Dieta wspomagająca pracę nerek – założenia, jakie produkty wybierać

0

Sprawnie pracujące nerki są niezbędne dla zachowania zdrowia całego naszego organizmu. Niestety współcześnie wielu ludzi stosuje dietę w dużej mierze opartą na żywności wysoko przetworzonej, która niekorzystnie wpływa na te narządy. Jest ona pełna toksyn i szkodliwych substancji, które sprawiają, że nerki pracują na zwiększonych obrotach. Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy zdecydować się na sposób odżywiania, który odciąży nerki.

Dlaczego powinniśmy szczególnie zadbać o nerki?

Zdrowe nerki są nam niezbędne do zachowania organizmu w dobrej kondycji. Jeżeli nie pracują one prawidłowo, bardzo szybko odczujemy to na własnej skórze. Co więcej nie będą to tylko dolegliwości bólowe w obrębie tych narządów. Zaburzona praca nerek sprawia, że jesteśmy stale zmęczeni, ciągle czujemy się senni (niezależnie od tego ile czasu śpimy). Osoby z niesprawnymi nerkami nie mają energii, bardzo szybko się męczą, są apatyczne.

Dysfunkcje nerek sprawiają też, że gorzej wyglądamy – pojawiają się problemy z cerą, włosami i paznokciami.

Objawami, które sugerują, że nasze nerki nie pracują prawidłowo i potrzebują gruntownego oczyszczania są między innymi:

  • opuchnięte ciała, uczucie ciężkości,
  • obrzęki wokół oczu,
  • zbyt częste oddawanie moczu,
  • za rzadkie oddawanie moczu,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • mętny mocz o ostrym zapachu,
  • pieniący się mocz,
  • mocz o ciemnym (a nawet krwistym) kolorze,
  • apatia,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • nadpobudliwość,
  • chroniczne zmęczenie,
  • nieprzyjemny zapach z ust, niesmak w ustach,
  • bóle nerek.

Zanim zdecydujemy się na oczyszczanie nerek, dobrze jest skonsultować ten pomysł z lekarzem, gdyż istnieją schorzenia, kiedy jest ono niewskazane.

Jak oczyścić nerki?

Do oczyszczania nerek jest nam potrzebna przede wszystkim czysta woda. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna i źródlana w ilości co najmniej dwóch litrów dziennie.

Dobrze jest postawić również na herbatki ziołowe. Zioła, które szczególnie korzystnie wpływają na kondycję naszych nerek to:

  • pokrzywa,
  • fiołek trójbarwny,
  • lubczyk,
  • jałowiec,
  • skrzyp,
  • korzeń pietruszki,
  • brzoza,
  • rdest ptasi,
  • czy połonicznik nagi.

Zaletą ziół jest skuteczne oczyszczanie dróg moczowych, a także zmniejszenie prawdopodobieństwa powstawania kamieni nerkowych. Choć są one powszechnie uważane za bezpieczne, nie należy pić ich w nieograniczonych ilościach, gdyż wówczas mogą nam zaszkodzić.

Doskonałe działanie oczyszczające mają również sok żurawinowy, sok z cytryny, czy sok z buraków. Są one niezbędnym elementem kuracji oczyszczającej nerki. Żurawina jest pomocna w oczyszczaniu nerek ze szczawianów wapnia, które przyczyniają się do tworzenia kamieni nerkowych. Z kolei zawarta w burakach betanina pomaga w usuwaniu z organizmu fosforanów wapnia. Warto sięgać często także po sok z cytryny. Dzięki niemu zwiększeniu ulega stężenie cytrynianu w moczu, co naturalnie chroni nas przed powstawaniem nowych kamieni nerkowych.

Dobry wpływ na kondycję nerek mają również świeżo wyciskane, niesłodzone soki warzywne. Szczególnie warto zainteresować się korzeniem pietruszki, który ma silne właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne, a co więcej pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Dieta podczas oczyszczania

butelki z wodąChoć do oczyszczania nerek niezbędna jest duża ilość płynów, nie bez znaczenia jest również to, co znajduje się na naszych talerzach. Niewłaściwa dieta jest bardzo obciążająca dla nerek, dlatego należy w pierwszej kolejności ją oczyścić. Rezygnujemy z żywności wysoko przetworzonej. Absolutnie zabronione są dania typu fast food, słodycze, słodzone soki, a także gazowane napoje.

W diecie oczyszczającej nerki zaleca się ograniczenie spożycia soli, a także słonych produktów. Unikamy papierosów, napojów alkoholowych i kofeiny, gdyż sprawiają one, że nerki zmuszone są pracować na zwiększonych obrotach.

Bardzo ważne (a większość osób o tym zapomina) jest zwrócenie uwagi na leki, które przyjmujemy i kosmetyki jakich używamy. Często są one pełne chemicznych dodatków, które obciążają nerki.

Do menu warto włączyć duże ilości owoców i warzyw. Szczególnie polecane są arbuzy, które w ponad dziewięćdziesięciu procentach składają się z wody. Dostarczają nam one ogromnej ilości antyoksydantów, a dodatkowo działają moczopędnie.

W menu, które korzystnie wpłynie na pracę nerek powinny znaleźć się również owoce jagodowe i jabłka. Są one bogate w antyoksydanty i błonnik, a co więcej charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. Nie warto zapominać o przyprawach takich jak kurkuma (działa silnie przeciwzapalnie) i imbir (szczególnie pomocny w oczyszczaniu organizmu z toksyn).

Dieta, która usprawni pracę naszych nerek nie powinna obfitować w białko. Oczywiście nie oznacza to, że należy je wyeliminować. Białko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednocześnie jego nadmiar może być poważnym obciążeniem dla nerek. Nie należy spożywać całej dziennej porcji białka w jednym posiłku. Zaleca się dodawanie niewielkich jego ilości do każdego posiłku.

W trakcie oczyszczania nerek nie należy się przejadać. Zamiast trzech obfitych posiłków dziennie, spożywajmy pięć lub nawet sześć, ale za to mniejszych. Zaleca się jedzenie co trzy – cztery godziny.

Jeżeli chodzi o tłuszcze – stawiamy na tłuszcze pochodzenia roślinnego: oliwę z oliwek, olej lniany, rzepakowy, awokado. Unikamy natomiast smalcu, słoniny, czy wędzonego boczku.

Zamiast smażyć – gotujemy na parze lub w małej ilości wody. Dopuszczalne jest duszenie i pieczenie.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here