Dieta wysokotłuszczowa (znana także jako dieta ketogeniczna) cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na fakt, że dzięki niej można pozbyć się wielu kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Jakie są założenia tej diety? Czy jest ona bezpieczna dla naszego organizmu?
Na czym polega dieta wysokotłuszczowa?
Dieta wysokotłuszczowa (nazywana również ketogeniczną) jest to sposób odżywiania, w którym nawet osiemdziesiąt procent energii pochodzi z tłuszczów. Węglowodany nie odgrywają tu dużej roli. Podstawą diety wysokotłuszczowej są produkty pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim tłuste mięsa, jaja, masło, wędliny, ser, tłusta śmietana, choć nie należy rezygnować również z tłuszczów roślinnych – awokado, orzechów, oliwy z oliwek. Należy całkowicie zrezygnować z cukru, a także radykalnie ograniczyć spożycie produktów zbożowych. Dieta ta skomponowana została z myślą o osobach, które chcą schudnąć szybko.
Jakie efekty uzyskamy stosując dietę wysokotłuszczową?
Dieta wysokotłuszczowa powoduje szybką utratę kilogramów, która jednak nie wynika z ubytku tkanki tłuszczowej, a wody i mięśni. Podczas jej stosowania ilość węglowodanów jest radykalnie ograniczona, co sprawia, że stężenie glukozy w naszej krwi obniża się. Organizm sięga do zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie, jednak te bardzo szybko się kończą. Jedynym wyjściem okazuje się wykorzystanie aminokwasów pochodzących z rozpadu białek. W ten sposób degradacji ulega tkanka mięśniowa. Podczas trawienia tłuszczów śluzówka jelit zaczyna produkować większą ilość choleocystokininy – hormonu peptydowego, który powoduje zahamowanie apetytu.
Jakie są skutki uboczne diety wysokotłuszczowej?
Osoby decydujące się na stosowanie diety wysokotłuszczowej nie powinny liczyć na to, że będą tryskać energią. Taki sposób odżywiania ma negatywny wpływ na układ nerwowy, co przejawia się:
- chronicznym zmęczeniem,
- bólami i zawrotami głowy,
- zaburzeniami nastroju,
- zmianami zachowania.
Zwiększenie wydzielania moczu sprawia, że osoby na diecie ketogenicznej stale odczuwają pragnienie. Wzrasta prawdopodobieństwo odwodnienia.
Długotrwałe stosowanie tego typu diety:
- doprowadza do niedoborów witamin i minerałów,
- podwyższa poziom złego cholesterolu we krwi,
- prowadzi również do hiperrurykemii, czyli choroby objawiającej się zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi.
- Inne skutki uboczne to przykładowo kamica moczanowa.
Człowiek stosujący dietę wysokotłuszczową nie ma energii, a utrata znacznej ilości tkanki mięśniowej sprawia, że uprawianie sportu przychodzi mu z dużym trudem.
Kiedy stosowanie diety wysokotłuszczowej jest wskazane?
Choć dieta wysokotłuszczowa budzi wiele kontrowersji, może być pomocna w leczeniu niektórych chorób. Jej pozytywne skutki odczują osoby cierpiące na:
- chorobę Alzheimera,
- Parkinsona,
- autyzm,
- padaczkę,
- wrodzone wady metabolizmu,
- stwardnienie guzowate,
- zespół Retaa,
- zespół Doose,
- a także zespół Draveta.
Kto powinien unikać diety wysokotłuszczowej?
Diety wysokotłuszczowej nie powinny stosować osoby cierpiące na:
- cukrzycę,
- kamicę nerkową,
- profirię,
- choroby wątroby,
- kwasicę organiczną,
- hiperlipidermię,
- kamicę dróg żółciowych.