Czym jest e-recepta? Jak bez problemu odebrać leki w aptece?

0

Rozwój innowacyjnych technologii po długim czasie doprowadził do cyfryzacji systemu obsługiwanego przez polską służbę zdrowia. Od 1 stycznia 2020 r. lekarze są zobowiązani do wystawiania e-recept i obsługi Internetowego Konta Pacjenta, jako źródła historii medycznej. Czemu wskazuje się na pozytywny wpływ tych zjawisk? Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Jak dostać e-receptę przez e-wizytę?

Telemedycyna to kolejne innowacyjne rozwiązanie ostatnich lat. Umożliwia kontakt z wieloma specjalistami bez wychodzenia z domu. Dzięki niej dostaniemy również e-receptę na niezbędne nam leki. Aby umówić się na e-wizytę, wystarczy wejść na wybraną platformę konsultacyjną, przykładowo na stronę e-recepta.net i wypełnić krótki formularz, co zajmie nam około 5 minut. Po przyjęciu naszego zgłoszenia dostaniemy dokładną instrukcję postępowania oraz będziemy mogli umówić się na dogodny nam termin, jeżeli potrzebujemy porady.

Poprzez e-konsultację dostaniemy e-receptę na leki niezbędne w przypadku chorób przewlekłych. Jeżeli jesteśmy na wakacjach czy innym wyjeździe bez bliskiego dostępu do placówek medycznych, a skończą nam się leki, bez problemu przepisze je specjalista poprzez platformę konsultingową. W trakcie takiej wizyty lekarz może również przepisać nam antykoncepcję awaryjną. Warto pamiętać, że tabletki „dzień po” działają maksymalnie do 72 godzin od odbycia stosunku, więc szybka reakcja jest w takim wypadku pożądana, na co pozwala właśnie telemedycyna.

Teleporady sprawdzają się także w przypadku rodziców z małymi dziećmi. Niestety maluchy są niezwykle podatne na wszelakie choroby. Dlatego w momencie, gdy pojawi się niepokojący objaw, np. gorączka w połączeniu z wysypką, warto skonsultować to z pediatrą. Niestety nie zawsze mamy czas, aby jechać z podopiecznym do przychodni i spędzać tam długie godziny w kolejkach. Z pomocą przychodzi telemedycyna, która pozwoli na zaoszczędzenie czasu oraz szybkę reakcję. Specjalista w trakcie takiej wizyty może ocenić czy dane objawy wymagają bezpośredniego kontaktu z lekarzem, czy jest to jedynie chwilowa reakcja organizmu na negatywny czynnik w otoczeniu.

Czym jest e-recepta?

Papierowe recepty nie są powszechnie stosowane, ponieważ zastąpiono je elektronicznymi odpowiednikami. E-recepta to dokument wystawiany głównie przez lekarzy i służący do przepisywania określonych leków. Aby został uznany za ważny, musi zawierać kilka niezbędnych elementów. Na samym początku powinny znajdować się dane pacjenta oraz osoby, która przeprowadza wizytę. Ponadto nie może zabraknąć dokładnie opisanych preparatów. Ważna jest ilość opakowań, postać samego leku oraz dawka i sposób przyjmowania.

Należy pamiętać, że recepta nie obowiązuje bez daty wystawienia oraz daty ważności. Oba te terminy są niezwykle istotne w trakcie jej realizacji w aptece. W przypadku, gdy brakuje któregokolwiek z elementów, farmaceuta nie wyda nam przypisanych medykamentów. Pacjent powinien również mieć na uwadze, że niektóre leki można zakupić w bardzo krótkim czasie od konsultacji z lekarzem.

E-recepta — zalety

Elektroniczne recepty niosą ze sobą wiele udogodnień nie tylko dla lekarzy, ale i samych pacjentów. Nie możemy zapominać o farmaceutach, którzy również na obowiązku wystawiania e-recept skorzystali. Najpierw należy skupić się na bezpieczeństwie, jakie ze sobą niosą. Obrót informacji w wirtualnym systemie pozwala na ograniczenie wypływu danych poza grono osób upoważnionych do zapoznania się z nimi. Ponadto pacjent sam decyduje, kto ma do nich dostęp.

Kolejną korzyścią, którą niesie ze sobą e-recepta, jest jej czytelność. Zarówno farmaceuta, jak i  klient apteki może czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o wydanie odpowiednich leków. W momencie, gdy do rachunku zostanie doliczony zły preparat lub dawka będzie nieadekwatna do tej przepisanej przez lekarza, osoba as obsługująca od razu dostanie informację o pomyłce. Ponadto dużym plusem jest czytelność e-recepty. Znacznie ułatwia to jej odczytanie.

Dodatkowo korzystanie z elektronicznej formy recepty łączy się z wygodą użytkowania. Przechowywana w systemie nie zgubi się, a jej realizacji można dokonać w wielu aptekach oraz punktach aptecznych niezależnie od miejsca jej wydania czy oddziału, w którym wykonano pierwszy zakup leków z listy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tych samych preparatów i odbierania ich na raty, trzeba zrobić to w jednej placówce.

Realizacja e-recepty

Po konsultacji i wystawieniu e-recepty na nasz numer telefonu zostanie wysłany kod. Jest on niezbędny do odebrania medykamentów w aptece bądź punkcie aptecznym. Dodatkowo warto mieć przy sobie swój numer PESEL, gdyż również będzie on potrzebny. Istnieje także alternatywa dla tego sposobu, otóż na adres e-mail dostaniemy plik PDF z e-receptą, który możemy podać na telefonie farmaceucie do zeskanowania.

Jeżeli nie mamy dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, należy zwrócić się do lekarza o wydanie tzw. wydruku informacyjnego. Na nim przedstawiony jest kod kreskowy niezbędny do przedstawienia w aptece. Trzeba pamiętać, że pacjenci, którzy nie są w stanie sami odebrać leków, mogą upoważnić do tego wybraną przez siebie osobę. Wystarczy, że w aplikacji IKP podadzą jej dane i określą jej zakres dostępu do informacji. Należy zwrócić uwagę, jednak, aby w trakcie realizacji podać farmaceucie PESEL pacjenta, a nie odbiorcy.

Kto może wystawić e-receptę?

Do wystawienia e-recepty upoważnieni są pracownicy medyczni posiadający odpowiednie certyfikaty. Mogą to być zarówno lekarze, dentyści, położne, pielęgniarki, jak i felczerzy. Nie wpływa na to także czy leki przepisano w trakcie wizyty online, czy w przychodni bądź innej placówce. Wiele podmiotów oferuje e-recepty w kilka minut bez interakcji pacjent-lekarz, jednak należy mieć to na uwadze, że bez kontaktu ze specjalistą zalecone preparaty mogą nie spełnić swojej funkcji. Dlatego, zanim zdecydujemy się na takie wyjście, warto skorzystać z e-konsultacji, aby zasięgnąć opinii medyka, który oceni, jakie leki mogą sprawdzić się w naszym przypadku.

 

10/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here