Dieta taksówkarza, czyli jak się zdrowo odżywiać, kiedy nasz styl życia temu nie sprzyja

0

Praca taksówkarza jest bardzo wymagająca i często wiąże się z niezdrowymi nawykami. Jednocześnie wielu kierowców ceni sobie wolność i niezależność jaką ona daje i nie zamierza rezygnować z tego sposobu zarabiania. Niestety dieta wielu taksówkarzy pozostawia wiele do życzenia. Osoby, które wykonują ten zawód często jedzą w pośpiechu i nie dbają o jakość spożywanych produktów. Do tego często dochodzą papierosy, a w niektórych przypadkach też picie alkoholu po pracy. Wszystko to negatywnie odbija się na sylwetce i zdrowiu taksówkarza. Na szczęście istnieją sposoby, żeby się przed tym uchronić. Jak powinna wyglądać dieta dla taksówkarza?

Złe nawyki taksówkarzy

Taksówkarze, a także inni zawodowi kierowcy prowadzą często bardzo nieregularny tryb życia. Już sama siedząca praca szkodzi ich zdrowiu. Złe nawyki żywieniowe tylko pogarszają sytuację. Jednym z większych problemów taksówkarza jest fakt, że nie ma on regularnych przerw na posiłki. Często zdarza się, że je w wolnej chwili, gdy aktualnie nie ma żadnego klienta. Bardzo powszechne w tym zawodzie jest także jedzenie w pośpiechu. Niestety kiedy nie mamy czasu, jesteśmy skłonni wybierać żywność typu fast food, która nam szkodzi.

Taksówkarze (zwłaszcza ci, którzy wiele lat pracują w zawodzie) często cierpią z powodu nadwagi i otyłości. Nadmiar kilogramów jest natomiast przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego. Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i nowotwory. Niezdrowa dieta i brak snu są prostym przepisem na pogorszenie samopoczucia (mogą się przyczyniać również do tak poważnych chorób psychicznych jak depresja).

Dieta taksówkarza – zasady

lunch box, kilka pudełek, sosJedną z najważniejszych zasad diety taksówkarza jest dostosowanie ilości spożywanych kalorii do codziennej aktywności fizycznej. Jako, że osoby pracujące za kierownicą poruszają się mało, powinny również jeść mniej. Bardzo ważne jest także unikanie żywności ciężkostrawnej, a także wszystkich produktów, które powodują senność (senność za kierownicą jest szczególnie niebezpieczna).

Choć zapracowany taksówkarz często nie wie kiedy będzie mógł pozwolić sobie na kolejny posiłek, nie powinien się przejadać. Lepiej zjeść mniej nawet, gdy istnieje ryzyko, że będziemy głodni. Ludzki organizm lepiej radzi sobie z niedoborem pożywienia niż z jego nadmiarem.

Taksówkarzy powinien postawić na produkty gęste odżywczo, co praktycznie eliminuje możliwość spożywania żywności typu fast food. Jeżeli w pobliżu naszej zajezdni nie ma żadnej dobrej restauracji, nie pozostaje nam nic innego jak przygotowywać posiłki w domu i zabierać je do pracy. Początkowo może być to kłopotliwe, jednak po pewnym czasie wejdzie nam to w nawyk. Jako, że taksówkarz zazwyczaj nie ma możliwości przygotowania, a nawet podgrzania posiłku, powinien zabierać ze sobą takie dania, które można zjeść natychmiast.

W przypadku nieregularnej pracy taksówkarza lepiej jest postawić na większą ilość posiłków. Zjedzenie kilku mniejszych porcji wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem niż ograniczenie się do jednego, dużego dania, po którym będziemy czuć się przejedzeni i senni. Co więcej przepełniony żołądek i związane z nim dolegliwości mogą być kłopotliwe nie tylko dla samego kierowcy, ale też dla jego pasażerów.

Dieta taksówkarza – co jeść, a czego unikać

Osoby wykonujące zawód taksówkarza powinny przygotowywać posiłki w oparciu o produkty jak najmniej przetworzone. Warto jest jeść duże ilości warzyw i nieco mniej owoców (są wysokokaloryczne i zawierają sporo cukru). Dobrym wyborem wydają się także produkty, które zapewniają nam długotrwałe uczucie sytości (na przykład takie, które są bogate w błonnik). Zaliczamy do nich gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo, niełuskany ryż.

W menu taksówkarza nie powinno zabraknąć mięsa, ryb i jaj, które są źródłem pełnowartościowego białka. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie spożywać ich w nadmiarze. Unikajmy również produktów smażonych na tłuszczu, które mogą być przyczyną zgagi i niestrawności (czyli ostatnich rzeczy, których potrzebujemy za kierownicą taksówki).

Jeżeli wiemy, że będziemy mieć bardzo pracowity dzień i może się zdarzyć, że na posiłek poczekamy dłużej – weźmy ze sobą zdrowe przekąski, na przykład orzechy. Nie dość, że zapewniają one długotrwałe uczucie sytości, to jeszcze korzystnie oddziałują na układ nerwowy.

Jak jeść, kiedy pracujemy za kierownicą?

Każdy kierowca powinien pamiętać o obfitym śniadaniu, które zapewni mu sytość na wiele godzin (śniadanie powinno dostarczać 30% dziennej dawki energii). Najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia powinien być obiad. Jeżeli nie mamy czasu na przygotowanie bardziej złożonego posiłku, zdecydujmy się na kanapki z pieczywem pełnoziarnistym, masłem, wędliną, serem i warzywami. Dobrze sprawdzą się również kasze, makarony, czy ryż. Dodajemy do nich mięso i warzywa. Osobom, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej wagi zaleca się rezygnację z zawiesistych sosów (to one, a nie mięso sprawiają, że tyjemy).

Kolację należy spożyć na około trzy godziny przed snem. Powinna być ona lekka, gdyż ciężkostrawny posiłek może utrudnić zasypianie. Dobrym pomysłem na kolację będzie lekka sałatka (na przykład warzywa + mięso z kurczaka +oliwa z oliwek).

Osoby, które pracują na nocną zmianę nie powinny rezygnować z jedzenia w nocy. Trzymajmy się zasady, że ostatni posiłek spożywany na trzy godziny przed snem (niezależnie od tego, o której kładziemy się spać).

Pamiętajmy o nawodnieniu organizmu

Taksówkarz powinien zdawać sobie sprawę, że oprócz odpowiedniej diety ważne jest również prawidłowe nawodnienie organizmu. Niestety wiele osób o tym zapomina, co jest przyczyną złego samopoczucia, senności, kłopotów trawiennych, a także niemożności pozbycia się nadprogramowych kilogramów. W samochodzie zawsze należy mieć pod ręką wodę mineralną (nie colę czy sok), ewentualnie źródlaną (zaleca się naprzemienne picie wody źródlanej i mineralnej). Staramy się pić ją małymi łykami przez cały czas zgodnie z zasadną, że nie można napić się na zapas. Jeżeli nie możemy obejść się bez kawy, pozwólmy sobie na nią. Zrezygnujmy jednak ze śmietanki i cukru (można go ewentualnie zastąpić ksylitolem).

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here