Dieta sirtfood – zasady, dla kogo, na jakie efekty można liczyć

0

Dieta sirtfood to propozycja dla osób, które chcą nie tylko schudnąć, ale też odmłodzić skórę i zadbać o swoje zdrowie. Jest to możliwe, gdyż dieta sirtfood opiera się na produktach szczególnie bogatych w polifenole. Z tego względu nazywana jest przez niektórych kuracją długowieczności. Tego typu dietę można stosować przez cały rok, ale wydaje się ona po prostu idealna na lato.

Na jakich zasadach opiera się dieta sirtfood?

Najważniejszą cechą diety sirtfood wydaje się spożywanie jak największej ilości produktów zawierających polifenole. Są one tak cenne gdyż powodują aktywację sirtuin (czyli białek określanych niekiedy jako geny młodości).

Dieta sirtfood została stworzona przez dwóch specjalistów w zakresie nauk o żywieniu człowieka – Glena Mattena i Aidana Gagginsa (z Uniwersytetu w Surrey w Wielkiej Brytanii).

Osoby decydujące się na zastosowanie diety sirtfood muszą ograniczyć kaloryczność spożywanych posiłków, a także wprowadzić do swojego menu zielone koktajle (zawierają one duże ilości sirtuin).

Ścisła dieta trwa trzy tygodnie. Przez ten czas należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń dietetyków.

Początkowy etap pierwszej fazy diety trwa trzy dni i zakłada spożywanie dziennie maksymalnie tysiąca kalorii. Na tym etapie wypijamy trzy zielone koktajle i spożywamy jeden tradycyjny posiłek (jednocześnie dbamy o to, żeby zawierał on produkty bogate w polifenole).

Kolejna część pierwszej fazy trwa cztery dni. W tym czasie można zwiększyć kaloryczność posiłków do 1500 kcal. Menu jest takie samo jak w pierwszej fazie, z tym, że dodajemy do niego jeden tradycyjny posiłek (opierający się jednak głównie na produktach bogatych w polifenole).

Po upływie siedmiu dni możemy przejść do drugiej fazy. Pomiędzy ósmym a czternastym dniem diety wypijamy jeden zielony koktajl i spożywamy trzy zdrowe posiłki dziennie. Na tym etapie nie ma już konieczności liczenia kalorii.

Etap trzeci diety rozpoczyna się od piętnastego dnia. W tym czasie nie ma już bardzo konkretnych zaleceń dietetycznych. Ważne jest jednak, żeby na co dzień wybierać produkty, które charakteryzują się jak największą zawartością polifenoli.

Podczas stosowania kuracji sirtfood należy zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, słodzonych soków, napojów gazowanych, papierosów, alkoholu (wyjątkiem jest czerwone wino), a także innych używek (można jednak pić kawę).

Dieta sirtfood – na jakie efekty możemy liczyć?

blankTwórcy diety sirtfood przekonują, że podczas jej stosowania będziemy chudnąć około trzech kilogramów tygodniowo (należy jednak pamiętać, że tempo chudnięcia to kwestia bardzo indywidualna – niektórzy mogą chudnąć więcej, inni mniej). Co więcej regularne stosowanie tego typu diety może chronić przed chorobami nowotworowymi (i nie tylko), a także opóźniać procesy starzenia.

Co można jeść na diecie sirtfood?

blankProdukty szczególnie wskazane na diecie sirtfood to truskawki, rukola, kawa, kakao, zielona herbata, awokado, gryka, orzechy włoskie (wybierajmy te w łupinach i samodzielnie je łuskajmy), kapary, lubczyk, papryczki chili, pietruszka, truskawki, oliwa z oliwek (koniecznie z pierwszego tłoczenia), czerwona cykoria, czerwona cebula, daktyle, jarmuż, seler (zarówno korzeń, jak i liście). Dopuszczalne jest także spożywanie przypraw – szczególnie kurkumy, cynamonu, curry i chili).

Oczywiście możemy sięgać także po inne produkty, jednak powinniśmy zwracać uwagę na zawartość w nich składników odżywczych (szczególnie polifenoli).

