości w zapaleniu zatok są inhalacje z wykorzystaniem ziół i olejków eterycznych, które pomagają odetkać zatkane ujścia zatok i ułatwiają oddychanie, działając jednocześnie przeciwzapalnie i łagodząco. Coraz częściej stawia się także na płukanki zatok solą fizjologiczną. Aktualnie w aptekach dostępne są już specjalne zestawy, zawierające zarówno aparat do płukania, jak i zestaw saszetek. Takie działanie pomaga usunąć zalegającą wydzielinę oraz inne zanieczyszczenia i odtyka zatoki.

Zapalenie zatok – kiedy do lekarza?

Jak leczyć zatoki, jeżeli pomimo stosowania domowych sposobów objawy nie ustępują? W przypadku, gdy do dolegliwości dołącza ogólne osłabienie, gorączka i dreszcze, warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki na przeziębienie. Zawierają one substancje przeciwzapalne oraz produkty, rozrzedzające wydzielinę, a do tego rozgrzewają, znacznie łagodząc dolegliwości. Jeżeli pomimo takiego działania, złe samopoczucie nie tylko się utrzymuje, ale zaczyna pogarszać – może to oznaczać, że doszło do zakażenia bakteryjnego, które będzie wymagało odpowiedniej terapii zleconej przez lekarza.

Objawy zapalenia zatok zazwyczaj ustępują samoistnie, jednak warto reagować jak najwcześniej, aby ostra infekcja nie zamieniła się w postać przewlekłą.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here