Grzane wino – na grypę i przeziębienie, jak zrobić

0

Grzane wino to napój, po który warto sięgnąć podczas coraz krótszych, chłodnych, jesiennych dni. Smakuje ono doskonale, a ponadto pomaga w walce z przeziębieniem. Jego walory lecznicze i smakowe zostały docenione już przez starożytnych Rzymian. Również w Polsce istniała wielowiekowa tradycja leczenia przeziębień rozgrzanym alkoholem. Jak zrobić wyśmienite grzane wino?

Grzane wino – lekarstwo, po które sięgamy z przyjemnością

Choć grzane wino ma wielu zwolenników i rzeczywiście jest w stanie pomóc w leczeniu różnego rodzaju infekcji, na samym początku chcemy zaznaczyć, że nie można pić go bez ograniczeń. Osoby, które pod pretekstem kuracji leczniczej spożywają nadmierne ilości alkoholu mogą sobie bardzo zaszkodzić. Wino, zwłaszcza ciepłe pijemy z umiarem. Jest to ważne, gdyż wysoka temperatura sprawia, że alkohol jest szybciej wchłaniany przez nasz organizm.

Grzane wino możemy przygotować sami, gdyż jest ono dowolnym czerwonym winem, do którego dodano przyprawy i poddano działaniu wysokiej temperatury.

Takie wino (w umiarkowanych ilościach) korzystnie wpływa na nasz organizm. Sprawia ono, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co ma pozytywny wpływ na pracę serca.

Dobrej jakości czerwone wino jest w stanie obniżyć poziom trójglicerydów i złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu chroni przed miażdżycą i chorobami serca. Wiele osób, które dożywają stu lat przyznaje, że regularnie sięgało po lampkę czerwonego wina.

Grzane wino posiada działanie przeciwzapalne, co jest bardzo ważne, kiedy nasz organizm zmaga się z infekcją. Posiada ono również właściwości napotne i moczopędne. Pite po posiłku wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego.

Lampka grzanego wina koi układ nerwowy. Po jej wypiciu czujemy się spokojniejsi, mamy lepszy humor. Współcześnie uważa się, że regularne picie niewielkich ilości czerwonego wina może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

Jeżeli chcemy czerpać z grzanego wina same korzyści, powinniśmy pamiętać, żeby pić je wieczorem, a po jego wypiciu nie wychodzić już na zewnątrz (zwłaszcza kiedy temperatura jest niska). Ma ono właściwości rozgrzewające organizm, a jego nagłe wychłodzenie może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Należy zdawać sobie sprawę, że wino (tak jak i każdy alkohol) ma działanie odwadniające. Jeżeli więc planujemy kurację leczniczą z wykorzystaniem grzanego wina, koniecznie pamiętajmy o wypijaniu ponad dwóch litrów wody dziennie.

Jak zrobić grzane wino?

Przygotowanie grzanego wina jest bardzo proste i nie zajmie nam wiele czasu. Wystarczy wybrać odpowiednie czerwone wino, dodać do niego przyprawy, przelać do niewielkiego rondelka, a następnie podgrzać. Pamiętajmy jednak, żeby nie doprowadzać wina do wrzenia. Optymalna temperatura, po osiągnięciu której powinniśmy zdjąć wino z palnika to osiemdziesiąt stopni (w przeciwnym wypadku może ono stracić swój charakterystyczny smak i aromat).

Ważny jest wybór odpowiednich przypraw, gdyż mają one duży wpływ na smak grzańca. Do wina dodaje się często miodu. Zyskuje ono delikatną słodycz i niepowtarzalny aromat. Warto dodać, że miód dostarcza nam nie tylko doznań smakowych. Ma on właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, obniża ciśnienie krwi, wspiera funkcjonowanie układu krążenia.

Inną przyprawą, bez której trudno wyobrazić sobie grzane wino są goździki,. Mają one bardzo charakterystyczny aromat, co więcej działają przeciwzapalnie, przeciwpasożytniczo i przeciwbakteryjnie. Dodanie ich do czerwonego wina z pewnością przyspieszy proces dochodzenia do zdrowia.

Do grzanego wina dobrze jest dodać cynamonu. Jest on niezbędny ze względu na swój wyjątkowy aromat. Niektóre osoby uważają wręcz, że zapach cynamonu pomaga im się wyciszyć i zrelaksować. Przyprawa ta wykazuje ponadto bardzo silne właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające. Może ona obniżać poziom cukru i złego cholesterolu we krwi.

Znakomitym sposobem na urozmaicenie smaku grzanego wina jest dodanie do niego imbiru. Przyprawa ta działa silnie rozgrzewająco, przeciwzapalnie, może hamować nudności, a poprawić krążenie krwi. Imbir warto wybrać również wtedy, gdy mamy problemy z trawieniem – poprawia on funkcjonowanie układu trawiennego.

Do grzanego wina możemy dodać pomarańcze. Są one wykorzystywane w tym celu przede wszystkim ze względu na swoje walory smakowe. Zawierają one wprawdzie sporo witaminy C, jednak na skutek działania wysokiej temperatury zostaje ona zniszczona.

Jeżeli dodajemy kilku przypraw – dobrze jest je najpierw dokładnie ze sobą wymieszać, a dopiero później dodać do wina. Należy również pamiętać, żeby nie przesadzać z przyprawami. Niektóre z nich mają bardzo intensywny smak, przez co mogą zdominować wino. Co dodanie zbyt dużej ilości przypraw może spowodować podrażnienie błon śluzowych.

5.9/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here