Home sport DOMS – opóźnione bóle mięśni po treningu, jak sobie z nimi radzić,...

DOMS – opóźnione bóle mięśni po treningu, jak sobie z nimi radzić, zakwasy a DOMS

0

DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśniowa to stan, który dobrze znają osoby intensywnie trenujące. Ból w poszczególnych przypadkach może mieć różne natężenie. Czasem jest szczególnie dotkliwy. W niektórych wypadkach zmniejsza on motywację do dalszych ćwiczeń, pogarsza wyniki i zmniejsza ryzyko kontuzji. Jak sobie z nim radzić?

Zakwasy a DOMS

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że DOMS to nie jest zjawisko tożsame z popularnymi zakwasami. Zakwasy spowodowane są przemianami metabolicznymi w obrębie tkanek i mięśni. W ich wyniku zwiększa się stężenie kwasu mlekowego, który powoduje charakterystyczne pieczenie przy każdej próbie ruchu. Zakwasy najczęściej pojawiają się dzień lub dwa dni po intensywnym treningu. Kiedy jednak zaczynamy ćwiczyć – ból się zmniejsza.

DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśni szkieletowych dopada nas dwa, a nawet cztery dni po treningu. W tym przypadku dolegliwość bólowa wiąże się z:

  •  mikrouszkodzeniami mięśni,
  • a także stanem zapalnym.

DOMS pojawia się najczęściej po wykonywaniu ćwiczeń rozciągających z obciążeniem. Jeżeli w naszym przypadku ból jest bardzo uciążliwy, istnieją sposoby na jego zredukowanie. Warto je wykorzystać, gdyż DOMS może sprawić, że nasza wydolność treningowa spadnie nawet o połowę.

Jak minimalizować DOMS?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na treningi na siłowni, powinniśmy liczyć się z tym, że bóle towarzyszące uszkodzeniom mięśni będą nas dotyczyć. Mamy jednak wpływ na zmniejszenie tych dolegliwości. Z całą pewnością rozwiązaniem nie jest zażywanie tabletek przeciwbólowych – pomagają one jedynie na chwilę, a w dłuższej perspektywie czasu nam szkodzą – mogą nawet spowolnić proces rozwoju mięśni.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ich zminimalizowanie jest wykonanie solidnej rozgrzewki przed treningiem. Przede wszystkim dobrze wykonana rozgrzewka:

  • chroni nasz organizm przed kontuzjami,
  • a ponadto przygotowuje mięśnie na bardziej intensywny wysiłek,
  • i redukuje uszkodzenia, które pojawiają się w jego trakcie.

Zmniejszenie dolegliwości bólowych możliwe jest także dzięki częstszym treningom. Kiedy trenujemy częściej, nasze mięśnie zmuszone są przyzwyczaić się do większego wysiłku i regenerują się znacznie szybciej, niż w sytuacji, kiedy ćwiczylibyśmy okazjonalnie.

Pozytywny efekt przeciwbólowy możemy uzyskać dzięki masażom. Choć nie redukują one bólu całkowicie – zmniejszają napięcie mięśni, dzięki czemu czujemy się lepiej. Masaż możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego masażysty. Pozytywne efekty przyniesie również terapia manualna.

Kiedy intensywnie trenujemy, powinniśmy włączyć do naszej diety tłuste ryby morskie i oleje z tych ryb. Ich atutem jest fakt, że zmniejszają one stany zapalne, co automatycznie zmniejsza bolesność mięśni. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wykazuje także kurkumina (jest to związek występujący w kurkumie).

Dobre efekty uzyskamy także dzięki kofeinie, którą należy przyjmować przed treningiem. Blokuje ona receptory adenozyny, a tym samym zmniejsza dolegliwości bólowe.

5/10 - (1 vote)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.