Czy pielęgnacja skóry może nam szkodzić?

0
Prawidłowe funkcjonowanie skóry jest uwarunkowane stanem płaszcza hydrolipidowego, który utrzymuje odpowiednie nawilżenie oraz zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie wielu kosmetyków, szczególnie wodoodpornych, które gromadzą się na skórze, oraz jednoczesne nadmierne oczyszczanie za pomocą m.in. gąbek i szczoteczek do twarzy czy produktów z niesprawdzonymi składnikami aktywnymi może spowodować jego uszkodzenie. Warto wiedzieć, jak zadbać o prawidłową barierę ochronną skóry. Przedstawiamy kilka propozycji w tym temacie.

Jak wygląda bariera ochronna skóry?

Bariera ochronna skóry składa się z warstwy komórek, kwasów tłuszczowych, naturalnego czynnika nawilżającego (NMF − natural moisturizing factor) oraz mieszaniny lipidów naskórkowych. Zabezpiecza przed utratą wody i przyczynia się do odpowiedniego nawilżenia skóry, będącego kluczowym elementem zdrowej, elastycznej i pozbawionej zmarszczek skóry.

Co za dużo, to nie zdrowo

Oczyszczanie skóry powinno być delikatne, z użyciem substancji obojętnych dla skóry. W erze wodoodpornego makijażu i regularnego stosowania kremów z filtrem codzienne oczyszczanie skóry jest znacznie utrudnione. Częste stosowanie agresywnie oczyszczających substancji może skutkować naruszeniem bariery ochronnej skóry. Objawia się to skłonnościami do podrażnień, wysuszeniem i zwiększoną podatnością na czynniki biologiczne. Zaburza prawidłowe pH skóry i skład mikrobiomu, którego defekt sprzyja rozwojowi patologicznej flory i pojawieniu się trudnych do opanowania zmian trądzikowych oraz występowaniu różnych schorzeń dermatologicznych.

Jak zadbać o prawidłową barierę ochronną skóry?

Niewiele osób posiada odpowiednią wiedzę, jak zadbać o kondycję skóry, co wynika z faktu, że zalecenia różnią się w zależności od jej typu i indywidualnych cech organizmu. Równowaga jest w tej sytuacji kluczem. Jeśli widzimy, że skóra wymaga  oczyszczania, wykonajmy je, następnie stosując kilkudniową serię dogłębnego nawilżenia.

Zrezygnujmy z codziennego używania gąbek i szczoteczek do oczyszczania twarzy, zarówno sylikonowych, jak i sonicznych oraz z peelingów mechanicznych. Nie są one niezbędne do prawidłowego oczyszczania, a z pewnością szkodzą naszej skórze.

Unikajmy alkoholu i mydeł o silnie zasadowym pH.

Jeśli włączamy do naszej pielęgnacji retinoidy lub kwasy, pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry i bacznej obserwacji reakcji skóry na podane substancje.

Przykładajmy szczególną uwagę do stosowanych produktów. Wybierajmy te ze sprawdzonymi składnikami aktywnymi.

W razie uczucia podrażnienia spowodowanego warunkami atmosferycznymi lub zbyt agresywną pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki z przebadanym składem, wzbogacone o substancje o działaniu regenerującym na przykład firmy Bepanthen.

4.5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here