Zapalenie błony śluzowej żołądka to dolegliwość, która może dotknąć osób w każdym wieku. Zazwyczaj choroba nie jest groźna, jednak powoduje duży dyskomfort i pogarsza jakość naszego życia. Jej leczenie nie jest możliwe bez zmiany nawyków żywieniowych. Jak powinna wyglądać dieta przy zapaleniu błony śluzowej żołądka? Jakie produkty wybierać, a jakich bezwzględnie unikać?
Czym jest zapalenie błony śluzowej żołądka?
Warto zdawać sobie sprawę, że zapalenie błony śluzowej żołądka nie jest schorzeniem jednorodnym. Wyróżniamy kilka jego rodzajów. Jednym z nich jest nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka, które charakteryzuje się tym, że pod wpływem stanu zapalnego w błonie śluzowej żołądka powstają nadżerki (ubytki w błonie śluzowej). Nie należy go bagatelizować, gdyż może przerodzić się w wiele poważnych chorób.
Bardzo często spotykamy się z wirusowym zapaleniem żołądka. Przebiega ono dość łagodnie – objawy zazwyczaj manifestują się dwa dni, po czym samoistnie ustępują.
Przewlekłą formę ma natomiast zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, które często wywołane jest bakterią Helicobacter pylori. Choroba w niektórych przypadkach ma postać autoimmunologiczną.
Zapalenie błony śluzowej żołądka w wielu wypadkach jest efektem złych nawyków żywieniowych. Czasem pojawia się ono w wyniku stosowania niektórych leków (leki przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, leki na choroby serca, czy preparaty na reumatyzm). Może być ono rezultatem stosowania promieniowania rentgenowskiego, zatrucia grzybami, oparzeń, nadużywania alkoholu. Zdarza się, że stan zapalny pojawia się po operacjach żołądka).
Typowym objawem zapalenia błony śluzowej żołądka jest ból brzucha. Osoby chore mają również uczucie pełności w żołądku, nawet wówczas, gdy nic nie jadły. Inne typowe symptomy to ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie, wymioty, zgaga, wysoka gorączka, zaparcia, czy nudności. W cięższych przypadkach możemy obserwować krwawienie z przewodu pokarmowego, a także smoliste stolce.
Jak wygląda leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka?
Lżejsze formy zapalenia błony śluzowej żołądka przechodzą samoistnie. Jeżeli jednak dolegliwość jest szczególnie uporczywa, zaleca się stosowanie między innymi leków na nadkwasotę.
W zaawansowanych przypadkach konieczne okazuje się leczenie chirurgiczne, które może polegać na usunięciu części lub nawet całego żołądka.
Dieta przy zapaleniu błony śluzowej żołądka
Jeżeli cierpimy na zapalenie błony śluzowej żołądka, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że leczenie farmakologiczne ma jedynie charakter doraźny. Bez zmiany nawyków żywieniowych nie ma mowy o pełnym wyzdrowieniu.
Chory powinien zrezygnować z picia kawy, a także napojów alkoholowych, gdyż podrażniają one przewód pokarmowy.
Nie istnieje jedna uniwersalna dieta, która pomoże każdemu, dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego organizmu po spożyciu poszczególnych produktów. Jeżeli objawy nasilają się, jest to sygnał, że należy zrezygnować z określonej żywności.
Bardzo ważne jest zmniejszenie wielkości spożywanych posiłków. U większości osób dolegliwości bólowe nasilają się po zjedzeniu bardzo obfitego posiłku. Z tego względu warto jest jeść mniej, ale za to częściej. Przy zapaleniu błony śluzowej żołądka dopuszczalne jest spożywanie nawet sześciu posiłków dziennie, w równych odstępach czasu (nie częściej niż trzy godziny, gdyż nasz organizm musi mieć czas na strawienie posiłku).
Dieta musi być lekkostrawna, dlatego powinniśmy jedzenia produktów smażonych czy wędzonych. Warto jest postawić na gotowanie na parze lub gotowanie w małej ilości wody. Na czas leczenia konieczna jest rezygnacja z produktów zawierających duże ilości błonnika, takich jak pieczywo pełnoziarniste, razowe makarony, gruboziarniste kasze, brązowy ryż. W menu zdrowego człowieka są one jak najbardziej wskazane, jednak u osoby z zapaleniem błony śluzowej żołądka mogą powodować podrażnienia i spowalniać procesy regeneracji.
Niektóre warzywa i owoce mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, dlatego dobrze jest zachować ostrożność przy ich jedzeniu. Dobrze jest poddawać je obróbce termicznej, która sprawia, że stają się łatwiejsze do strawienia.
Ostatni posiłek należy spożyć maksymalnie dwie godziny przed snem. Jedzenie bezpośrednio przed położeniem się spać może utrudnić nam zasypianie.
Zapalenie błony śluzowej żołądka – jakie produkty mogą pomóc?
Osoby chorujące na zapalenie błony śluzowej żołądka powinny spożywać żywność zawierającą nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one tak ważne, gdyż charakteryzują się silnym działaniem przeciwzapalnym. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, awokado, siemieniu lnianym, oliwie z oliwek, oleju lnianym. Jeżeli czujemy, że stosowana przez nas dieta nie dostarcza wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, warto jest zdecydować się na suplementację.
Korzystny wpływ na kondycję błony śluzowej wykazują także produkty bogate we flawonoidy. Związki te znajdziemy w zielonej herbacie, a także warzywach i owocach.
Podczas leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka, dobrze jest włączyć do menu probiotyki. Możemy kupić je w postaci suplementów diety lub spożywać produkty takie jak ogórki i kapusta kiszona, jogurty i kefiry naturalne (przed zakupem czytamy etykietę i sprawdzamy jakie szczepy bakterii zawierają).
Korzystny wpływ na błonę śluzową żołądka mają także produkty zawierające witaminy z grupy B (między innymi pestki i orzechy), a także wapń (mleko i jego przetwory, warzywa liściaste).