Ile kosztuje defibrylator AED i co wyróżnia te najlepsze? Sprawdziliśmy

0

Często uważamy, że tak zaawansowane technologicznie urządzenie, jak defibrylator, które może zaważyć na tym, czy osoba poszkodowana przeżyje, musi bardzo dużo kosztować. Okazuje się jednak, że dobrej jakości defibrylator można kupić za całkiem przystępne kwoty. Jakie standardy powinien spełniać?

Defibrylator AED – podstawowe informacje

Urządzenie wydziela określoną energię wyrażoną w dżulach (J), która ma na celu przywrócenie właściwej akcji serca. Defibrylatory dwufazowe bazują na dwóch wyładowaniach. Pierwsze ma moc między 150 a 200 J, a kolejne od 150 do nawet 360 J. Normy zostały ustalone przez Europejską Radę Resuscytacji w 2015 roku. Urządzenie jednofazowe ma moc 360 J.

Defibrylatory uchodzą za sprzęty bezpieczne, które mogą być użyte w zdecydowanej większości przypadków. Nie można stosować ich jednak u osób przytomnych, a także u dzieci poniżej jednego roku życia. Nie powinno się korzystać z defibrylatora, gdy zachodzi ryzyko wybuchu lub podpalenia materiałów łatwopalnych.

Nie jest prawdą, że przed użyciem defibrylatora trzeba zdjąć całą biżuterię, wraz z obrączką. Możemy mieć nawet na szyi łańcuszek, jednak nie może on stykać się z elementem defibrylatora, który jest przytwierdzany do naszego ciała. Gdyby jednak niefortunnie oba elementy się ze sobą zetknęły, to grozi nam „tylko” poparzenie w tym miejscu.

Nie potrzeba też specjalistycznej wiedzy do obsługi defibrylatora. Nowoczesne urządzenia, na przykład te, które można kupić w sklepie Centrum Ratownictwa, samodzielnie analizują stan zdrowia pacjenta i decydują o tym, czy wyładowanie elektryczne jest potrzebne, czy nie. Instrukcje dotyczące umieszczenia elektrod są podawane w języku polskim. Dobrej jakości defibrylatory można kupić już za 5 tysięcy złotych.

blank

Defibrylator AED LifePak CR2

Co wyróżnia dobre defibrylatory AED?

Godne uwagi urządzenia powinny komunikować się z użytkownikiem po polsku. Nasza znajomość języków obcych rośnie z roku na rok, jednak w sytuacji, kiedy zagrożone jest ludzkie życie, o wiele pewniej przyjmować proste, klarowne komunikaty w swoim języku ojczystym niż dodatkowo tracić czas i naprędce próbować przypomnieć sobie, co po angielsku znaczy dane słowo.

Na pewno warto zwrócić też uwagę na gwarancję urządzenia. Godne uwagi defibrylatory zwykle mogą pochwalić się nawet 8-letnią gwarancją. Nie powinniśmy być jednak zdziwieni, gdy okaże się, że gwarancja na akumulator jest nieco krótsza i wynosi na przykład cztery lata.

Zawsze warto docenić takie funkcje, jak dedykowany tryb dziecięcy, gdy urządzenie emituje mniejszą ilość dżuli. Atutem jest też deklarowana odporność urządzenia na kontakt z cieczą, wyrażona na przykład w formie certyfikatu IP55.

Komu może przydać się defibrylator AED?

Urządzenia coraz częściej spotykamy w miejscach użyteczności publicznej, czyli na przykład w urzędach gmin, na komisariatach czy przy strażach pożarnych. Sieć defibrylatorów w Polsce prężnie rozwija się już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał niebawem wyhamować.

Jest to świetna wiadomość, bo ilość osób potencjalnie zagrożonych chorobami układu sercowo-naczyniowego jest alarmująco wysoka. Szacuje się, że w Polsce co dziewięć minut umiera ktoś z chorobą serca. Podejrzewa się, że w grupie ryzyka może znajdować się nawet 800-900 tysięcy Polaków.

 

 

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here