Dziecko u dietetyka – dlaczego warto zapisać się na konsultacje?

0

Dla większości rodziców bardzo ważne jest, żeby ich dzieci były zdrowe, sprawne i szczupłe. Zdajemy sobie sprawę, że dobrze dobrana dieta ma znaczny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jednocześnie często brakuje nam wiedzy niezbędnej do zaplanowania odpowiedniego jadłospisu dla dziecka. W takich wypadkach zdecydowanie warto jest zwrócić się o pomoc do dietetyka.

Odpowiedzialność za żywienie dziecka

Kiedy decydujemy się na posiadanie dzieci, bierzemy na siebie również odpowiedzialność za stan ich zdrowia. W kompetencji rodzica leży zapewnienie dziecku jak najlepszej, dostosowanej do jego potrzeb diety. Zdrowe nawyki żywieniowe trzeba wdrażać od najmłodszych lat. Tylko wówczas nasze dziecko ma szanse na uniknięcie nadwagi i otyłości, a także związanych z nimi problemów (pamiętajmy, że nadmierna masa ciała przyczynia się do powstawanie chorób cywilizacyjnych). Dbanie od właściwe nawyki żywieniowe najmłodszych współcześnie ma większe znaczenie niż kiedykolwiek. Obecnie mamy dostęp do praktycznie nieograniczonych ilości niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności. Jeszcze nigdy w historii tak ogromna część społeczeństwa nie miała problemów z otyłością. 

Nie liczmy na to, że jakoś to będzie. Jeśli nie nauczymy naszych dzieci zdrowo się odżywiać, z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że w przyszłości staną się stałymi klientami sieci restauracji typu fast-food.

Kiedy warto wybrać się do dietetyka?

blankDla dużej części rodziców wizyta u dietetyka jest ostatecznością. Decydujemy się na skorzystanie z pomocy specjalisty od żywienia, kiedy nasze dziecko ma już problemy z nadwagą lub kłopoty ze zdrowiem. To zdecydowanie za późno.

Do dietetyka należy się wybrać również wtedy, gdy nasze dziecko ma niedowagę, ne chce jeść posiłków, które dla niego przygotowujemy, podejrzewamy u niego alergie i nietolerancje pokarmowe.

Rodzice dzieci, które odmawiają jedzenia często czują się bezradni. Po wielu nieudanych próbach nakłonienia dziecka do zjedzenia czegoś zdrowego, dla świętego spokoju pozwalają mu na stosowanie monodiety (która po pewnym czasie będzie miała zgubny wpływ na jego zdrowie). Pamiętajmy, że dietetyk ma nad nami przewagę w postaci doświadczenia. Zazwyczaj spotkał się on z wieloma przypadkami podobnymi do naszego dziecka i wie, co może być przyczyną takich, a nie innych upodobań żywieniowych. Może on nauczyć rodziców komponowania posiłków w taki sposób, żeby były one atrakcyjne dla dzieci.

Bardzo często zdarza się, że dopiero wizyta u dietetyka pozwala na wykrycie nietolerancji pokarmowych lub alergii u dziecka. Nasze dziecko ma dobrą intuicję i wie, kiedy dany pokarm mu nie służy. Odmawia wówczas zjedzenia go. Niestety do wielu rodziców nie docierają komunikaty dziecka. Przeczytali oni, że jakiś produkt jest zdrowy i powinno się go podawać dzieciom, dlatego za wszelką cenę chcą go przeforsować w menu. Rodzi to wiele problemów – zarówno zdrowotnych, jak i na poziomie relacji z dzieckiem.

Dobry dietetyk jest przygotowany do układania jadłospisu dla dzieci chorych (w wielu jednostkach chorobowych stosuje się szczególny sposób odżywiania), czy też dzieci intensywnie uprawiających sport.

W czym jeszcze pomoże nam dietetyk?

dziecko nie chce jeśćWspółcześnie bardzo mode są diety wegetariańskie, a nawet wegańskie. Weganie odrzucają całkowicie spożywanie mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Dieta dla takich ludzi często bardzo związana jest z określonym światopoglądem. Uważają oni, że jedzenie mięsa jest złe, bo krzywdzi się w ten sposób zwierzęta. Problemem jest jednak fakt, że mięso i inne produkty odzwierzęce są bardzo odżywcze i wartościowe dla naszego organizmu. Skomponowanie pełnowartościowej diety z samych tylko warzyw jest niezmiernie trudne.

Rodzice, którzy są weganami uważają, że ich sposób jedzenia jest najlepszy i chcą, żeby dzieci jadły to samo co oni. Zdarza się, że nie biorą pod uwagę tego, że dzieci są w fazie intensywnego wzrostu i dla prawidłowego rozwoju potrzebują określonych związków odżywczych. Wprowadzenie u dziecka nieumiejętnie zaplanowanej diety wegańskiej może mieć tragiczne konsekwencje.

Jeżeli bardzo zależy nam na tym, żeby nasze dzieci odżywiały się w ten sposób, nie obejdzie się bez wizyty u dietetyka, który specjalizuje się w dietach roślinnych. Taka osoba jest w stanie stworzyć dla dziecka jadłospis, który zapewni mu wszystko co niezbędne do prawidłowego rozwoju i pozwoli uniknąć niedoborów żywieniowych.

Do dietetyka warto udać się również wtedy, gdy obserwujemy u dziecka symptomy mogące świadczyć o tym, że jego sposób odżywiania jest nieprawidłowy. Przykładem może być brak energii (co u dzieci jest rzadko spotykane), senność po posiłku, szczególnie posiłku zawierającym węglowodany (być może jest to sygnał, że nasze dziecko cierpi na insulinooporność), obrzęki, reakcje alergiczne, nagły spadek masy ciała (mogą być to objawy nietolerancji pokarmowej).

Jeżeli widzimy, że nasze dorastające dziecko odżywia się bardzo źle, a jednocześnie nie chce słuchać naszych uwag, być może wizyta u dietetyka pomoże rozwiązać ten problem. Dyplomowany dietetyk, w przeciwieństwie do rodziców może być dla młodego człowieka autorytetem w kwestii żywienia.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here