Galusan propylu (E310) – charakterystyka, właściwości, wpływ na ludzki organizm

0

Galusan propylu to związek, który już w 1948 roku wykorzystywany był jako dodatek do żywności. Stosowano go w produktach zawierających oleje i tłuszcze w celu przedłużenia ich trwałości. Czym jest galusan propylu? W jaki sposób oddziałuje on na ludzki organizm?

Co to jest galusan propylu?

Mianem galusanu propylu (w przemyśle spożywczym oznacza się go symbolem E310) określamy syntetyczny związek chemiczny, który otrzymuje się w wyniku reakcji kwasu galusowego (jest on wytwarzany z garbników roślinnych) i alkoholu propylowego. Jest to substancja stosunkowo mało przebadania. Nie mamy wystarczającej wiedzy n temat jego metabolizmu, wchłaniania i wydalania. W tej chwili dopuszczalna dzienna dawka galusanu propylu to 1.4 mg na każdy kilogram masy naszego ciała (są to ustalenia tymczasowe). E310 jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym, a także w kosmetyce. Zabrania się stosowania kwasu galusowego przy produkcji żywności przeznaczonej dla dzieci i niemowląt.

Galusan propylu E310 – przykłady zastosowań

Galusan propylu stosowany jest jako  dodatek do olejów i tłuszczów wykorzystywanych do produkcji wyrobów spożywczych, które następnie poddawane są obróbce termicznej. Można spotkać go w niektórych smalcach, tłuszczu rybnym, tłuszczu owczym, drobiowym i wołowym,

Związek ten można spotkać w składzie ciast w proszku, gotowych zupach, bulionach, czy sosach. Dodaje się go do  niektórych produktów zbożowych, przetworzonych orzechów, mleku w proszku do automatów, suszu ziemniaczanego, przypraw, różnego rodzaju aromatach.

E310 znajduje się w tak popularnych produktach jak gumy do żucia, które często podajemy dzieciom. 

Może ponadto zostać użyty do produkcji olejków eterycznych, czy suplementów diety.

Na zastosowanie galusanu propylu decydują się niekiedy producenci kosmetyków. Jest on obecny w niektórych kremach i emulsjach (w kosmetyce również pełni on funkcję konserwantu). Znajdziemy go ponadto w kosmetykach do pielęgnacji włosów.

Jest niekiedy wykorzystywany do produkcji klejów i smarów.

Znajduje on zastosowanie jako przeciwutleniacz w mikroskopii fluorescencyjnej.

E310 – wpływ na zdrowie

Galusan propylu ma prawdopodobnie niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Badania na szczurach wykazały, że może on doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Jego niekorzystne działanie polega też na utrudnianiu wchłaniania żelaza (w efekcie jego częste stosowanie może doprowadzić do rozwoju anemii). Warto zdawać sobie sprawę, że kwas galusowy może być przyczyną egzemy, astmy, podrażnienia skóry, a także problemów żołądkowych. Zabronione jest jego stosowanie przez osoby, które mają alergię na aspirynę.

Choć badania przeczą, że kwas galusowy miałby być substancją rakotwórczą, w 2009 roku odkryto, że jest on antagonistą estrogenu.

Być może kwas galusowy nie jest rakotwórczy, jednak nie ulega wątpliwości, że nie wykazuje on korzystnego wpływu na ludzki organizm. Przy jego spożywaniu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej jest unikać produktów z jego dodatkiem. Pamiętajmy, że nie mamy wystarczającej wiedzy o E310. Nie wiemy, czy jest on kumulowany w naszym organizmie, ani czy wchodzi w interakcje z przyjmowanymi przez nas lekami.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here