Rukola jest popularną jadalną rośliną, którą możemy spotkać w różnych potrawach, a jej pikantny smak zyskał wielu wielbicieli. Co powinniśmy wiedzieć o tej smacznej roślinie?
Kilka słów o rukoli
Rukola należy do roślin kapustowatych. Kształtem liści przypomina cieńsze liście mlecza. Jako roślina dziko rosnąca występuje w krajach Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego, a także w części rejonów Afryki i Azji Zachodniej.
Wraz z rosnąca popularnością okazało się, że klimat wielu krajów Europy pozwala na jej uprawę. W tym również w Polsce sezonowo bardzo dobrze się przyjmuje. Można ją zasiać też w warunkach domowych. Jej liście mogą sięgać nawet ponad 50 centymetrów, mają ciemnozielony kolor oraz pikantny, ostry, lekko orzechowy smak. Rukola ma dużo właściwości odżywczych więc stała się jednym z ulubionych dodatków osób stosujących zdrową dietę. Ma dużo więcej witamin niż liście sałaty lodowej. Rukola była stosowana jako dodatek do potraw już w starożytności. Ponadto w Rzymie uważana była za jeden z mocniejszych afrodyzjaków i środków na wzmacnianie potencji.
Kupując rukolę warto jest zadbać o to żeby pochodziła z uprawy, w której używane są naturalne środki wsparcia roślin. Najlepiej jest kupować ją w świeżych pęczkach na targu lub ze sprawdzonych miejsc. Jeżeli zobaczysz jakiekolwiek odbarwienia na liściach może to oznaczać, że roślina chorowała i może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. W sklepach bardzo często spotkać się rukolę pakowaną w pojemniki plastikowe. Przed zakupem warto jest dokładnie sprawdzić zawartość pudełka, ponieważ jeżeli zostało uszkodzone, jest duża szansa, że dostała się do niego wilgoć, która może stać się siedliskiem rozwijającej się pleśni.
Jaki wartości odżywcze posiada rukola?
Rukola zawiera w sobie wiele witamin oraz minerałów. Znajdziemy w niej również bardzo potrzebne naszemu organizmowi aminokwasy. Świeża rukola daje nam dostęp przede wszystkim do witaminy A, C, K oraz części witamin z grupy B. Posiada w sobie potas, żelazo, wapń oraz magnez. Antyoksydanty w niej sprawiają, że ma właściwości antyrakowe. Wysoka zawartość błonnika powoduje szybkie uczucie sytości, dlatego rukola zalecana jest jako dodatek do potraw osób będących na diecie. Za sprawą witamin i minerałów roślina ta wspiera organizm poprawiając odporność, chroni przed anemią, poprawia działanie układu trawiennego i krwionośnego oraz wzmacnia kości. Bardzo dobrze działa na wzrok oraz dzięki chlorofilowi ma udział w oczyszczaniu organizmu z zalegających w nim toksyn.
Do czego możemy dodawać liście rukoli?
Możemy jeść rukolę w wielu potrawach, jednak najbardziej wyrazista jest podawana na świeżo. W tej formie zachowuje też najwięcej swoich wartości. Szczególnie dobrze komponuje się w wszelkich sałatkach. Idealnie pasuje do pomidorków koktajlowych, do których dodamy pokrojony ser mozzarella oraz oliwę z oliwek. Ta prosta i zdrowa przekąska może być posiłkiem do obiadu, pomiędzy głównymi daniami, czy jako smaczne drugie śniadanie do pracy. Przepis możemy wzbogacić o orzechy włoskie, sok ze świeżych cytryn oraz liście sałaty lodowej. Możesz dodawać ją na kanapki dla urozmaicenia smaku oraz blendować do świeżych koktajlów warzywnych. Rukola nadaje niesamowitego aromatu pizzy. Najważniejszą zasadą jest jej podawanie na samym końcu, w momencie kiedy pizza opuści już piec. Podobnie do gotowego dania z makaronami dodając ją na sam koniec sprawisz, że potrawa stanie się wyrazistsza.
Chcesz zaskoczyć swoich gości? Podczas imprezy domowej zrób pesto z rukolą na bazie orzechów ziemnych. Pamiętaj o jej ostrym smaku, dobrze jest go zrównoważyć dodając serka np. mascarpone.