Kiedy idziemy do lekarza często słyszymy, że dana partia naszego ciała nie funkcjonuje prawidłowo. Otrzymujemy leki na wątrobę, ból głowy czy kaszel. A lekarz uważa swoje zadanie za wykonane. Niestety zazwyczaj leczenie objawowe przynosi ulgę jedynie na chwilę. Kiedy nie zlikwidujemy przyczyny choroby, ona z dużym prawdopodobieństwem do nas wróci. Całkowite wyleczenie możliwe jest jedynie za sprawą holistycznego podejścia do zdrowia.
Czym jest holistyczne podejście do zdrowia?
Holistyczne podejście do zdrowia to założenie, że człowiek jest integralną całością. Jeżeli jego kondycja fizyczna jest zła, odbija się to na psychice. I odwrotnie – zły stan psychiczny sprawia, że zaczynamy chorować. Leczenie objawowe w takim wypadku wydaje się niewystarczające, żeby zlikwidować chorobę. Koncepcja holistycznego spojrzenia na zdrowie nie zgadza się z poglądem, że człowiek jest maszyną złożoną z działających niezależnie od siebie elementów.
Wyciszenie jednego z objawów choroby nie powoduje jej wyleczenia. Najnowszej generacji lek może uśmierzyć ból głowy, jednak w jego miejscu szybko pojawią się dolegliwości żołądka lub innego narządu.
Holistyczne podejście do człowieka nie jest pomysłem nowym. Było czymś naturalnym już w starożytnych Chinach czy Grecji. Hipokrates w pierwszej kolejności przyglądał się diecie swojego pacjenta. Kiedy była niewłaściwa – zalecał zmiany. W sytuacji, gdy zmiana nawyków żywieniowych nie pomagała – zalecał leczenie ziołami. Inwazyjne, chirurgiczne rozwiązywanie problemu było traktowane przez niego jako ostateczność.
Holistyczne spojrzenie na zdrowe stopniowo wraca do łask, choć współczesna medycyna ma na tym polu jeszcze wiele do zrobienia.
Jak wygląda leczenie zgodne z koncepcją holistyczną?
Zgodnie z holistycznym podejściem do zdrowia człowieka, lekarz powinien przyjrzeć się zarówno choremu narządowi, jak i czynnikom zewnętrznym, które mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie jego pacjenta.
Bardzo istotnym czynnikiem, który ma wpływ na chorobę jest kondycja psychiczna człowieka. Przykładowo depresja objawia się nie tylko zmianą zachowania, brakiem energii i problemami w codziennym funkcjonowaniu. Niemal zawsze towarzyszą jej choroby somatyczne takie jak:
- zaburzenia hormonalne,
- problemy z zasypianiem,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Leczenie każdego z nich oddzielnie nie sprawi, że pozbędziemy się depresji. Ona z kolei może być wywołana przed trudne relacje rodzinne, problemami w pracy lub jej brakiem, nieumiejętnością poradzenia sobie w skomplikowanej sytuacji. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych sprawi jedynie, że pacjent będzie mniej zestresowany, będzie miał nieco więcej energii, jednak nie rozwiążą one jego problemów. Bywa, że zaburzenia psychiczne są wynikiem niewłaściwej diety – nie pokrywającej zapotrzebowania na żelazo, magnez lub witaminy z grupy B. W takiej sytuacji leczenie konkretnych objawów, a nawet psychoterapia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Żeby rozwiązać problemy psychiczne chorego należy po prostu włączyć do jego menu wątróbkę i buraki.
Często powodem wielu chorób, w tym również chorób psychicznych jest siedzący styl życia i brak aktywności fizycznej. W tym przypadku żadne leki nie pomogą choremu w takim stopniu jak godzina pływania lub biegania trzy-cztery razy w tygodniu.
Zdrowie człowieka jest kwestią bardzo skomplikowaną. Leczenie zgodnie z koncepcją holistyczną sprawia, że samo wykształcenie medyczne wydaje się niewystarczające. Dobry lekarz powinien posiadać również wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki.