Domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć

2

Duża część z nas trzyma w domu wiele przeterminowanych lekarstw. A kiedy rzeczywiście nadchodzi moment, kiedy konieczna jest pierwsza pomoc, okazuje się, że nie dysponujemy tym co niezbędne. O posiadanie dobrze skompletowanej domowej apteczki powinniśmy zadbać dla bezpieczeństwa swojego i naszych najbliższych. Co musi się w niej znaleźć?

Skład domowej apteczki

Kompletowanie domowej apteczki powinniśmy zacząć od wyrzucenia wszystkich przeterminowanych leków. Są one zagrożeniem dla naszego zdrowia lub życia, a dodatkowo dają złudne wrażenie, że apteczka jest dobrze zaopatrzona, podczas gdy nie ma w niej tego co niezbędne. Dodatkowo apteczka powinna znajdować się w stałym miejscu, żebyśmy w razie nagłego wypadku wiedzieli gdzie jej szukać. Musi być ona również ukryta przed najmłodszymi domownikami. Dobrze, kiedy jedna osoba w domu jest odpowiedzialna za kompletowanie i utrzymanie zawartości apteczki w porządku. Wszystkie leki obecne w naszej apteczce powinny zawierać oryginalne opakowania. Nie należy również wyrzucać ulotek.

W apteczce każdego z nas powinni znaleźć się leki pierwszej potrzeby. Jeżeli my lub ktoś z naszej rodziny choruje na choroby przewlekłe, musimy w zanadrzu posiadać leki lub na przykład inhalator, który umożliwi oddychanie w kryzysowym momencie.

Apteczka większości z nas kojarzy się z środkami opatrunkowymi. I słusznie. Zdecydowanie powinny się one w niej znaleźć. Potrzebujemy plastrów o różnej wielkości na większe lub mniejsze skaleczenia. Warto mieć również:

 • większy bandaż,
 • gazę,
 • a także długi plaster.

Jeżeli w naszym domu mieszkają dzieci, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne kolorowe plastry dla nich. Oprócz środków opatrunkowych będziemy potrzebowali wody utlenionej lub alkoholu izopropylowego, które posłużą nam do dezynfekcji ran.

tabletki, lekarstwaBardzo ważnym elementem apteczki są leki przeciwbólowe, które mogą się okazać potrzebne w każdej chwili. Warto jest posiadać więcej niż jeden rodzaj takich leków. Możemy wybrać na przykład leki zawierające ibuprofen i paracetamol. W przypadku dorosłych najlepiej sprawdzą się leki w tabletkach, dla dzieci natomiast dedykowane są leki w syropach, ewentualnie w czopkach. Jeżeli cierpimy na migrenę, warto zaopatrzyć się w specjalne leki od bólu głowy – na przykład etopirynę.

Jeżeli my lub ktoś z naszej rodziny cierpi na alergie – potrzebne nam będą leki przeciwalergiczne w różnych formach. Najbardziej uniwersalne są leki w tabletkach, choć przydadzą się nam także maści (łagodzą obrzęk i podrażnienia) w przypadku alergii skórnych. Objawem części alergii jest łzawienie oczu, dlatego warto mieć w apteczce delikatne krople do oczu. Objawy alergii można złagodzić spożywając wapno. Warto zatem posiadać przynajmniej kilka tabletek musujących wapna przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie. W przypadku dzieci świetnie sprawdzi się wapno smakowe.

W każdej apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbiegunkowe dla dzieci i dla dorosłych. Są one bardzo ważne, gdyż w skrajnych sytuacjach mogą nawet uratować życie. Jeżeli mówimy o biegunce – przydadzą się nam również elektrolity, które chronią organizm przed odwodnieniem.

Warto mieć w apteczce leki, które podamy przy pierwszych objawach przeziębienia. Zazwyczaj pokrywają się one z lekami przeciwbólowymi, gdyż mogą zawierać:

 • paracetamol,
 • ibuprofen,
 • kwas acetylosalicylowy.

