Jak działa noradrenalina i jak się objawia? Musisz to wiedzieć!

0

Noradrenalina to związek chemiczny, który wydzielany jest w mózgu ludzi i zwierząt jako reakcja na stres, zawsze w towarzystwie adrenaliny. Ma działanie mobilizujące ciało oraz umysł do działania w sytuacjach zagrożenia. Dowiedz się, jak działa noradrenalina.

Adrenalina i noradrenalina

Adrenalina i noradrenalina, choć obie są nazywane „hormonami stresu”,  to tak właściwie zupełnie różne substancje. Są klasyfikowane w obrębie jednej grupy – neuroprzekaźników katecholaminowych. Adrenalina w większości produkowana jest w nadnerczach, natomiast noradrenalina w nerwach współczulnych. Działanie adrenaliny zauważalne jest bardzo szybko, ale równie szybko ustępuje, natomiast noradrenalina wydziela się powoli. Ponieważ u człowieka bardzo rzadko spotyka się niedobory katecholamin (czyli właśnie noradrenaliny, serotoniny czy dopaminy) ich stężenie we krwi bada się bardzo rzadko – przeważnie w przypadku pojawienia się nadciśnienia o nieznanej przyczynie.

Co daje człowiekowi noradrenalina?

Ten hormon i neuroprzekaźnik pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Wśród nich można wymienić:

  • uwalnianie do organizmu nagromadzonej glukozy w celu odżywienia tkanek,
  • zwiększenie dopływu krwi do mięśni,
  • ograniczanie funkcjonowania układu pokarmowego, zmniejszając jego ukrwienie oraz redukując motorykę,
  • zwiększanie ciśnienia krwi w momencie pojawienia się sytuacji stresowych.

Szerzej o noradrenalinie możesz przeczytać na portalu Mito-Med.

Noradrenalina – działanie wykorzystywane w medycynie

W medycynie noradrenalina jest wykorzystywana stosunkowo często. Ma zastosowanie szczególnie w praktyce anestezjologicznej, chirurgii oraz stomatologii. Preparaty przeznaczone do wykorzystywania w gabinetach można spotkać przykładowo w postaciach roztworów przeznaczonych do infuzji. Dawkowanie noradrenaliny określa się na podstawie danych o pacjencie, w szczególności wieku, stanu zdrowia oraz wagi. Nie wolno stosować tych środków u osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na noradrenalinę.

Często jako środek miejscowo znieczulający wykorzystywana jest również lidokaina z noradrenaliną – korzysta się z niej m.in. w gabinetach medycyny estetycznej, kosmetologicznych oraz ginekologicznych. Połączenie tych dwóch substancji umożliwia zwiększenie potencjału działania środka – noradrenalina może opóźniać wchłanianie lidokainy i wydłużać znieczulające działanie preparatu.

Noradrenalina jako składnik leków przeciwdepresyjnych

Serotoninę i noradrenalinę wykorzystuje się również w lekach powszechnie znanych jako inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Inaczej w odniesieniu do nich używa się sformułowania „leków przeciwdepresyjnych”. Nazywane są również SNRI, a ich działanie może być uznawane za dosyć podobne do leków typu SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Lekarze przepisują je w sytuacjach, w których u Pacjentów obserwuje się:

  • zaburzenia depresyjne,
  • zespoły lęku uogólnionego, lęk wolnopłynący,
  • fobie społeczne oraz napady paniki,
  • zespół stresu pourazowego lub bóle neuropatyczne.

Podsumowując, noradrenalina to hormon, który uaktywnia się w stanie krótkotrwałego stresu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego, mobilizując organizm do działania. Odbywa się to jednak kosztem innych narządów, w kolejnej fazie przestawiając się na produkcję hormonu stresu przewlekłego – kortyzolu. Warto zatem zadbać o zrównoważony styl życia i unikanie sytuacji stresowych.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here