Dieta pudełkowa – na czym polega, dla kogo, jak przygotować lunch box

1

Współczesny człowiek, zwłaszcza ten, który żyje i pracuje w wielkim mieście, coraz bardziej docenia znaczenie zdrowego żywienia. Jednocześnie bardzo często zdarza się, że wielogodzinna praca nie pozwala mu na samodzielne przygotowywanie zdrowych posiłków. Jeżeli nawet komuś uda się wygospodarować trochę czasu, zazwyczaj ma o ochotę spędzić go inaczej. Dobrze zarabiające osoby mogą zrezygnować z gotowania na rzecz diety pudełkowej. Czym jest dieta pudełkowa? Komu jest dedykowana? Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?

Czym jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa to po prostu posiłki na cały dzień, których przygotowaniem zajmuje się firma cateringowa. W przypadku większości firm jedzenie jest przygotowywane w nocy i trafia do klienta  z samego rana. Poszczególne posiłki zapakowane są w plastikowe pojemniczki (stąd nazwa diety). W wielkich miastach powstaje coraz więcej firm cateringowych, które oferują diety pudełkowe. Duża konkurencja sprawia, że oferty stają się coraz bardziej różnorodne, a ceny obniżają się.

Możemy zamówić diety o różnej kaloryczności, dostosować je do naszych preferencji żywieniowych, a nawet nietolerancji pokarmowych. Najlepsze firmy cateringowe przygotowują menu we współpracy z dietetykami, dzięki czemu dieta nie tylko zaspokoi głód i zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale również pozwoli schudnąć.

Jakie są zalety diet pudełkowych

Diety pudełkowe mają liczne zalety. Zdecydowanie największą jest fakt, że możemy zrezygnować z gotowania, co pozwoli wykorzystać czas na ważniejsze dla nas sprawy. Nie musimy również zajmować się sprawdzaniem, czy nasza dieta jest wystarczająco zróżnicowana – tym również zajmie się dietetyk. Posiłki są smaczne i różnorodne, dzięki czemu chudniemy, a jednocześnie jemy z apetytem. W większości wypadków przed rozpoczęciem diety przeprowadza się z klientem wywiad, w celu poznania jego preferencji i oczekiwań. Daje to podstawy sądzić, że dieta jest w pełni dostosowana do naszych potrzeb.

W przypadku wielu osób dieta pudełkowa w przeciwieństwie do innych diet rzeczywiście pomaga schudnąć. Duże znaczenie ma tu czynnik psychologiczny. Kiedy sami robimy zakupy i przygotowujemy posiłki, bardzo często zdarza się nam zjeść za dużo. W przypadku diety pudełkowej jemy tylko to, co otrzymujemy w pudełkach. Bardzo często taka dieta dostarczana jest bezpośrednio do pracy, co sprawia, że w przerwie na obiad nie musimy szukać stołówek i restauracji. Kiedy spędzamy w pracy cały dzień, istnienie duże prawdopodobieństwo, że wytrwamy na diecie.

Dieta pudełkowa pozwala nam praktycznie zapomnieć o jedzeniu. Codziennie rano otrzymujemy pięć posiłków, które spożywamy o wyznaczonych godzinach (zalecane jest spożywać poszczególne posiłki średnio co trzy godziny. Jeżeli nie mamy na to czasu, możemy połączyć obiad z podwieczorkiem, a śniadanie z drugim śniadaniem. Jest to zaleta, gdyż dzięki takiej diecie możemy nauczyć się systematycznego odżywiania. Równocześnie zdobywamy wiedzę o tym jak powinna wyglądać racjonalna, dobrze zbilansowana dieta.

Jeżeli wybierzemy dobrą firmę cateringową, możemy liczyć, że trafi do nas najwyższej jakości żywność pochodząca z gospodarstw ekologicznych.

Czy diety pudełkowe mają jakieś wady?

Przeciwnicy diet pudełkowych wskazują na fakt, że tego typu odżywianie jest bardzo drogie. Współcześnie za miesiąc diety możemy zapłacić więcej niż dwa tysiące złotych, co sprawia, że jest ona przeznaczona jedynie dla niektórych, dość zamożnych ludzi.

Kiedy ktoś przygotowuje posiłki za nas, nigdy nie mamy stuprocentowej pewności co do ich jakości. Nie brakuje firm cateringowych, które robią co mogą, żeby zaoszczędzić na kliencie. Osoby korzystające z diety pudełkowej zazwyczaj nie są w stanie stwierdzić, czy dostarczone produkty pochodzą z gospodarstw ekologicznych. Nie wiadomo również, czy:

  • żywność była właściwie przygotowana,
  • kto zajmował się jej przygotowaniem,
  • czy pracownicy firmy przeszli badania kwalifikujące ich do pracy z żywnością.

Jeżeli jesteśmy alergikami, zamawiając dietę pudełkową wiele ryzykujemy, gdyż w pożywieniu mogą znajdować się substancje, na które jesteśmy uczuleni. Warto zdawać sobie sprawę, że firma cateringowa może spóźnić się z realizacją zamówienia, przez co możemy pozostać bez śniadania.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Z diety pudełkowej korzystam już od jakiegoś czasu, zamawiam od wysmakowani.waw.pl bo nie mam czasu sama przyrządzać sobie różnorodnych, zdrowych i niskokalorycznych dań, a ten catering mi to zapewnia 🙂 Dla mnie najlepsze rozwiązanie z możliwych 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here