Hula hop – doskonałe do zabawy i do ćwiczeń, jak wybrać, efekty

0

Hula hop wielu osobom kojarzy się z zabawą z dzieciństwa. Współcześnie przeżywa ono swój renesans. Warto zdawać sobie sprawę, że można wykorzystać go w celu poprawy swojej sylwetki. Zakup hula hop to doskonały sposób na urozmaicenie ćwiczeń w domu. Jak wybrać hula hop? Jakie efekty dają tego typu ćwiczenia?

Hula hop – jak wyglądają ćwiczenia?

Ćwiczenia hula hop stały się popularne w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych. Wykonuje się je z użyciem specjalnego pierścienia (inaczej koła). W sklepach z akcesoriami sportowymi można znaleźć różne rodzaje hula hop.

Wbrew powszechnemu mniemaniu ćwiczenia te nie są oparte tylko na kręceniu biodrami, ale umiejętnym przenoszeniu ciężaru ciała z jednej strony na drugą. Żeby ćwiczyć z kołem potrzebne są treningi, które pomogą nam nabrać wprawy – na początku trudno jest nadążyć za poruszającym się pierścieniem. W trakcie ćwiczeń ważne jest zachowanie wyprostowanej postawy, a także napięcie mięśni brzucha.

Hula hop świetnie sprawdza się w przypadku treningów aerobowych i gimnastycznych. Jednym z ćwiczeń, do których wykorzystuje się hula hop jest tak zwany taniec hula – polega on na poruszaniu ciałem w taki sposób, żeby koło utrzymało się w górze przez dłuższy czas. Osoby, które nabiorą wprawy mogą obracać kołem na wysokości klatki piersiowej i ud.

W przypadku hula hop znacznie większe znaczenie niż długość ćwiczeń ma regularne ich wykonywanie. Zazwyczaj całkowicie wystarczające jest obracanie kołem przez dwadzieścia minut dziennie. Technik ćwiczeń z hula hop jest naprawdę wiele, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Hula hop – na jakie efekty możemy liczyć?

Regularne ćwiczenia z hula hop mogą przynieść bardzo pozytywne efekty (w większości przypadków są one widoczne już po dwóch tygodniach treningów). Przede wszystkim podczas treningów spalamy kalorie i chudniemy. To jednak nie wszystko. Ćwiczenia tego typu wzmacniają mięśnie nóg, biodra, kręgosłup. Są też dobrym wyborem dla osób, które pragną wzmocnić mięśnie brzucha.

Hula hop jest cenione zarówno przez kobiety (w tym również kobiety w ciąży), jak i mężczyzn, gdyż angażuje do pracy różne grupy mięśni. Dzięki niemu możemy wysmuklić talię, a także ujędrnić pośladki.

Treningi z hula hop pozwalają dotlenić organizm, przez co mają korzystny wpływ na pracę układu krążenia i układu nerwowego. W przypadku regularnego wykonywania ćwiczeń można liczyć na wygładzenie i ujędrnienie skóry. Mają one pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Wielką zaletą hula hop jest fakt, że możemy ćwiczyć z nim praktycznie wszędzie – w domu i na świeżym powietrzu, w klubie fitness, na siłowni. Warto zabrać je ze sobą na plażę.

Jak wybrać hula hop?

blankObecnie w sklepach sportowych wybór hula hop jest całkiem duży. Większość z nas miała do czynienia z tradycyjnym (dziecięcym) kołem. Jest ono lekkie, tanie, najczęściej wykonane z plastiku.

Osoby, które chciałyby wykorzystać koło w celach sportowych mogą wybrać model masujący, składany, bez wypustek. Jako, że jest on składany, nie mamy żadnych problemów z jego transportem (polecamy zabranie go na wakacje). Tego typu hula hop przeznaczone jest przede wszystkim dla osób początkujących. Nie zawiera ono wypustek, dlatego zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się siniaków po ćwiczeniach.

Sportowcy zaawansowani często wybierają hula hop składane, masujące, posiadające wypustki. Charakteryzuje się ono dość dużym ciężarem (co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków). Specjalne wypustki masują skórę, co pomaga w jej ujędrnieniu i pozbyciu się cellulitu.

Wybór właściwego dla nas hula hop jest trudniejszy niż początkowo się wydaje. Przy zakupie dobrze jest uwzględnić swój wzrost. Ważny jest ponadto obwód w talii. Zaleca się wybór takiego modelu, który postawiony pionowo na podłodze sięga nam do bioder. Istotnym kryterium zakupu jest również miejsce, w którym będziemy ćwiczyć. Jeżeli mamy do dyspozycji jedynie niewielki pokój, ćwiczenia z kołem o dużej średnicy mogą być utrudnione, a często nawet niemożliwe.

Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia z hula hop powinny wybierać modele lekkie, najlepiej takie, które są przeznaczone dla dzieci. Są one tanie, dlatego nawet jeśli tego rodzaju ćwiczenia się nam nie spodobają, strata nie będzie wielka. Zawsze możemy też oddać hula hop naszym dzieciom. W przypadku, gdy takie koło wydaje się nam zbyt lekkie – możemy samodzielnie je obciążyć. Po prostu wsypujemy do jego wnętrza kaszę, ryż lub jakikolwiek inny sypki produkt.

Na początku lepiej jest unikać hula hop z wypustkami. Jeżeli nie potrafimy się nim posługiwać, może przysporzyć nam wielu urazów. Co więcej jest ono dość drogie, a my nie wiemy jeszcze czy ćwiczenia z nim będą nam odpowiadać.

Ile kosztuje hula hop?

Ceny hula hop są bardzo zróżnicowane. Wahają się one od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Najtańsze są koła plastikowe przeznaczone dla dzieci. Najwięcej zapłacimy za profesjonalne ciężkie modele z wypustkami. Oczywiście dużo zależy też od tego gdzie kupujemy nasze koło. Korzystne cenowo urządzenia znajdziemy przede wszystkim w internecie. Zakup w sklepie internetowym ma niestety jedną poważną wadę – nie możemy wypróbować naszego koła. Osobom początkującym zaleca się kupowanie w sklepach stacjonarnych. Później, gdy będziemy lepiej wiedzieć czego spodziewać się po tego typu sprzęcie, możemy robić zakupy przez internet.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here