Grypa i zbawienna moc szczepionek

1

Zima kojarzy nam się z opadami śniegu, mroźnym powietrzem, a także niską temperaturą, jednak to nie wszystko, musimy pamiętać o chorobach, które wtedy nas atakują. Najpopularniejsza z nich jest grypa. Osoby wrażliwe i słabe, czyli dzieci i ludzie po 50 roku życia powinni zaszczepić się przeciwko grypie bezwarunkowo. Kobiety planujące ciążę również powinny skorzystać ze szczepień. Wszyscy ci, którzy pracują z wieloma osobami (w transporcie, biurach, szkołach), także powinni zdecydować się na szczepienia.

Najlepiej zaszczepić się we wrześniu, a jeszcze lepiej pod koniec sierpnia. Szczepionka potrzebuje około dwóch tygodni, aby się przyjąć. Warto także zaszczepić się, gdy sezon na grypę już trwa. Sezon na grypę zaczyna się już we wrześniu – wówczas zazwyczaj są chłodne i deszczowe dni. W Polsce na grypę choruje się przez cały rok, ale najczęściej między styczniem a marcem. Trzeba się jakoś przed taką chorobą zabezpieczyć i przetrwać jej ataki najlepiej, jak to możliwe.

Po grypie występują powikłania takie, jak choroby układu oddechowego, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz powikłania neurologiczne, na przykład zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Ryzykowny przebieg mogą przybrać choroby, na które chory cierpi od dawna, takie jak astma oskrzelowa, cukrzyca, niewydolność krążenia i niedokrwienie serca.

Grypa jest powodowana przez kilka różnych szczepów wirusa, które ulegają mutacjom każdego roku Największe ryzyko zachorowania na grypę występuje podczas zimnych miesięcy – od października do marca, gdy nawet ciepłe ubranie nie chroni nas przed wirusami i bakteriami. Grypa jest chorobą potrafiącą się szybko rozprzestrzeniać, przenosi się drogą kropelkową.

W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią, nadal warto przeprowadzić szczepienie na wiosnę, ponieważ do tego czasu występuje prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy buduje własną ochronę przed chorobą – nazywana ona jest przeciwciałami. Żaden ze składników szczepionki nie prowokuje wystąpienia grypy. Szczepionka pomaga chronić szczególnie osoby dorosłe i dzieci narażone na następstwa grypy, czyli powikłania.

Oceń ten post
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here