Dlaczego witamina D3 jest ważna dla organizmu?

0

Witamina D3, inaczej cholekalcyferol, to forma witaminy D, która występuje w organizmach zwierzęcych. Jej źródłem będą m.in. żółtka jaj, tran i podroby. Witamina D3 to związek bardzo cenny dla organizmu. Odpowiada przede wszystkim za gospodarkę wapniowo-fosforanową, a więc strukturę i funkcję układu kostnego. Poznaj inne oddziaływania witaminy D3 na człowieka.

Czym jest witamina D3 i gdzie ją znajdziesz?

Witamina D3 jest jedną z najistotniejszych dla człowieka. To najbardziej aktywna biologicznie forma witaminy D i grupa rozpuszczalnych w tłuszczach sekosteroidowych organicznych związków chemicznych, która po części jest wytwarzana przez człowieka, a po części dostarczana razem z pożywieniem. Witamina D3 powstaje w skórze, która wystawiona została na działanie promieniowania UV. Aby uzyskać odpowiedni stopień syntezy witaminy D3 w skórze, eksperci zalecają codzienną ekspozycję na słońce. W okresie wiosenno-letnim należy wystawiać się na działanie słońca przez około 20 minut, poza godzinami południowymi. Pamiętaj, że do wytworzenia witaminy D3 nie dojdzie, jeśli nałożysz na skórę kremy z filtrem UV. W okresie jesienno-zimowym ilość słońca jest niewystarczająca do wyprodukowania witaminy D3. Dlatego w sposób szczególny należy zadbać, aby w diecie pojawiły się bogate w nią produkty. Należą do nich zwłaszcza: podroby, ryby morskie, tran, żółtka jaj, drożdże i nabiał.

Ile witaminy D3 powinno się przyjmować?

Rekomendowana dzienna dawka witaminy D3 dla poszczególnych grup wiekowych przedstawia się następująco:

  • noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU,
  • niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400–600 IU,
  • dzieci od 1 do 10 roku życia – 600–1000 IU,
  • dzieci od 11 do 18 roku życia – 800–2000 IU,
  • dorośli od 19 do 75 roku życia – 800–2000 IU,
  • osoby po 75 roku życia – 2000–4000 IU.

Jeśli ilość witaminy D3, którą wyprodukujesz samodzielnie w skórze i przyjmiesz z pożywieniem, będzie niewystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania, lekarz ustali odpowiednią suplementację tego składnika.

Witamina D3 a układ kostny

Witamina D3 kojarzona jest przede wszystkim z utrzymaniem równowagi wapniowo-fosforanowej. Odpowiedni poziom tych składników mineralnych stanowi podstawę dla prawidłowego metabolizmu kostnego, a zatem struktury i funkcjonowania tkanki kostnej. Niedostateczny poziom witaminy D3 wiąże się z ryzykiem krzywicy, osteomalacji, zmniejszenia masy kostnej, osteoporozy. W okresie rozwojowym braki witaminy D3 grożą zaburzeniami w kształtowaniu się kości i zębów.

Za co jeszcze odpowiada witamina D3?

Witamina D3 poza utrzymaniem równowagi wapniowo-fosforanowej reguluje w organizmie wiele ważnych procesów. Związek ten wzmacnia pracę układu mięśniowego, nerwowego, odpornościowego, krążenia. Niski poziom witaminy D3 wiąże się z ryzykiem mialgii – bólu mięśniowego, zaburzeń snu, zaburzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy, zaburzeń widzenia, chorób przyzębia. Podnosi podatność na choroby autoimmunologiczne i infekcje. Związek ten ułatwiania spalanie tłuszczów i łagodzi stany zapalne skóry. Zdaniem ekspertów jego niedobór wiąże się z nasileniem objawów chorób przewlekłych, w tym m.in. miażdżycy, cukrzycy typu 2, demencji, depresji oraz przyspiesza starzenie się organizmu. Dodatkowo witamina D3 działa antynowotworowo i antyproliferacyjnie. Oznacza to, że zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych i nasila ich obumieranie.

10/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here