Ziołowa henna uważana jest niekiedy za zdrowszą alternatywę dla konwencjonalnych farb do włosów (nie zawiera ona amoniaku). Czy warto jest farbować włosy henną? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Co to jest henna?
Mianem henny określamy barwnik, który produkowany jest z rośliny (a konkretnie jej pędów i liści) o nazwie Lawsonia intermis, która rośnie na terenie Indii, w Afryce, Ameryce Południowej, Australii. Właściwości henny były znane i wykorzystywane już w czasach starożytnych. Atutem tego barwnika jest między innymi fakt, że może być on długo przechowywany bez szkody dla swoich właściwości. Henna zawiera witaminy A i D, a także witaminy z grupy B. Jest ponadto zasobna w związki mineralne: wapń, cynk, żelazo, magnez, mangan i potas. W jej składzie znajdziemy wiele enzymów, a także nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy i oleinowy). Henna posiada liczne zastosowania. Jest używana między innymi do barwienia włosów, brwi, a także skóry.
Henna – zastosowanie
Bogaty skład sprawia, że henna posiada wiele różnorodnych zastosowań. Już w czasach starożytnych używana była w celach leczniczych – była pomocna w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, leczono przy jej pomocy choroby skóry, a nawet choroby weneryczne. Wcześnie odkryto, że powoduje ona poronienie. Współcześnie kwiaty lawsonii wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym.
Większość z nas kojarzy hennę jako barwnik służący do koloryzacji włosów i skóry. Jest ona bardzo często wykorzystywana jako środek służący do naturalnej koloryzacji. Barwienie skóry przy pomocy henny największą popularnością cieszy się w Azji. Takie praktyki są cenione nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale też ze względu na fakt, że henna korzystnie wpływa na skórę – regeneruje ją i chroni przed negatywnym wpływem promieniowania UV.
W wielu krajach Europy bardzo popularny stał się zwyczaj farbowania włosów henną. Barwnik ten nie tylko nadaje kolor, ale również poprawia kondycję włosów.
Czysta henna jest barwnikiem w kolorze pomarańczowo-czerwonym, co sprawia, że farbuje ona włosy na rudo (różne odcienie czerwieni). Obecnie na rynku możemy kupić hennę z różnymi ziołowymi dodatkami, dzięki którym możliwe jest otrzymanie również innych kolorów.
Dlaczego warto jest farbować włosy henną?
Henna w przeciwieństwie do konwencjonalnych farb do włosów nie zawiera amoniaku, co więcej jest bogata w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają kondycję włosów. Kiedy farbujemy włosy przy użyciu drogeryjnej farby – niszczymy je. Henna natomiast pozwala uzyskać pożądany kolor, a jednocześnie wzmocnić włosy.
Regularne farbowanie włosów henną sprawia, że stają się one błyszczące i gęste, przestają wypadać i zdecydowanie szybciej rosną. Stosowanie henny jest pomocne przy zwalczaniu łupieżu i grzybicy skóry głowy. Dzięki temu barwnikowi włosy są chronione przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (między innymi przed promieniowaniem słonecznym).
W przypadku henny nie musimy obawiać się wielokrotnej koloryzacji – możemy farbować włosy tak często jak chcemy (co jest niedopuszczalne w przypadku konwencjonalnych farb).
Niektórzy uważają, że aplikowanie henny na skórę głowy może opóźnić procesy siwienia włosów.
Obecnie mamy do dyspozycji duży wybór odcieni henny. Znajdziemy ziołowe farby w odcieniach czerwieni, brązów i czerni, a także blondów (co jest nowością na polskim rynku).
Henna dostępna jest w atrakcyjnej cenie. Kupując jedno opakowanie ziołowej farby, możemy wykorzystywać je wielokrotnie (co jest niemożliwe w przypadku drogeryjnych środków koloryzujących).
Jakie wady posiada henna?
Farbowanie włosów henną nie jest rekomendowane każdemu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że barwnik ten może powodować alergie. Z tego względu przed jego zastosowaniem zaleca się wykonanie próby alergicznej.
Wadą farbowania włosów henną może być fakt, że jest to dość czasochłonne. Woda, z którą będziemy mieszać proszek powinna mieć określoną temperaturę.
Dla wielu osób poważnym problemem będzie fakt, że po farbowaniu henną włosy możemy umyć jedynie wodą. Użycie szamponu i odżywki jest możliwe dopiero po dwóch dniach. Jest to powód, dla którego z henny rezygnują osoby z włosami przetłuszczającymi się. Nie polubią jej także osoby aktywne zawodowo, które w pracy muszą wyglądać perfekcyjnie.
Mieszanka do farbowania włosów dla wielu osób ma nieprzyjemny zapach. Co więcej może ona przesuszać włosy i skórę głowy.
Na optymalny efekt koloryzacji trzeba czekać dość długo, co więcej jest on krótkotrwały. Farbowanie włosów henną (dotyczy to niektórych odcieni) nie jest możliwe, jeżeli wcześniej były one farbowane przy pomocy farb drogeryjnych.
Henna nie jest idealnym środkiem do farbowania włosów. Posiada kilka mankamentów, które w oczach wielu osób ją dyskwalifikują. Jednocześnie może być jedynym rozwiązaniem dla kobiet i mężczyzn mających alergie na konwencjonalne farby do włosów. Jest to dobry wybór także w sytuacji, kiedy zależy nam na nowym kolorze, a równocześnie nie chcemy niszczyć włosów.