Diosmina – charakterystyka, działanie, przeciwwskazania, diosmina na żylaki, hemoroidy i pajączki

0

Diosmina jest współcześnie jednym z najpopularniejszych składników leków stosowanych przy niewydolności żylnej. Jednocześnie jej działanie jest wielokierunkowe. Popularność tej substancji wynika nie tylko z jej skuteczności, ale też bezpieczeństwa dla zdrowia. Czym dokładnie jest diosmina? W jaki sposób wpływa ona na ludzki organizm? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Co to jest diosmina?

Mianem diosminy określamy organiczny związek chemiczny zaliczany do flawonoidów. Jest ona obecna w miąższu, skórce i pestkach owoców cytrusowych (a szczególnie w gorzkiej pomarańczy). Współcześnie produkuje się ją również w laboratoriach chemicznych. Związek ten wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne (zmniejsza ich przepuszczalność i poprawia napięcie, zmniejsza też lepkość krwi), dlatego wykorzystuje się go do leczenia żylaków, hemoroidów, a także pajączków. Diosmina została po raz pierwszy wyizolowana w 1925 roku, a pierwszy lek z jej dodatkiem pojawił się w aptekach w 1971 roku. Współcześnie możemy kupić diosminę, która bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest ona uważana za bezpieczną dla zdrowia.

Jak działa diosmina?

Diosmina chroni nasze naczynia krwionośne. Jej działanie polega między innymi na zmniejszeniu przepuszczalności żył (jest ona w stanie hamować aktywność enzymu hialuronidazy, który rozkłada znajdujący się w śródbłonku naczyń krwionośnych kwas hialuronowy). Diosmina jest antyoksydantem, bierze również udział w produkcji kolagenu. Substancja znacząco zwiększa napięcie naczyń krwionośnych, ma działanie przeciwkrwotoczne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, a nawet antynowotworowe.

Diosmina skutecznie obniża stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu znajduje zastosowanie w profilaktyce cukrzycy typu II. Jej suplementacja jest zalecana osobom chorym na cukrzycę, gdyż schorzenie to często powiązane jest z uszkodzeniami naczyń żylnych.

Diosmina na żylaki

Współcześnie diosmina jest jednym z najpopularniejszych leków stosowanych przy niewydolności żył kończyn dolnych. Leki zawierające diosminę są w naszych jelitach przekształcane do czynnego związku o nazwie diosmetyna. Dopiero diosmetyna może zostać wchłonięta do krwi. Najwyższe ej stężenie ma miejsce po jednej – dwóch godzinach od przyjęcia preparatu. Substancja, która nie zostanie wchłonięta jest wydalana z organizmu wraz z kałem.

Diosmina zmniejsza typowe dla żylaków dolegliwości takie jak ciężkość nóg, obrzęki, swędzenie i nocne kurcze. Zdecydowanie najbardziej skuteczne jest przyjmowanie diosminy zmikronizowanej, która wchłania się z przewodu pokarmowego nawet w siedemdziesięciu procentach.

Diosmina na hemoroidy

Przyjmowanie preparatów z diosminą daje dobre efekty również w przypadku hemoroidów, czyli guzków krwawniczych, które są naturalnymi strukturami odbytu (są one odpowiedzialne na uszczelnienie odbytu i kontrolę wydalania). Współcześnie coraz częściej zdarza się, że hemoroidy nie działają prawidłowo. Zazwyczaj jest to spowodowane siedzącym stylem życia, nieodpowiednią dietą, ciążą, wiekiem, zabiegami operacyjnymi itp. 

Diosmina powoduje zmniejszenie, a nawet całkowitą redukcję przykrych objawów hemoroidów. Redukuje ona świąd, stany zapalne, a także krwawienie.

Diosmina na popękane naczynka

Preparaty z diosminą zapobiegają pękaniu małych naczyń krwionośnych, dlatego często stosowane są w celach kosmetycznych. W suplementach tego typu współwystępuje ona z hesperydyną, rutozydem, witaminą PP, witaminą C, a także witaminą K

Przeciwwskazania do stosowania diosminy

Diosmina uważana jest za związek bezpieczny, co nie oznacza, że jest przeznaczona dla każdego. Z braku odpowiednich badań nie jest ona polecana kobietom w ciąży i kobietom karmiącym piersią (nie wiemy czy diosmina przenika do mleka matki). Jeżeli kobieta w ciąży chce przyjmować preparaty z diosminą, musi robić to pod kontrolą lekarza.

Chociaż diosmina jest dobrze tolerowana przez większość osób, należy zdawać sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach będzie przyczyną takich dolegliwości jak:

  • świąd,
  • pokrzywka, 
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty, 
  • wysypka,
  • zawroty głowy,
  • niestrawność,
  • biegunka.

Należy podkreślić, że objawy niepożądane zdarzają się bardzo rzadko. Niekorzystny wpływ diosminy jest widoczny również u osób, które są na nią uczulone.

Jako, że diosmina delikatnie rozrzedza krew, nie powinny stosować jej osoby mające skłonności do krwotoków.

Diosmina – jak stosować?

Osoby zainteresowane działaniem diosminy powinny kupować preparatu zawierające diosminę zmikronizowaną (czyli taką, której cząsteczki są bardzo małe). Jej przewagą jest fakt, że wchłania się ona w niemal siedemdziesięciu procentach (dla porównania suplementy tradycyjne mają wchłanialność od dwudziestu do trzydziestu procent).

Jeżeli chodzi o dawkowanie diosminy – jest ono uzależnione od stanu naszego zdrowia. Za dawkę optymalną uważa się 1000 mg diosminy. W zależności od preparatu – można do przyjmować rano lub wieczorem, przed lub w trakcie posiłku. W tej kwestii dobrze jest dostosować się do zaleceń producenta.

Czas przyjmowania diosminy warto uzgodnić z lekarzem. Mamy pewność, że jest ona bezpieczna przy krótkiej (do trzech miesięcy) kuracji.

4.2/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here