Dieta wątrobowa – zalecenia, zasady, co jeść, a czego unikać

0

Dieta wątrobowa nie jest dietą odchudzającą. Została ona skomponowana z myślą o leczeniu wielu chorób. Kto powinien zainteresować się dietą wątrobową? Na czym opiera się taki sposób odżywiania? Jakie produkty wybierać, a czego bezwzględnie unikać?

Wskazania do zastosowania diety wątrobowej

Wątroba jest największym narządem w naszym organizmie (może stanowić nawet pięć procent masy naszego ciała). Zadaniem wątroby jest wytwarzanie związków pozwalających na prawidłowe krzepnięcie krwi, przetwarzanie pokarmów na składniki odżywcze. Narząd ten odpowiedzialny jest za neutralizowanie, a także usuwanie z naszego organizmu substancji szkodliwych (na przykład alkoholu, leków, czy trucizn). Wątroba magazynuje witaminy, tłuszcze, węglowodany, a także żelazo, które uwalnia stopniowo w razie infekcji. Chora wątroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Dużą rolę przy chorobach wątroby odgrywa dieta.

Dieta wątrobowa powstała z myślą o leczeniu takich chorób jak przewlekłe zapalenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, stan zapalny jelita grubego, niestrawność, kamica pęcherzyka żółciowego.

Mogą stosować ją również osoby zdrowe, którym zależy na zregenerowaniu wątroby. Wskazaniem jest także stresujący tryb życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe, które mogą obciążać wątrobę.

Jakie są zasady diety wątrobowej?

Dieta wątrobowa nie jest jednorodna. Za każdym razem należy ją zmodyfikować mając na względzie stan zdrowia chorego. Podczas stosowania diety konieczne jest uważne obserwowanie reakcji organizmu pacjenta.

Bardzo ważne jest, żeby dania na diecie wątrobowej były lekkostrawne, a także zawierały minimalne ilości tłuszczu. Jest to niezbędne do odciążenia tego narządu i regeneracji ludzkiego organizmu.

Pierwszym warunkiem, który musi spełnić osoba decydująca się na stosowanie diety wątrobowej jest rezygnacja ze spożywania alkoholu w każdej formie.

Na diecie pijemy duże ilości niegazowanej wody mineralnej, która będzie wspomagała oczyszczanie organizmu z toksyn. Wodę należy pić powoli, małymi łykami, regularnie przez cały dzień. Jednocześnie nie pijemy jej w trakcie posiłku (utrudni to trawienie). Dopuszczalne jest picie ziół i słabej herbaty.

Pamiętajmy, że zgodnie z zaleceniami pierwszy posiłek należy spożyć nie później niż godzinę po przebudzeniu. Z kolei kolację jemy na około trzy godziny przed położeniem się spać (dzięki temu organizm będzie miał szansę na jej strawienie). Wszystkie potrawy należy dokładnie żuć, co zdecydowanie ułatwi ich trawienie.

Choć owoce są dozwolone, nie powinniśmy przesadzać z ich ilością – ograniczamy się do dwóch porcji dziennie. Dodatkowo nie jemy ich na śniadanie i na kolację. Warzywa natomiast mogą być dodatkiem do trzech, a nawet czterech posiłków w ciągu dnia.

Przy komponowaniu diety zwracajmy uwagę, żeby zawierała ona duże ilości antyoksydantów.

Wybieramy produkty świeże, jak najmniej przetworzone.

Co jeść na diecie wątrobowej?

Na diecie wątrobowej stawiamy na jasne pieczywo – bułki, suchary, chleb. W umiarkowanych ilościach można pozwolić sobie na pieczywo typu graham. Staramy się ograniczyć spożycie błonnika, który sprawia, że pokarm zalega dłużej w żołądku. Wybieramy białą mąkę pszenną, ewentualnie mąkę ziemniaczaną.

Jeżeli chodzi o kasze – spożywamy te drobne. Świetnie sprawdzi się kasza jęczmienna, czy kasza manna. Wybieramy jasne makarony, możemy pozwolić sobie na pierogi leniwe czy kluski lane.

W przypadku warzyw najlepszym wyborem będą buraki, kalafior, marchewka, szpinak, fasolka szparagowa, sałata, cykoria. Warzywa dobrze jest ugotować na parze, co sprawi, że będą łatwiejsze do strawienia. Jeżeli zdecydujemy się na pomidory lub paprykę, pamiętajmy, żeby je wcześniej sparzyć, a następnie usunąć z nich skórkę.

