Halibut – czym jest, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie

0

Halibut jest to jedna z bardziej lubianych ryb. Warto po nią sięgać również ze względu na wartości odżywcze. Może być dobrą alternatywą dla mięsa, gdyż zawiera wiele cennych wartości odżywczych. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy halibuta? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do spożywania tej ryby?

Czym jest halibut?

Halibut  (inna nazwa to kulbak) jest to nazwa kilku gatunków ryb, które zaliczamy do rodziny flądrowatych (halibuty są największymi przedstawicielami flądrowatych). Halibuty są drapieżnikami, co oznacza, że żywią się mniejszymi rybami i innymi organizmami żyjącymi w morzach. Niektóre z nich są w stanie osiągnąć do trzech i pół metra długości, a także dwustu kilogramów wagi. Cechą charakterystyczną halibuta jest asymetryczne, płaskie i owalnie wydłużone ciało. Pokrywają je drobne łuski (najczęściej) koloru czarnego. Oczy ryby są wypukłe, przez co zapewniają jej szerokie pole widzenia. W dużym otworze gębowym znajdują się ostre zęby. Halibuty żyją na dużych głębokościach (od dwustu do tysiąca sześciuset metrów). W stanie naturalnym można je spotkać w wodach Oceanu Atlantyckiego, a także Morzu Północnym i Morzu Białym. Niewielką ilość halibutów można spotkać także w Morzu Bałtyckim. Jednocześnie na rynku najbardziej cenione są halibuty atlantyckie.

Jakie wartości odżywcze posiada halibut?

Halibut jest to ryba, którą warto się zainteresować nie tylko ze względu na ciekawe walory smakowe (posiada on białe, kruche i bardzo soczyste mięso), ale też wartości odżywcze. Mięso halibuta dostarcza nam pełnowartościowego (zawierającego komplet aminokwasów białka; w 100 g ryby znajduje się ponad 20 g białka).

Ryba ta zawiera również witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Znajdziemy w niej szczególnie duże ilości witamin A, E, PP, D, a także B6 i B12.

Halibut (podobnie jak większość ryb morskich) dostarcza nam cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Wspierają one funkcjonowanie układu immunologicznego (między innymi dlatego, że posiadają silne działanie przeciwzapalne), chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego (obniżają one poziom złego cholesterolu we krwi), mają również korzystny wpływ na pracę naszego mózgu. Współcześnie coraz więcej mówi się o pozytywnym oddziaływaniu kwasów omega-3 na narząd wzroku.

W składzie ryby obecne są także związki mineralne:

  • magnez,
  • potas,
  • selen,
  • czy fosfor.

Halibut na odchudzanie

Spożywanie halibuta jest zalecane osobom pragnącym pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Ryba ta ze względu na wysoką zawartość dobrze przyswajalnego białka jest dobrą alternatywą dla mięsa. Jedząc halibuta nie musimy obawiać się, że przytyjemy. Jest on bowiem niskokaloryczny – w 100 g znajduje się zaledwie 90 kcal.

Oczywiście musimy pamiętać, że choć ryba sama w sobie nie tuczy, niewłaściwy sposób obróbki termicznej może zniweczyć nasze plany. Jeżeli usmażymy halibuta na głębokim tłuszczu stanie się on potrawą niezdrową i wysokokaloryczną. Najlepiej jest więc rybę upiec, ugotować na parze lub udusić.

Warto również wspomnieć, że zawarte w rybie kwasy omega-3 pobudzają aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej. Wydziela ona enzymy pobudzające metabolizm tłuszczów i węglowodanów, dlatego zmniejsza ryzyko pojawienia się nadwagi i otyłości.

W mięsie halibuta znajdują się pokaźne ilości potasu (warto pamiętać, że na niedoborami tego pierwiastka szczególnie zagrożone są osoby stosujące restrykcyjne diety odchudzające).

Przeciwwskazania do spożywania halibuta

Regularne spożywanie halibutów większości z nas przyniesie korzyści. Należy jednak pamiętać, że ryby tej nie należy jeść bez ograniczeń. Z menu powinny wykluczyć ją kobiety w ciąży. Pomimo, że niskokaloryczny, halibut często jest zanieczyszczony metalami ciężkimi. 

Pamiętajmy, że halibuty to ryby duże, drapieżne, a także długowieczne. W ich ciele kumulują się między innymi niebezpieczne związki rtęci. Jedzenie więcej niż 100 g halibuta tygodniowo, w przypadku kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego płodu.

Halibut – jak wybrać

Zdecydowanie najzdrowsze są halibuty świeże. Niestety w Polsce taką rybę można dostać przede wszystkim na zamówienie. Nie da się również ukryć, że za świeżego halibuta trzeba sporo zapłacić (zazwyczaj jest to około 100 zł za kilogram; koszt całej dorosłej ryby to często nawet kilka tysięcy złotych).

Zaleca się kupowanie halibutów złowionych na obszarach północno-wschodniego Oceanu Atlantyckiego i Morza Beringa (tylko tam populacja tej ryby utrzymuje się na stałym poziomie).

Świeża ryba nie powinna posiadać odkształceń ani przebarwień. Powinna mieć zapach wody morskiej. Warto również zwrócić uwagę na jej oczy – muszą być wypukłe i wyraziste.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here