Czym jest cukrzyca ciążowa? Czy trzeba ją leczyć?

0

W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Hormony ciążowe mogą wpływać na pracę narządów wewnętrznych – nie tylko rodnych. Może to prowadzić do rozwinięcia się wielu zaburzeń. Jednym z nich jest cukrzyca ciążowa. Sprawdź, jakie są jej objawy i sposoby leczenia.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa to hiperglikemia, pojawiająca się u ciężarnych, u których nigdy wcześniej nie stwierdzono podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Jest to schorzenie przejściowe. Ustępuje po porodzie. Kobieta powinna jednak pamiętać, że w jej przypadku istnieje wyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Dlatego zalecane są regularne badania kontrolne.

Objawy cukrzycy ciążowej to podwyższony poziom glukozy we krwi. Można go stwierdzić tylko w badaniach laboratoryjnych. Zwykle brak innych dolegliwości. U niektórych kobiet pojawiają się senność, częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie. Jednak objawy te mogą występować też w przebiegu zdrowej ciąży.

Cukrzyca ciążowa musi zostać rozpoznana w odpowiednim momencie, ponieważ może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się w macicy dziecka. Jednym z najczęstszych powikłań jest zbyt duża masa urodzeniowa noworodka (tzw. makrosomia). Istnieje również ryzyko powstania różnego rodzaju wad wrodzonych.

Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi ma związek z działaniem hormonów ciążowych. Niektóre z nich (progesteron, laktogen łożyskowy, estrogeny) działają antagonistycznie do insuliny – substancji, która ułatwia transport cząsteczek glukozy do wnętrza komórek, a tym samym reguluje jej stężenie.

Do czynników ryzyka zalicza się:

  • cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży,
  • wysokie BMI przed ciążą,
  • wiek kobiety powyżej 35 lat,
  • wcześniejsze urodzenie dziecka z wadami lub masą ciała powyżej 4 kg,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • występowanie cukrzycy u członków najbliższej rodziny.

Warto pamiętać, że badaniami przesiewowymi w kierunku cukrzycy ciążowej powinny zostać objęte wszystkie kobiety w ciąży.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Cukrzycę ciążową rozpoznaje się w doustnym badaniu tolerancji glukozy. Najpierw ciężarnej pobierana jest krew na czczo. Następnie spożywa ona roztwór wody z 75 g glukozy. Pobranie następuje jeszcze dwa razy – po godzinie i dwóch godzinach. Jeżeli jeden z wyników tych 3 pomiarów jest nieprawidłowy, lekarz może rozpoznać cukrzycę ciążową. Badanie to należy przeprowadzić w 24–28 tygodniu ciąży.

Jak wygląda leczenie cukrzycy ciążowej?

Po rozpoznaniu cukrzycy należy wprowadzić odpowiednią dietę. Powinna ona składać się z 30–50% węglowodanów (złożonych), 20–30% tłuszczów i 30% białka. Trzeba unikać produktów wysokoprzetworzonych, cukrów prostych, słodyczy, słodkich napojów. Wskazana jest też umiarkowana aktywność fizyczna. Przyszła mama powinna ponadto regularnie mierzyć poziom glukozy we krwi przy pomocy glukometru.

Jeżeli po tygodniu nie nastąpi poprawa, konieczne jest włączenie farmakoterapii. Najczęściej stosuje się podskórne wstrzyknięcia z insuliny. Kobieta może wykonywać je samodzielnie.

9/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here