Dieta Montignaca – charakterystyka, zasady, zalety i wady

0

Dieta Montignaca uważana jest za jedną z bezpieczniejszych i skutecznych kuracji odchudzających. Jest ona polecana osobom zdrowym, a także cierpiącym na cukrzycę. Na czym dokładnie polega dieta Montignaca? Jakie są jej zalety? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jej stosowania?

Czym jest dieta Montignaca?

Metoda Montignaca jak sama nazwa wskazuje została stworzona przez Michela Montignaca. Celem diety jest umożliwienie zrzucenia nadprogramowych kilogramów, a następnie utrzymania prawidłowej masy ciała. Główną zasadą dwuetapowej diety jest spożywanie żywności charakteryzującej się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu jest ona odpowiednia dla osób z cukrzycą i insulinoodpornością.

Zasady diety Montignaca

Dieta Montignaca składa się z dwóch etapów. Pierwszy ma nas doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów. Z tego względu jest ona bardziej restrykcyjna. W drugiej fazie skupiamy się na utrzymaniu uzyskanej masy ciała.

Podczas odchudzania należy ograniczyć się do spożywania trzech posiłków dziennie (niedopuszczalne są przekąski). Przerwy pomiędzy posiłkami nie mogą być krótsze niż trzy godziny, gdyż w przeciwnym razie organizm może mieć problemy ze strawieniem pokarmów.

Warunkiem koniecznym jest spożywanie tylko i wyłącznie produktów o niskim indeksie glikemicznym (nie powinien on przekraczać 50). Jest to ważne, gdyż twórca diety uważał, że tycie jest spowodowane tym, że komórki tłuszczowe pobierają nadmiar glukozy wskutek czego zaczynają się intensywnie dzielić. Kolejną kluczową dla sukcesu zasadą jest całkowity zakaz łączenia tłuszczów i węglowodanów w jednym posiłku.

Kiedy uda się nam utrzymać cukier w normie, nie powinniśmy mieć problemu z tyciem. Konieczność spożywania żywności o niskim indeksie glikemicznym sprawia, że musimy wykluczyć z naszego menu słodycze, słodzone napoje gazowane, białą mąkę i wszystkie produkty z niej wytworzone. Absolutnie zakazane jest spożywanie:

  • produktów typu fast food,
  • piwa,
  • ziemniaków,
  • kukurydzy,
  • białego ryżu,
  • miodu,
  • bananów,
  • a także wszelkich suszonych owoców.

Poleca się jedzenie dużych ilości zielonych warzyw, produktów pełnoziarnistych, kasz, makaronów razowych. Wskazane jest jedzenie niewielkich ilości ryb, chudego mięsa, nabiału (wybierajmy jednak nabiał odtłuszczony). Z owoców odpowiednie będą cytryny, grejpfruty, a także brzoskwinie. Dieta zakłada również spożywanie roślin strączkowych – fasoli, ciecierzycy, soczewicy, soi, czy grochu.

Dieta Montignaca – I etap

Podczas pierwszego etapu diety Montignaca skupiamy się na odchudzaniu. Kuracja ta nie zakłada liczenia kalorii, dlatego możemy jeść tyle, żeby osiągnąć uczucie sytości. Jemy trzy posiłki dziennie, pamiętamy, żeby nie łączyć węglowodanów i tłuszczów, a także żeby nie jeść częściej niż co trzy godziny. Optymalna ilość białka, którą powinniśmy sobie dostarczyć to 1,5 g na każdy kilogram masy ciała.

W trakcie tego etapu jemy więcej błonnika – nawet do 40 g dziennie.

Dieta Montignaca kładzie nacisk na regularne jedzenie. Nie powinniśmy opuszczać posiłków. Najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, po południu jemy nieco lżejszy obiad, a później jeszcze mniejszą kolację. Na śniadanie dobrze jest zjeść węglowodany i białko, dobry obiad złożony jest natomiast z produktów zawierających tłuszcz i białko.

Ważne jest picie dużych ilości wody (niegazowana mineralna lub źródlana). Pamiętajmy jednak, żeby nie pić podczas jedzenia (powoduje to problemy z trawieniem). Odradzane jest picie mocnej kawy, gdyż może ona odwadniać organizm.

Dieta Montignaca – II etap

II etap kuracji Montignaca to faza stabilizacyjna, niezbędna dla utrzymania osiągniętych efektów. W tym czasie możliwe jest spożywanie produktów, których indeks glikemiczny wynosi więcej niż 50, jednak nie należy jeść ich w nadmiarze. Okazjonalnie można również pozwolić sobie na spożycie posiłku, który zawiera węglowodany i tłuszcze.

Dieta Montignaca – na jakie efekty możemy liczyć

Podczas czteromiesięcznej kuracji odchudzającej można schudnąć nawet osiemnaście kilogramów. Oczywiście spadek wagi uzależniony jest od wielu czynników – między innymi wagi wyjściowej (im była wyższa, tym prawdopodobnie schudniemy więcej), płci, wieku, stopnia aktywności fizycznej (jeżeli mamy więcej mięśni, będziemy chudnąć szybciej).

Dzięki wprowadzeniu fazy stabilizacyjnej zmniejszamy ryzyko wystąpienia efektu jojo (przybrania na wadze po zakończeniu odchudzania).

Dieta Montignaca ma pozytywny wpływ na zdrowie. Efektem ubocznym kuracji będzie jedynie wyrównanie poziomu cukru we krwi.

Zalety diety Montignaca

Metoda Montignaca ma wiele zalet. Nie należy ona do diet restrykcyjnych, dlatego jest bezpieczna dla zdrowia. Odpowiednie tempo chudnięcia pozwala zachować jędrność skóry i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się nieestetycznych rozstępów.

Argumentem, który dla wielu osób jest decydujący jeżeli chodzi o tę kurację odchudzającą jest brak konieczności liczenia kalorii. Musimy przestrzegać odpowiednich ilości białka, lecz poza tym możemy jeść do momentu aż poczujemy sytość. Wyklucza to uczucie głodu. Stosując kurację Montignaca normalnie funkcjonujemy, uprawiamy sport, czujemy się dobrze.

Wymienić należy także szereg korzyści zdrowotnych jakie daje nam ten sposób żywienia – przede wszystkim obniżamy poziom cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Kuracja ta jest polecana także w profilaktyce chorób krążenia. Stosując ją zmniejszamy ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne choroby układu krążenia.

Wady diety Montignaca

Dla niektórych wadą kuracji Montignaca będzie konieczność wybierania tylko i wyłącznie produktów charakteryzujących się niskim indeksem glikemicznym. Zwłaszcza na początku może sprawiać to wiele problemów. Z czasem będziemy jednak wybierać odpowiednie produkty automatycznie.

W diecie tej kładzie się nacisk na zdrowe, najlepiej ekologiczne jedzenie. Nie wszyscy mają do niego dostęp. Często jest ono dużo droższe od typowych produktów znajdujących się na sklepowych półkach.

Dieta Montignaca nie jest przeznaczona dla nas także wtedy, kiedy mamy skłonności do przejadania się. Dla niektórych osób możliwość jedzenia do syta będzie oznaczać objadanie się bez umiaru. Wówczas zaczną one tyć, nawet pomimo tego, że podstawą menu będzie żywność o niskim indeksie glikemicznym.

Problemy mogą się pojawić także jeżeli chodzi o efektywności kuracji odchudzającej. Na jednych działa ona znakomicie – pojawia się trwały spadek wagi, u innych nie przynosi jednak oczekiwanych rezultatów. Może to wynikać z dużej dowolności jeżeli chodzi o komponowanie posiłków.

4.7/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here