Warto jest zwracać uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Zdecydowanie warto spożywać warzywa i owoce. Jeżeli już musimy poddać je obróbce termicznej, wybierzmy gotowanie na parze, duszenie lub gotowanie w niewielkiej ilości wody. Na diecie sirtfood nie powinno się smażyć (smażenie sprawia, że w żywności wytwarzają się substancje rakotwórcze).

Bardzo ważne jest, żeby oprócz zielonych koktajli pić duże ilości wody mineralnej.

Jakie są zalety diety sirtfood?

Jedną z największych zalet diety sirtfood jest fakt, że w porównaniu do innych kuracji odchudzających jest ona zdrowa. Zakłada ona codzienne spożywanie wartościowych, nieprzetworzonych produktów, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo dieta nie jest restrykcyjna. Tylko w pierwszym etapie jej trwania konieczne jest ograniczenie kalorii, później spożywamy ich tyle, ile potrzebuje nasz organizm.

Dieta sirtfood rzeczywiście odmładza. Poprawienie wyglądu i jędrności skóry jest szczególnie widoczne u osób, które przed rozpoczęciem tej kuracji odżywiały się niezdrowo.

Dieta sirtfood wydaje się idealna dla osób, które nie lubią nadmiernych ograniczeń. Nie ma tu jednego właściwego jadłospisu. Możemy samodzielnie komponować posiłki (nie zapominając jednak, że mają być one oparte o produkty bogate w polifenole).

Tego typu kuracja świetnie sprawdzi się latem. Podczas gorących upalnych dni chętniej sięgamy po warzywa i owoce. Dodatkowo latem mamy dostęp do sezonowych produktów, które zawierają największe ilości witamin, minerałów i polifenoli.

Czy dieta sirtfood ma jakieś wady?

Dieta sirtfood (tak jak i większość kuracji odchudzających) nie jest pozbawiona wad. Zakłada ona spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, co jest utrudnione poza sezonem. Produkty dostępne w Polsce zimą często są ubogie w substancje odżywcze i zawierają sporo chemicznych związków, które negatywnie wpływają na zdrowie.  Co więcej warzywa i owoce zawierają bardzo duże ilości błonnika – w umiarkowanych ilościach ma on pozytywny wpływ na układ trawienny, jednak w nadmiarze może utrudnić przyswajanie niektórych ważnych związków odżywczych.

Jako, że dieta sirtfood nie jest restrykcyjna, nie będzie odpowiednia dla każdego. Są osoby, które mają skłonności do niekontrolowanego objadania się. Jeżeli powiemy im, że mogą jeść wszystko z listy dozwolonych produktów i schudną, zaczną jeść bez opamiętania. Oczywiście nie uzyskają one w ten sposób pożądanych efektów. Zjedzenie jednego dnia kilku tabliczek gorzkiej czekolady i kilograma orzechów włoskich może doprowadzić nawet do przyrostu masy ciała.

Problem z tego typu kuracją mogą mieć także osoby uzależnione od alkoholu. Po przeczytaniu, że czerwone wino jest zdrowe, będą pić je w nadmiernych ilościach.

Twórcy diety przekonują, że podczas jej stosowania można chudnąć w tempie trzech kilogramów tygodniowo. Nie jest to prawdą, gdyż tempo odchudzania uzależnione jest od wagi wyjściowej, płci, wieku, tempa metabolizmu, tego jaki tryb życia prowadzimy. Jeżeli nawet kuracja umożliwiałaby chudnięcie trzech kilogramów na tydzień, jest to niebezpieczne dla zdrowia. Współcześni dietetycy przekonują, że odpowiednie tempo chudnięcia to maksymalnie jeden kilogram na tydzień. Chudnięcie w szybszym tempie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo. Może też sprawić, że nasza skóra po zakończeniu diety będzie mało jędrna, a także stracimy znaczną część tkanki mięśniowej.

Dieta sirtfood bez wątpienia należy do ciekawszych kuracji odchudzających i odmładzających. Warto jest rozważyć jej przeprowadzenie latem, gdy mamy dostęp do sezonowych warzyw i owoców. Jednocześnie osoby z zaburzeniami odżywiania przed zastosowaniem tej diety powinny skonsultować się z dietetykiem i psychologiem.

4.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here