Złamania kości przydarzają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Warto zdawać sobie sprawę, że po kontuzji możemy znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia. Pomoże nam w tym odpowiednia dieta. I to wcale nie taka, która zawiera jak najwięcej galaretki. Jak powinien wyglądać jadłospis przyspieszający rekonwalescencję?
Czym charakteryzuje się dieta po złamaniu kości?
W przypadku złamań kości zalecana jest ta sama dieta, którą rekomenduje się pacjentom z osteoporozą. Musi ona zawierać składniki niezbędne do odbudowy kości. W menu powinny znaleźć się produkty zawierające wapń, witaminę D, witaminę K, witaminę C, białko, wapń, fosfor, fluor, potas, miedź czy mangan.
Niezwykle ważne jest, żeby nasze posiłki dostarczały nam jedynie niezbędnej ilości kalorii. W czasie rekonwalescencji zazwyczaj ograniczamy aktywność fizyczną. W efekcie może dochodzić do szybkiego przyrostu kilogramów. Niestety nadwaga i otyłość są niebezpieczne dla kondycji naszych kości.
Witamina D
Niedobór witaminy D w ludzkim organizmie jest szczególnie niebezpieczny po złamaniach – sprawia on, że wapń wchłania się znacznie gorzej. Brak witaminy D ma negatywny wpływ na mineralizację kości. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słońca (witamina D jest wytwarzana w naszym organizmie na skutek kontaktu promieni słonecznych ze skórą). Osoby ze złamaniem kości powinny przebywać na zewnątrz jak najczęściej. Jednocześnie ekspozycja na światło słoneczne może okazać się niewystarczająca w przypadku osób starszych – synteza skórna witaminy D zmniejsza się wraz z upływem lat.
Warto zdawać sobie sprawę, że witamina D jest obecna w niektórych produktach spożywczych – znajdziemy ją między innymi w tłustych rybach, maśle, wątróbce, czy jajach. Niekiedy dietę dobrze jest uzupełnić dobrej jakości suplementami.
Wapń
Żeby nasze kości zrastały się jak najszybciej, potrzebujemy dużych ilości wapnia. Znajdziemy go przede wszystkim w mleku i jego przetworach (maślanki, jogurty, kefiry). Wapń znajdziemy również w konserwach rybnych (ryby należy spożywać wraz ze szkieletem, gdyż to w nim znajduje się najwięcej wapnia).
Osoby stosujące dietę wegańską znajdą wapń w produktach pochodzenia roślinnego – fasoli, soi, brokułach, czy soczewicy.
Witamina K
Osoby leczące złamania kości nie mogą zapominać o witaminie K. Ma ona pozytywny wpływ na rekonwalescencję, gdyż jest niezbędna do syntezy takich białek jak osteopontyna, osteonektyna, czy osteokalcyna. Białka te biorą udział w rozwoju układu kostnego.
Na szczęście witaminę K możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych, zarówno tych pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jest ona obecna w zbożach, a także mleku i jego przetworach. Znajdziemy ją w niektórych owocach (na przykład awokado) i warzywach.
Fosfor
Fosfor jest ważnym składnikiem naszej tkanki kostnej. Bardzo ważne jest, żeby stosowana przez nas dieta zawierała odpowiednie proporcje wapnia i fosforu.
Żeby dostarczyć sobie tego pierwiastka nie musimy kupować suplementów. Jest on obecny w wielu produktach spożywczych. Znajdziemy go w mięsie, jajach, rybach, mleku i jego przetworach, orzechach, koncentratach spożywczych, a nawet niektórych napojach gazowanych.
Cynk
Cynk przyspiesza gojenie się ran, również jego korzystny wpływ na kości jest trudny do przecenienia. Pierwiastek ten obecny jest w owocach morza (szczególnie duże jego ilości zawierają dzikie ostrygi). Znajdziemy go również w sezamie, zarodkach pszennych, oleju lnianym, orzechach nerkowca, czy w pestkach słonecznika.
Magnez i potas
Jeżeli chcemy skrócić proces rekonwalescencji po złamaniu kości potrzebujemy produktów zawierających magnez i potas (chroni on przed nadmiernym wydalaniem wapnia wraz z moczem). Minerały te znajdziemy w wielu owocach i warzywach, orzechach, nasionach roślin strączkowych, czy produktach zbożowych.
Czego unikać podczas rekonwalescencji?
Osoby dochodzące do siebie po złamaniach kości powinny pilnować, żeby w ich diecie nie znalazło się zbyt wiele soli (ma ona negatywny wpływ na gospodarkę wapniową w organizmie). Jeżeli nie wyobrażamy sobie potraw bez soli, możemy spróbować zastąpić ją mieszankami ziołowymi (często okazuje się, że zioła są w stanie nadać potrawom pożądanych walorów smakowych). Bardzo niekorzystny wpływ na i tak osłabiony organizm mają alkohol i kofeina. Powodują one zwiększone wydalanie wapnia wraz z moczem. Ważne jest również ograniczenie, a najlepiej całkowita rezygnacja z produktów wysoko przetworzonych.
Nasza dieta powinna być możliwie jak najbardziej różnorodna (jest to gwarancją, że dostarczymy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych). Jednocześnie powinniśmy uważać, żeby się nie przejadać (nadmiar kilogramów będzie stanowił poważne obciążenie dla naszych kości).
Dieta po złamaniu kości – o czym jeszcze warto pamiętać
Dieta powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli jakieś produkty wywołują u nas alergie i nietolerancje pokarmowe – powinniśmy je wykluczyć. Należy dostosować wartości kaloryczne posiłków do naszego aktualnego stylu życia (jeżeli przestaliśmy intensywnie uprawiać sport – jedzmy mniej, żeby nie przytyć).
Ważne jest, żeby jeść systematycznie i pić duże ilości płynów (niezbędne minimum to dla nas dwa litry wody mineralnej). Zaleca się spożywanie nawet pięciu posiłków dziennie (w odstępach co trzy godziny). Dla naszego układu trawiennego ważne jest, żeby spożyć kolację co najmniej trzy godziny przed pójściem spać.
Niekorzystną wiadomością dla wegan jest to, że jedzenie mięsa i produktów odzwierzęcych może znacznie przyspieszyć proces dochodzenia do zdrowia. Pamiętajmy, że chociaż wapń jest obecny w produktach pochodzenia roślinnego – zawierają one znacznie mniejsze jego ilości.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na jedzenie mięsa – wybierajmy przede wszystkim mięso chude.