Dieta, która pomoże Ci oczyścić organizm z pasożytów

0

Choroby pasożytnicze są problemem kilku miliardów osób. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że w ich organizmach zadomowiły się pasożyty. Wykrycie ich nie jest prostą sprawą, gdyż objawy chorób pasożytniczych są zbyt mało charakterystyczne. Jak oczyścić organizm z pasożytów? Pomoże nam między innymi odpowiednia dieta.

Pasożyty w ludzkim organizmie

Choć nie chcielibyśmy tego słyszeć – w naszym organizmie może mieszkać nawet kilka gatunków pasożytów. Rozmnażają się one bardzo szybko, a ich działalność objawia się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czujemy, że jesteśmy chorzy, a jednak nie przypuszczamy co jest prawdziwą przyczyną naszych dolegliwości.

Choroby pasożytnicze występują powszechnie nie tylko w krajach biednych, ale również w tych wysoko rozwiniętych, gdyż zarażenie się nimi jest bardzo proste. Zazwyczaj przyczyną jest brak higieny (dotyczy to szczególnie dzieci), kontakt z osobami zarażonymi (jaja niektórych pasożytów mogą być przenoszone nawet drogą kropelkową), a także picie zanieczyszczonej wody i spożywanie żywności, w której znajdują się pasożyty.

Choroby wywołane przez pasożyty mogą objawiać się w rozmaity sposób. W wielu wypadkach ich obecność jest przyczyną dolegliwości trawiennych. Osoba zarażona może cierpieć na zaparcia, wzdęcia, biegunki. Pasożyty mogą spowodować zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia, anemię, nadwagę, niedowagę, dolegliwości wskazujące na zespół jelita drażliwego, problemy z trawieniem glutenu, tłuszczu czy laktozy. Mogą przyczynić się nawet do gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Kiedy w naszym organizmie żyją pasożyty możemy mieć ogromny apetyt na słodycze.

Osoba cierpiąca na chorobę pasożytniczą czuje się źle. Pasożyty mogą sprawić, że staniemy się nerwowi, rozdrażnieni. Nieoczywistymi objawami chorób pasożytniczych są niepokój, nerwice, nadaktywność ruchowa (zwłaszcza u dzieci), stany depresyjne, apatia.

Pasożyty sprawiają, że nasz układ immunologiczny przestaje spełniać swoje funkcje. Możemy często się przeziębiać, być osłabieni, cierpieć z powodu chronicznego zmęczenia.

Działalność pasożytów często widoczna jest na skórze – pojawiają się alergie skórne, trądzik, pokrzywka, białe plamy wokół ust. Choroby pasożytnicze mogą się wiązać z opuchnięciem warg, swędzeniem okolic odbytu i uszu.

Dieta na oczyszczenie organizmu z pasożytów

czosnek, ząbki czosnkuDobrą wiadomością jest fakt, że nie jesteśmy bezsilni wobec chorób pasożytniczych. Bardzo pomocna może okazać się specjalna dieta. Dieta pozwoli nam oczyścić organizm z toksyn przed wprowadzeniem leczenia ziołami czy antybiotykami. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec reakcji Jarisha-Herxheimera, która polega na kumulacji toksyn w organizmie. Taki stan często powoduje gwałtowne pogorszenie samopoczucia, zawroty i bóle głowy, a także mdłości.

Jedną z głównych zasad diety przeciwpasożytniczym jest unikanie przejadania się. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby oczyścić jelita. Osiągniemy to poprzez spożywanie produktów bogatych w błonnik i dokładne żucie pokarmów. Dieta zakłada całkowite wykluczenie cukrów prostych – rezygnujemy ze spożywania słodyczy i słodzenia napojów. Unikamy żywności przetworzonej i dokładnie czytamy etykiety – cukier jest obecny w ogromnej ilości produktów spożywczych.

Unikamy produktów lekkostrawnych takich jak białe pieczywo, biały ryż, biały makaron. Wybieramy natomiast pełnoziarniste pieczywo, brązowy lub czarny ryż, gruboziarniste kasze, makarony – tylko te produkowane z nieoczyszczonej mąki. Warto również zrezygnować z tłustego mleka.

Jeżeli chodzi o mięso – z menu należy wyeliminować wieprzowinę i inne tłuste mięsa. Pozostałe powinny być poddawane obróbce termicznej.

W diecie nie może zabraknąć warzyw, jednocześnie unikamy spożywania owoców (wyjątek stanowią jabłka), gdyż zawierają one duże ilości cukrów.

Pijemy duże ilości wody – zaleca się picie nawet trzech litrów dziennie. Unikamy natomiast kawy, mocnej herbaty (dopuszczalna jest herbata zielona) i alkoholu.

Dania doprawiamy przyprawami, które odstraszają pasożyty (imbir, pieprz kajeński, szałwia, chrzan, tymianek, czarnuszka, goździki, czy koper włoski.

W menu nie powinno zabraknąć pestek dyni – posiadają one właściwości przeciwpasożytnicze. Silne działanie mają także cebula, czosnek, a także migdały. W trakcie diety należy spożywać także duże ilości kiszonek – odbudowują one uszkodzone przez pasożyty jelita.

Należy zdawać sobie sprawę, że dieta przeciwpasożytnicza nie może trwać tydzień – w tym czasie nie uda się nam pozbyć pasożytów, które często żyły w naszym organizmie latami. Czas jej trwania to minimum pół roku.

Inne sposoby zwalczania pasożytów

blankW przypadku chorób pasożytniczych dieta to podstawa, jednak może się ona okazać niewystarczająca. W takiej sytuacji warto jest wypróbować olejek z oregano, który charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami przeciwpasożytniczymi. Dobre efekty przynosi przyjmowanie dwóch – trzech kropli olejku rozpuszczonego w oliwie z oliwek (nigdy nie spożywamy czystego olejku z oregano, gdyż może on spowodować uszkodzenie błon śluzowych układu pokarmowego).

Działanie przeciwpasożytnicze ma również wyciąg z orzecha włoskiego. Jest on skuteczny w walce z pasożytami takimi jak owsiki, czy glisty.

Kolejnym skutecznym środkiem na pasożyty jest olej z czarnuszki. Jego skuteczność w walce z tasiemcem i owsikami została potwierdzona naukowo.

Warto również zainwestować w specjalne przeciwpasożytnicze mieszanki ziół – są one dostępne w niektórych aptekach, sklepach zielarskich, a także sklepach ze zdrową żywnością.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here