Esperal – pierwszy krok w stronę trzeźwości

0

Esperal to inaczej wszywka alkoholowa, czyli środek farmaceutyczny, który umieszcza się wewnątrz organizmu pacjenta. Zabieg wykonuje się w celu skutecznego wspomagania leczenia alkoholizmu. Same tabletki niestety nie zagwarantują całkowitego wyleczenia nałogowca z choroby alkoholowej, na którą cierpi. Ponieważ ich stosowanie zalicza się do metod awersyjnych, oddziałują na psychikę pacjenta i wywierają wpływ na podejmowane przez niego zachowania. Dzięki wszywce alkoholowej substancja odurzająca może zacząć kojarzyć się negatywnie, z nieprzyjemnymi odczuciami, strachem i irracjonalną obawą.

Przy stosowaniu terapii awersyjnej warto pamiętać o tym, że Esperal nie powinien być jedynym środkiem walki z nałogiem. Największą skuteczność leczenia choroby alkoholowej alkoholik może osiągnąć wyłącznie dzięki połączeniu wszystkich elementów kompleksowej terapii alkoholizmu. Wśród nich wymienia się właśnie farmakologiczne metody wspierania leczenia, detoks alkoholowy oraz psychoterapię. Alkoholikiem zostaje się na całe życie, jednak można resztę życia spędzić w trzeźwości. Dzięki temu organizm jest w stanie się zregenerować i wyleczyć wszystkie nieprawidłowości oraz niedobory, do jakich przyczynił się nadmiar substancji odurzającej.

Farmaceutyki w leczeniu alkoholizmu

Esperal katowice

Pacjentom uzależnionym od alkoholu w placówkach terapeutycznych zawsze w pierwszej kolejności proponuje się oddziaływania najbardziej skuteczne. Biorąc pod uwagę ich indywidualne potrzeby, preferencje i możliwości, farmakologiczne środki lecznicze stosuje się zwykle jako dodatek do psychoterapii, stosowany w celu wzmocnienia jej skuteczności. Wspomagają one proces przerwania ciągu alkoholowego i detoks alkoholowy. Przyczyniają się do dłuższego utrzymania trzeźwości i powstrzymują alkoholika przed sięgnięciem po kolejną dawkę substancji toksycznej.

Leczenie farmakologiczne bez zaplecza psychoterapeutycznego zwykle nie przynosi spektakularnych efektów. Alkoholik, który nie odczuwa żadnej motywacji wewnętrznej do zaprzestania picia, może być bowiem sfrustrowany, agresywny, zniecierpliwiony i sceptyczny. Często odczuwa on złość z powodu decyzji dotyczącej wykonania zabiegu „zaszycia”. Nie zawsze wierzy w skuteczność implementowanych tabletek. Czasami próbuje nawet „przepić” wszywkę, udowadniając jej rzekomą nieskuteczność.

Esperal – sposób podania i dawkowanie

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Ma on formę tabletek przeznaczonych do umieszczania pod skórą. Jedna z nich zawiera zwykle dawkę 100 mg disulfiramu. Tabletki, w które pacjent może zaopatrzyć się jedynie na podstawie recepty lekarskiej, są jałowe. Muszą być przechowywane w warunkach aseptycznych i zgodnie z zaleceniami określonymi w ulotce. Te środki ostrożności podejmuje się głównie ze względu na fakt, że podczas zabiegu „zaszycia” lekarz umieści te tabletki wewnątrz organizmu pacjenta. Jeżeli będą zabrudzone lub uszkodzone, mogą doprowadzić do zakażeń. Lek wszczepia się w obszar podpowięziowy, w okolicy mięśnia pośladkowego pacjenta. Lekarz implementuje kilka tabletek, rozmieszczając je na kształt gwiazdy. Taka lokalizacja gwarantuje najlepszą wchłanialność substancji czynnej do krwiobiegu pacjenta, a co za tym idzie – najwyższą skuteczność.

Dawka leku przeznaczona do wszczepienia określana jest na podstawie szczegółowego wywiadu, który lekarz przeprowadza z pacjentem podczas wizyty kwalifikacyjnej. Określa on stopień uzależnienia chorego od alkoholu, predyspozycje genetyczne do występowania uzależnień oraz długość ciągów alkoholowych. W określeniu odpowiedniej dawki leku pomocna jest również znajomość wskaźnika BMI pacjenta, a zatem jego wagi i wzrostu. By umieścić tabletki w ciele chorego, lekarz znieczula go miejscowo i wykonuje na skórze niewielkie nacięcie. Nie jest ono zbyt szerokie, ale ma głębokość kilku centymetrów. Wewnątrz umieszcza się tabletki, a powstałą ranę zaszywa przy pomocy nici chirurgicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Esperalu? Kliknij link https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Działanie disulfiramu

Substancja czynna leku, czyli disulfiram, bierze czynny udział w procesie przekształcania i metabolizmu alkoholu. Wywołuje patologiczną reakcję organizmu, jako odpowiedź na obecność substancji odżywczej w krwiobiegu pacjenta. Blokuje proces trawienia alkoholu etylowego zachodzący w wątrobie. W wyniku połączenia Esperalu z alkoholem dochodzi do zaburzenia w wydzielaniu dehydrogenazy aldehydowej – enzymu podstawowego dla trawienia alkoholi. Za pośrednictwem swojego działania wszywka alkoholowa przyczynia się do występowania u pacjenta odczucia lęku i obawy przed możliwymi konsekwencjami „przepicia” wszywki. Brak enzymu wątrobowego prowadzi bowiem do występowania silnej reakcji toksycznej (zwanej disulfiramową), której objawy przypominają wzmocnione zatrucie alkoholem.

Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż alkohol etylowy nie zostaje strawiony do nieszkodliwej postaci. W warunkach fizjologicznych w wątrobie zostaje on przekształcony w aldehyd octowy, a później w kwas octowy. Ta druga substancja jest obojętna dla organizmu, podczas gdy aldehyd octowy uznawany jest za niebezpieczną toksynę. Disulfiram blokuje prawidłowy przebieg procesu trawienia alkoholu, powodując kumulowanie się w krwiobiegu pacjenta aldehydu octowego. To on jest zatem odpowiedzialny za występowanie objawów reakcji disulfiramowej. Niezwykle istotny jest fakt, że dla trzeźwego alkoholika Esperal pozostaje niezauważalny. Krąży w krwiobiegu, nie wywołując żadnych objawów, tym bardziej niepokojących. Dlatego też głównym zaleceniem lekarskim po wykonaniu zabiegu wszycia wszywki alkoholowej jest ścisła wstrzemięźliwość i powstrzymanie się od spożywania i stosowania substancji odurzających.

Esperal a alkohol

Pacjent podczas stosowania terapii awersyjnej powinien wystrzegać się alkoholu w każdej postaci. Nie chodzi tu jedynie o czysty alkohol etylowy. Reakcję disulfiramową może wywołać nawet niewielka ilość substancji odurzającej we krwi alkoholika. Do jej obecności w krwiobiegu mogą zatem przyczynić się nawet kosmetyki, płyny do higieny jamy ustnej, perfumy, produkty spożywcze (ocet, sos, słodycze nadziewane). Skuteczność Esperalu określa się jako stosunkowo wysoką. Stopniowo uwalnia się on do krwiobiegu pacjenta zwykle od kilku do nawet 12 miesięcy. W tym czasie chory powinien ściśle stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. W przypadku niektórych chorych strach przed objawami zatrucia jest na tyle silny, że wystarcza, by powstrzymać ich przed sięgnięciem po kieliszek. Niektórzy wątpią jednak w skuteczność disufiramu i na własnej skórze przekonują się o powadze objawów reakcji disulfiramowej.

Reakcja disulfiramowa

Reakcja disulfiramowa powstaje wyłącznie w wyniku połączenia Esperalu z alkoholem. Choć przypomina kaca, jej objawy są o wiele bardziej nasilone, a przez to również niebezpieczne. Alkoholicy skarżą się głównie na ból i zawroty głowy, potliwość, tachykardię, duszność, nudności, wymioty, niepokój, metaliczny posmak w ustach, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz arytmię. Czas trwania nieprzyjemnych dolegliwości zależy głównie od ilości wypitego alkoholu. Zwykle wynosi od 4 do 10 godzin. Bywa i tak, że objawy nasilone są jedynie przez kilkanaście minut po spożyciu przez „zaszytego” alkoholika, a następnie stopniowo słabną, by powrócić ze zdwojoną siłą. Dlatego też istotne jest, by alkoholik miał codzienną opiekę i kontakt z najbliższymi podczas stosowania terapii awersyjnej.

W skrajnych przypadkach pacjent może borykać się z drgawkami, palpitacjami serca, zaburzeniami neurologicznymi, reakcjami psychotycznymi, a nawet zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi. Te ostatnie mogą doprowadzić do wystąpienia stanu zagrożenia życia pacjenta – nagłego zatrzymania jego krążenia.

Przeciwwskazania

Wszywkę implementuje się osobie, która dobrowolnie i bez przymusu zgłasza się na zabieg. W terapii awersyjnej kluczowa jest bowiem współpraca pacjenta z lekarzem i pozostałymi członkami personelu medycznego. Oni bowiem tworzą cały zespół terapeutyczny, który traktuje pacjenta jednocześnie podmiotowo i holistycznie. Jeżeli podda się on operacji, a nie zastosuje do wskazań lekarskich, cały wysiłek pójdzie na marne. Nie każdy alkoholik może się „zaszyć”. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz określa ewentualne ryzyko, jakie niesie ze sobą zabieg i niweluje przeciwwskazania.

Pacjenci nie zostają zakwalifikowani do zabiegu najczęściej ze względu na nadwrażliwość na disulfiram lub tiokarbaminiany. Również w sytuacji, gdy pacjent jest nietrzeźwy lub spożywał alkohol w ciągu doby przed zabiegiem, zostanie odesłany do domu. Wątpliwości co do stanu trzeźwości alkoholika każdorazowo rozwiewa badanie z wykorzystaniem alkomatu. Zdyskwalifikować z zabiegu mogą również ciężkie choroby serca, układu krążenia, wątroby, nerek i zaburzenia psychiczne. Warto jednak pamiętać o tym, że nałogowiec, chcący rozpocząć walkę z nałogiem, w Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach nigdy nie zostanie bez pomocy. Nawet jeżeli znajduje się w stanie upojenia alkoholowego, może zostać w placówce i skorzystać z możliwości, jakie daje mu detoks alkoholowy. Łagodne przerwanie ciągu alkoholowego w sytuacji kontrolowanej i pod opieką specjalistów to pierwszy krok na drodze do trzeźwości. Wszycie Esperalu tylko go wzmacnia.

 

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here