Owoce powinny być dojrzałe, koniecznie pozbawione pestek. Warto jest spożywać je w postaci przecierów.

Na diecie wątrobowej konieczne jest ograniczenie tłuszczu, dlatego stawiamy na chude wędliny: wędliny drobiowe, polędwica, szynka, kiełbasa szynkowa. Z ryb najlepiej sprawdzą się sandacz, szczupak, karaś, lin, dorsz, czy flądra. Mięso odpowiednie na osoby stosującej dietę wątrobową to drób, chuda wołowina, cielęcina, jagnięcina, ewentualnie chuda wieprzowina.

Można pić odtłuszczone mleko, jeść chude twarogi, jajka – tylko ze sprawdzonego źródła i tylko na miękko.

W niewielkich ilościach można jeść także słodycze (unikajmy jednak tłustej chałwy), choć lepiej jest zastąpić je miodem.

Warto jest postawić na zioła, które wspierają pracę wątroby. Zaliczamy do nich między innymi ostropest plamisty, kwiat nagietka, czy korzeń berberysu.

Przyprawy, które nie obciążą naszej wątroby to oregano, majeranek, mięta, kminek, czy tymianek.

Dieta wątrobowa – jakich produktów należy unikać?

Jeżeli zależy nam na regeneracji wątroby, koniecznie wyeliminujmy z naszego menu żywność wysoko przetworzoną. W żadnym wypadku nie możemy pozwolić sobie na spożywanie produktów typu fast food. Natomiast przed zakupem dokładnie czytamy etykiety.

Na diecie wątrobowej musimy zrezygnować z ostrych przypraw. Koniecznie wyeliminujmy pieprz, ostrą paprykę, chili, musztardę, chrzan czy ocet.

Unikamy także picia kawy, czy gorącej czekolady. Niedozwolone są orzechy i migdały (zawierają dużo tłuszczu). Naszej wątrobie nie służą zupy gotowane na wywarach mięsnych (zastępujemy je bulionem warzywnym).

Rezygnujemy z jajek na twardo, jajecznicy, czy jajek sadzonych. Unikamy wszelkich potraw smażonych na tłuszczu. Zaszkodzą nam także tradycyjne, ciężkie sałatki z majonezem.

Z diety należy wykluczyć również warzywa kapustne.

Jeżeli chodzi o mięso i ryby, kierujemy się zasadą ograniczania ilości spożywanego tłuszczu. Nie dla nas łosoś, tuńczyk w oleju, makrela, sardynki, śledź, węgorz, karp.

Warto wykluczyć z menu tłuste kiełbasy, mieloną wieprzowinę (chyba, że samodzielnie zmielimy chude mięso), parówki, kaszankę, salceson, pasztetową, pasztet, salami.

Rezygnujemy ze wszystkich słodyczy i ciast, do których produkcji użyto dużych ilości tłuszczu. Zakazane jest jedzenie pączków, drożdżówek, ptysiów. Zaleca się ponadto wykluczenie z diety świeżego chleba, krakersów, ciasta francuskiego.

Ostropest plamisty na wątrobę

zioła na wątrobęOstropest plamisty to roślina, którą musi znać każda osoba mająca problemy z wątrobą. Jego atutem jest między innymi fakt, że ma on zdolność stymulacji produkcji glutationu (najsilniejszego antyoksydantu występującego w ludzkim organizmie).

Już w starożytności odkryto, że ostropest plamisty bardzo pozytywnie wpływa na kondycję wątroby. Zawiera on substancję o nazwie sylimaryna, która chroni komórki wątroby. Jej działanie polega na zabezpieczeniu wątroby przed niszczącym działaniem alkoholu, metali ciężkich, a także organicznych rozpuszczalników. Chroni ona przez zapaleniem wątroby typu B i typu C. Jest także niezwykle skuteczna w regeneracji już uszkodzonego narządu.

Przed spożyciem ostropest plamisty należy drobno zmielić. Można posypywać nim kanapki, dodawać do zup, sałatek, past kanapkowych, zielonych koktajli, a także śniadaniowej owsianki.

Optymalna dawka to około dwie łyżeczki ostropestu dziennie. Przy czym nie zaleca się podawać go niemowlętom i dzieciom, które nie ukończyły trzeciego roku życia.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here