Takie leki powinny działać:

 • przeciwzapalnie,
 • przeciwbólowo,
 • i przeciwgorączkowo.

Oprócz leków z pewnością przydadzą się nam:

 • maść rozgrzewająca – na przykład maść kamforowa,
 • zioła do inhalacji,
 • a także syrop lub tabletki na kaszel.

Jeżeli to możliwe, zdecydowanie lepiej jest posiadać w domu syrop własnej produkcji o skutecznym, a jednocześnie naturalnym składzie. Dobrym wyborem jest syrop z cebuli lub pędów sosny.

Osoba kompletująca apteczkę nie może zapomnieć o lekach na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład leki na:

 • niestrawność,
 • bóle wątroby,
 • czy zgagę.

Takie leki mogą być dostępne w tabletkach lub kroplach.

Do przemywania oczu lub leczenia kataru u małych dzieci najlepiej sprawdzi się sól fizjologiczna. Jest ona tania, delikatna w działaniu, a jednocześnie skuteczna.

W dobrze zaopatrzonej apteczce nie powinno zabraknąć:

 • nożyczek,
 • pęsety,
 • ciśnieniomierza,
 • a także termometru – warto posiadać termometr tradycyjny, a także termometr do mierzenia temperatury w uszach.

Czasem bardzo pomocne okażą się leki łagodzące napięcie nerwowe, a także leki na bezsenność. Wybór jest tu duży. Dobrze sprawdzą się zioła takie jak:

 • melisa,
 • rumianek,
 • czy dziurawiec.

Latem będziemy potrzebować środków, które złagodzą świąd po ukąszeniu owadów. Dobrze sprawdzą się tu maści.

Jak dbać o apteczkę?

Należy pamiętać, że większość leków znajdujących się w naszej domowej apteczce wymaga odpowiedniego przechowywania. Optymalne dla nich warunki to cień, a także niskie temperatury. Apteczka powinna być trzymana z daleka od wilgoci. Latem, kiedy temperatura przekracza trzydzieści stopni, dobrym pomysłem jest przeniesienie apteczki do lodówki należy jednak pamiętać, żeby dobrze zabezpieczyć ją przed wilgocią.

Do przechowywania leków dobrze jest posiadać szczelnie zamykany pojemnik. Należy dbać, żeby w naszej apteczce nie było leków przeterminowanych. Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto regularnie przeglądać jej zawartość. Nigdy nie należy stosować leków, których termin ważności upłynął. Niedopuszczalne jest także przyjmowanie leków, których opakowanie zostało uszkodzone. Powinniśmy czuć się również zaalarmowani, kiedy lek zmienił konsystencję, kolor lub zapach. Nawet jeżeli termin jego zużycia jest jeszcze odległy – na bezpieczeństwa trzeba go wyrzucić. Dobrze jest także zapisywać na opakowaniu datę otwarcia leku.

Niedopuszczalne jest także przechowywanie w apteczce resztek antybiotyków przepisanych przez lekarza, a także samodzielne ich stosowanie. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu leki są skuteczne jedynie pod warunkiem, że zastosujemy pełną kurację. Okazjonalne ich przyjmowanie może nam tylko zaszkodzić.

Na koniec należy dodać, że przeterminowanych leków nie należy wyrzucać do kosza na śmieci. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie ich do apteki, która posiada punkt utylizacji.

4.9/10 - (4 votes)
reklama

2 KOMENTARZE

 1. Fajnie się jeszcze sprawdza żel na rany, który przyspiesza ich gojenie. Mam help4skin i przetestowałam go już na różne rany – otarcia, skaleczenia nożem, oparzenia od oleju podczas smażenia czy oparzenia słoneczne. Rany się dobrze goją i minimalizuje się ryzyko pozostania blizn.

 2. Bardzo dobry artykuł 🙂 Jeśli chodzi o termometr to mam tradycyjny ale i taki na podczerwień, bezdotykowy, bo dużo lepiej sprawdza się jeśli trzeba zmierzyć temperaturę małemu dziecku 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here