E-recepta to nic innego jak dobrze nam znany dokument wystawiany przez lekarza, tylko w zdigitalizowanej wersji. Od stycznia 2020 roku każdy lekarz jest zobowiązany do jej wystawiania, a każda apteka do jej realizacji. Elektroniczna recepta ułatwia lekarzom, farmaceutom i pacjentom wiele procedur, a na dodatek można ją zdobyć bez wychodzenia z domu. W jaki sposób?
Każdy z nas ma potrzebę skonsultowania swojego problemu zdrowotnego u lekarza, choć nie ulega wątpliwości, że jedną z grup najczęściej korzystających z wizyt w gabinecie są rodzice z dziećmi. Od powszechnych dla wieku dziecięcego i stosunkowo niegroźnych dla chorób wirusowych, po nieco bardziej celowane porady specjalistyczne – każda z takich wizyt najprawdopodobniej zakończy się otrzymaniem recepty na specyfik z przepisu lekarza. Od stycznia 2020 roku dokument ten został rozszerzony o człon „e-”, ponieważ w myśl postulatów Unii Europejskiej i w celu zapewnienia społeczeństwu lepszych standardów opieki medycznej, Polska rozpoczęła cyfryzację służby zdrowia. Od tego czasu mamy do czynienia z e-receptami, e-skierowaniami, e-zwolnieniami, e-wizytami, e-dokumentacją medyczną i wieloma innymi funkcjonalnościami.
Kilka sposobów otrzymania e-recepty
E-recepta to system koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia, scalający państwową i prywatną opiekę zdrowia. W jego myśl e-receptę uzyskamy zatem zarówno od lekarza działającego w ramach NFZ, jak i prowadzącego praktykę prywatną. Przymiotnik „elektroniczna” wskazuje też, że można ją otrzymać bez fizycznego kontaktu pacjenta z lekarzem w gabinecie, np. poprzez portal Nasza Recepta, realizujący e-recepty oraz świadczący płatne konsultacje lekarskie w trybie 24/7.
Każdorazowo recepta będzie wyglądała tak samo: pacjent otrzyma SMS-em lub e-mailem 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL osoby, na którą wystawiono dokument, przedstawi w aptece celem odebrania leków. Ponadto recepty elektroniczne nabyte jakąkolwiek drogą będą widoczne na Indywidualnym Koncie Pacjenta.
Ile kosztuje e-recepta?
Wszystkie trzy możliwości nie wykluczają zastosowania teleporady, czyli telefonicznego kontaktu z lekarzem. W przypadku wizyty w ramach opieki państwowej, e-recepta będzie bezpłatna, a odpłatność leków i ich stopień refundacji będą zależały od lekarza. W tej kwestii możemy jednak liczyć na najkorzystniejsze ceny. W przypadku wizyty prywatnej u lekarza jakiejkolwiek specjalizacji samo wystawienie recepty nie będzie kosztowało, jednak pacjent poniesie koszt wizyty i 100% kosztów podczas zakupu leków, skierowania na badania laboratoryjne itp. Z kolei w przypadku e-wizyty w przychodni online, pacjent ponosi sam koszt e-recepty, który nieodzownie jest związany z konsultacją lekarską, ponieważ to lekarz po weryfikacji ankiety decyduje o zasadności przepisania medykamentów. Kalkulator e-recepty w takim przypadku każdorazowo jest zamieszczony na stronie internetowej portalu, a ceny wynoszą ok 65 zł za konsultację lekarską z e-receptą. W wielu przypadkach trzecia opcja może okazać się najkorzystniejsza finansowo, choć z całą pewnością nie zastąpi osobistej wizyty u lekarza specjalisty. Niekiedy wręcz taka e-wizyta może okazać się niemożliwa.
Kiedy e-recepty online nie mogą być wystawione?
Może się zdarzyć, że po weryfikacji wypełnionej poprzez portal ankiety lekarz zażąda przesłania dokumentacji medycznej w celu potwierdzenia stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz na portalu może całkowicie odmówić wystawienia e-recepety: gdy ma wątpliwości co do zasadności jej wystawienia, np. natury medycznej lub brak jest wyraźnych wskazań. Każdorazowo to lekarz również decyduje o ilości opakowań na dany lek, ponadto pacjent nie otrzyma tą drogą e-recepty na niektóre środki, np. psychotropowe.
W kilku przypadkach e-recepta wystawiona za pośrednictwem portalu może okazać się dogodniejsza dla pacjenta: antykoncepcja, preparaty przyjmowane przewlekle czy schorzenia „wstydliwe”. Co ważne, taką receptę można uzyskać nawet w przeciągu kilku minut.