Dlaczego warto leczyć zęby mleczne u dzieci? Jak wybrać dobrego specjalistę?

1

Rodzicom zawsze zależy na zdrowiu ich pociech. Dlatego dbają o nie nie tylko w potrzebie, ale również na co dzień, m.in. za pomocą higieny. Jedną z czynności, którą obligatoryjnie każdy z nas, również dzieci, powinien robić regularnie jest dbanie o zęby. W tym artykule postaramy odpowiedzieć się na pytanie: dlaczego warto leczyć zęby mleczne u dzieci?

Czy leczenie zębów mlecznych jest konieczne?

Wiele osób może pomyśleć, że skoro i tak wymienimy zęby mleczne na te stałe, to nie trzeba leczyć tzw. mleczaków. Jednak nic bardziej mylnego – o zęby mleczne u naszych dzieci powinniśmy dbać równie dobrze, jak o te stałe. Jednym z głównych powodów jest to, że od kondycji zębów mlecznych zależy właśnie późniejszy stan stałych zębów. Mleczaki wypadają w okresie od szóstego do nawet dwunastego roku życia, dlatego ważne jest, aby przez ten czas nasza pociecha mogła cieszyć się zdrowymi zębami. Wszelkie ubytki czy próchnica potrafią maluchom znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, nie wspominając już o dyskomforcie czy bólu. Właśnie dlatego powinniśmy podejmować się leczenia mlecznych zębów – aby zapewnić swoim dzieciom zdrowie. Pójdźmy z naszym dzieckiem do stomatologa, jeśli jego zęby mleczne wymagają kontroli lub specjalistycznego leczenia.

Próchnica zębów mlecznych

Wśród najmłodszych najczęstszą chorobą zębów mlecznych jest próchnica. Wielu bagatelizuje ją, twierdząc, że przecież mleczaki i tak wypadną. Jest to szczególnie niebezpieczne podejście, bo próchnica jest chorobą zakaźną i rzutującą na stan późniejszych zębów stałych. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie próchnicy i zapobiec wyrwaniu zębów. Bakterie wywołujące próchnice mogą pozostawać w jamie ustnej, tym samym atakują zęby stałe i powodują, że ich szkliwo i kondycja jest słabsza. Właśnie z tego powodu coraz więcej rodziców decyduje się na wyleczenie zębów mlecznych swoich pociech. Regularne wizyty u dentysty czy higiena zębów wyrabiają również u dzieci swego rodzaju nawyk, który zostaje z nimi na całe życie.

Do kogo udać się w celu leczenia zębów mlecznych?

Przy wyborze pedodonty (stomatologa dziecięcego) warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem. Odpowiednie podejście stomatologa pozwoli uniknąć urazu dziecka do tych wizyt. A jak wiadomo, trauma z dzieciństwa potrafi rzutować na całe życie.

W szczególnych przypadkach może być konieczne leczenie dziecka z znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Często dochodzi do tego w sytuacji, kiedy mały pacjent wymaga kompleksowego leczenia. Dużą przeszkodą może być również dentofobia – dzieci, nawet pomimo stosowania nowoczesnych znieczuleń (np. leczenia w sedacji), niekiedy nie chcą współpracować ze specjalistą. Jeśli zachodzi konieczność leczenia w narkozie, warto zdecydować się na usługi nowoczesnych klinik stomatologicznych, tj. Klinika Trio-Dent w Warszawie. Odpowiednie wyposażenie takiej placówki i duże doświadczenie lekarzy stomatologów pozwoli na przeprowadzenie bezpiecznego i kompleksowego leczenia.

Nie powinniśmy mieć zatem dylematu czy warto leczyć zęby mleczne. O ich zdrowie należy dbać, aby uchronić zęby stałe przed chorobami i słabą kondycją. Ponadto przyzwyczaimy dziecko do wizyt w klinice stomatologicznej, dzięki czemu nie będzie ono miało problemów z odwiedzaniem dentysty w dorosłym życiu. Budowanie zdrowych nawyków jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie.

Oceń ten post
reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here