Współcześni konsumenci są coraz bardziej świadomi jak wielki wpływ na ludzki organizm wywiera spożywana żywność i stosowane kosmetyki. Co więcej poprawia się ich kondycja finansowa, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na zakup ekologicznych produktów. Czy zawsze jest to dobry wybór? Jakie wady i zalety posiadają ekologiczna żywność i kosmetyki?
Żywność ekologiczna – zalety
Żywność ekologiczna (oznaczana skrótami bio lub eko) produkowana jest metodami rolnictwa ekologicznego. Do jej produkcji nie wykorzystuje się nawozów sztucznych czy pestycydów. Do jej nawożenia można wykorzystywać jedynie kompost, nawozy zielone, związki mineralne, czy obornik.
Jeżeli chodzi o hodowlę zwierząt – mogą być one karmione jedynie paszami ekologicznymi. Najlepiej, gdy są to pasze pochodzące z własnego gospodarstwa. Dopuszcza się również stosowanie pasz ekologicznych, które zawierają domieszkę pasz konwencjonalnych.
W żywności ekologicznej nie znajdziemy barwników, konserwantów, czy sztucznych aromatów. Produkty oznaczane symbolami bio lub eko pochodzą z gospodarstw certyfikowanych, pozostających pod stałą kontrolą.
Żywność ekologiczna posiada wiele zalet, które sprawiają, że pomimo dość wysokich cen jest coraz chętniej kupowana. Przede wszystkim jest ona znacznie bezpieczniejsza dla ludzkiego zdrowia niż żywność konwencjonalna – jak już wspomnieliśmy nie zawiera chemicznych dodatków, a także niebezpiecznych mykotoksyn. Jej produkcja pozwala na ochronę środowiska.
Zwierzętom hodowanym w gospodarstwach ekologicznych nie podaje się antybiotyków, czy hormonów wzrostu. Również warunki ich hodowli są ściśle określone – przykładowo muszą mieć określoną przestrzeń, dostęp do naturalnego światła. Dobre warunki hodowli sprawiają, że zwierzęta są mniej narażone na stres.
Spożywanie produktów ekologicznych ma pozytywny wpływ na mikroflorę naszego układu pokarmowego. Jest ona (w znacznie większym stopniu niż żywność konwencjonalna) zasobna w witaminy i minerały, a także nienasycona kwasy tłuszczowe. Tego typu żywność polecana jest w profilaktyce wielu chorób (szczególnie chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość, nowotwory). Ze względu na walory odżywcze i bezpieczeństwo dla zdrowia jest ona zalecana dzieciom.
Jakie wady ma żywność ekologiczna?
Żywność ekologiczna nie jest pozbawiona wad. Dla wielu osób jej największą wadą będzie dość wysoka cena (może być nawet dwukrotnie droższa od żywności konwencjonalnej). Do produktów ekologicznych nie dodaje się środków konserwujących, co sprawia, że ich termin przydatności do spożycia jest dość krótki (ma to również wpływ na jej wysoką cenę).
Rośliny i zwierzęta z gospodarstw ekologicznych rozwijają się w naturalnym tempie, co w oczywisty sposób zwiększa koszty produkcji.
Wadą jest także słaba dostępność tego typu produktów. O ile mieszkańcy wielkich miast mają nieograniczony dostęp do sklepów sprzedających żywność ekologiczną, o tyle na wsi i w małych miastach mogą być z tym problemy.
Warto zdawać sobie sprawę, że wygląd i aromat żywności konwencjonalnej jest wynikiem dodatku sztucznych aromatów i barwników. Produkty ekologiczne ich nie posiadają, dlatego ich smak i aromat może nie być tak atrakcyjny (zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do produktów konwencjonalnych).
Jakie zalety mają kosmetyki ekologiczne?
Osoby, które zdają sobie sprawę, że chemiczne związki zawarte w żywności mogą szkodzić ich zdrowiu, coraz chętniej czytają składy kosmetyków. Substancje zawarte w kosmetykach przenikają przez naszą skórę i dostają się do krwiobiegu. Z tego względu niezmiernie ważny jest skład tego typu produktów.
Kosmetyki ekologiczne (nazywa się je także kosmetykami bio) to takie, które w swoim składzie zawierają substancje pochodzenia naturalnego, produkowane w gospodarstwach ekologicznych (dopuszczalna jest zawartość maksymalnie pięciu procent składników syntetycznych).
Jedną z najważniejszych zalet kosmetyków ekologicznych jest to, że są w pełni bezpieczne dla skóry. Nie znajdziemy w nich konserwantów i chemicznych dodatków, które mogłyby spowodować reakcje alergiczne.
Tego typu kosmetyki nadają się do pielęgnacji każdej skóry – w tym również wrażliwej, atopowej, ze skłonnością do alergii.
Produkcja kosmetyków ekologicznych jest bezpieczna również dla środowiska, ulegają one również pełnej biodegradacji – z tego względu chętnie sięgają po nie osoby zainteresowane ekologią. Co równie ważne – produkty te nie mogą być testowane na zwierzętach.
Okazuje się, że kosmetyki ekologiczne są równie skuteczne (a często nawet skuteczniejsze) od kosmetyków konwencjonalnych. Długa etykieta zazwyczaj ma na celu jedynie obniżenie ceny produktu.
Współcześnie mamy coraz większy wybór kosmetyków ekologicznych, co sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Dostępne są kosmetyki do pielęgnacji skóry młodej i dojrzałej, suchej, tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku czy pękających naczynek. W wielu sklepach pojawiły się również ekologiczne kosmetyki kolorowe, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością – makijaż wykonany przy ich pomocy jest często trwały i prezentuje się efektownie.
Jakie wady mają kosmetyki ekologiczne?
Kosmetyki ekologiczne są na polskim rynku nowością, dlatego ich ceny są wciąż dość wysokie (są one droższe od kosmetyków konwencjonalnych). Co więcej w niektórych miejscowościach jest problem z ich dostępnością (można go ominąć decydując się na zakupy przez internet).
Jako, że kosmetyki ekologiczne nie zawierają konserwantów (lub zawierają ich mniej niż konwencjonalne kosmetyki) ich okres przydatności do użycia jest krótszy.
Należy pamiętać, że producenci mają skłonność do nadużywania słów naturalny, czy ekologiczny (niekiedy reklamują w ten sposób kosmetyki, które z naturalnym, ekologicznym składem mają niewiele wspólnego). Jeżeli chcemy mieć pewność, że sięgamy po produkty ekologiczne, kupujmy jedynie te, które posiadają odpowiedni certyfikat.
Na opakowaniu produktu powinniśmy znaleźć znak, a także numer jednostki, która wydała certyfikat. Zwracamy uwagę na logo Unii Europejskiej, kraj pochodzenia, adres i nazwę producenta, datę przydatności do spożycia.