Dimetylopolisiloksan to związek, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Występuje on między innymi w wyrobach cukierniczych, a także gotowych daniach. Czym dokładnie jest E900? W jaki sposób dimetylopolisiloksan wpływa na nasz organizm?
Co to jest dimetylopolisiloksan?
Mianem dimetylopolisiloksanu (w przemyśle spożywczym oznacza się go symbolem E900, znany też jako PDMS) określamy organiczny związek chemiczny, będący polimerem z grupy silikonów. Jego główny łańcuch złożony jest z naprzemiennie połączonych atomów krzemu i tlenu (atomy krzemu podstawione są dwiema grupami metylowymi). Jest on substancją przeciw pianotwórczą (może działać także przeciwzbrylająco i być nośnikiem smaku). E 900 ma postać czystej, bezbarwnej i bezwonnej cieczy. Posiada on właściwości hydrofobowe (odpycha od siebie cząsteczki wody), jest też przepuszczalny dla gazów. Dimetylopolisiloksan uchodzi za związek nieszkodliwy, obojętny dla organizmu. Występuje między innymi w produktach sieci McDonalds. Jego zastosowanie wykracza daleko poza przemysł spożywczy.
E900 – przykłady zastosowań
E900 bardzo często dodawany jest do tłuszczów i olejów, gdyż w znacznym stopniu zapobiega ich pienieniu się podczas smażenia (znajdziemy go między innymi w składzie frytek serwowanych w restauracjach McDonalds).
Związek ten dodawany jest również do dżemów, galaretek, marmolad, gum do żucia, owoców i warzyw puszkowanych, gotowych zup i bulionów, aromatów wykorzystywanych w cukiernictwie, czy soków ananasowych.
E900 wykorzystywany do produkcji soczewek kontaktowych, może pełnić funkcje izolatora czy smaru. Znajduje on też szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Dimetylopolisiloksan jest stosowany w przemyśle medycznym – jest on między innymi składnikiem leków chroniących przed wzdęciami (pomaga on w usuwaniu nadmiaru gazu z jelit). Leki z jego dodatkiem przynoszą ulgę w niestrawności, zmniejszają uczucie pełności w żołądku. Związek ten używany jest w przygotowywaniach pacjenta do zabiegów USG i RTG.
Przeprowadzone w ostatnich latach badania (były one przeprowadzane na myszach) sugerują, że E900 może być pomocny w leczeniu łysiny (udowodniono, że pobudza on mieszki włosowe do ponownej produkcji włosów).
Dimetylopolisiloksan (E900) – jak wpływa na ludzki organizm
Jak dotąd nie dysponujemy badaniami, które stwierdzałyby, że E900 jest w jakikolwiek sposób szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Może on nawet pomóc w leczeniu niektórych schorzeń. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że spożycie dużych ilości tej substancji może wywołać biegunkę i nudności. Z tego względu należy zachować ostrożność przy jego spożyciu.
Choć sam dodatek do żywności jest bezpieczny, często znajduje się w żywności wysoko przetworzonej, która ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowia. Pamiętajmy, że gotowe dania, wyroby cukiernicze, a także żywność typu fast food oprócz E900 zawierają także wiele innych dodatków, które spożywane regularnie mogą doprowadzić do alergii, nietolerancji pokarmowych, a także wielu poważniejszych dolegliwości.