Jak leczyć objawy przeziębienia?

0
Przeziębienie to choroba wirusowa obejmująca górne drogi oddechowe. Wiąże się z nim zespół objawów związanych ze stanem zapalnym w obrębie błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok. Dolegliwości pojawiają się stopniowo, a najbardziej dokuczliwy okres przypada na 2-3 dzień choroby. Bardzo często przeziębienie ustępuje samoistnie, po około tygodniu od zachorowania, lecz zdarzyć się może, że nieleczone może ulec nadkażeniu bakteryjnemu i wywołać powikłania. Dlatego bardzo ważne jest od samego początku leczenie adekwatne do prezentowanych objawów.

Ból głowy, gardła, mięśni i gorączka

Są to jedne z najczęstszych objawów towarzyszących przeziębieniu, gdzie dominującym jest zwykle gorączka. Należy pamiętać, że do pewnego momentu podwyższona temperatura ciała jest dobra dla organizmu i oznacza podjętą walkę z zakażeniem. Dlatego po leki należy sięgnąć dopiero, gdy termometr wskaże >38°C. Wtedy u dorosłych można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak np. Aspirin, natomiast u małych dzieci można sięgnąć po paracetamol. Preparaty te z powodzeniem sprawdzą się również w przypadku bólu głowy, gardła i mięśni, jednak warto pamiętać o odpowiednim dawkowaniu, co zapobiegnie przekroczeniu maksymalnej dziennej dawki.

Katar

Nieżyt górnych dróg oddechowych jest często pierwszym objawem, który zwiastuje przeziębienie. W początkowej fazie jest wodnisty, a następnie staje się coraz gęstszy, upośledzając oddychanie przez nos. Z tego powodu w łagodzeniu kataru przydatne się leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, np. ksylometazolinę, stosowane bezpośrednio do jam nosowych w postaci aerozolu lub kropli. Dzięki temu bardzo szybko poprawia się drożność nosa, co ułatwia oddychanie. Możliwe jest również doustne przyjmowanie preparatów np. fenylefryny, która zmniejsza nasilenie kataru, ale nie powinna być stosowana u dzieci. Z kolei najbezpieczniejszym wyborem będzie zastosowanie roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej, które nawilżają jamę nosa i zmniejszają katar.

Kaszel

Kaszel wynika z drażniącego działania patogenów na błonę śluzową gardła. Zwykle w przebiegu przeziębienia pojawia się suchy kaszel, który nieraz jest na tyle intensywny, że może zakłócać sen i normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach można sięgnąć po leki przeciwkaszlowe zawierające butamirat lub lewodropropizynę. Jednak takie preparaty są przeciwwskazane w przypadku kaszlu z odkrztuszaniem wydzieliny, ponieważ utrudniałyby jej ewakuację z dróg oddechowych. Wtedy zaleca się preparaty zawierające ambroksol lub bromheksynę, które rozpuszczają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie wraz z kaszlem.

Osłabienie

Utrata sił w przebiegu przeziębienia jest naturalnym zjawiskiem i wynika ze spadku odporności i wzmożonej walki organizmu z infekcją. Dlatego w tym czasie należy na kilka dni odłożyć codzienne obowiązki, zostać w domu i zregenerować siły, odpoczywając w łóżku. Ponadto, często mimo braku apetytu, nie można zapominać o zdrowej i pełnowartościowej diecie, bogatej w świeże owoce i warzywa oraz o prawidłowym nawadnianiu, co zdecydowanie przełoży się na szybszy powrót do zdrowia.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here