Czy chirurgiczne zmniejszanie żołądka jest drogie?

0

Dla wielu osób borykających się na co dzień z otyłością ingerencja chirurgiczna jest jedynym sposobem na powrót do pełnej sprawności i poprawienie stanu swojego zdrowia. W zaawansowanym stadium choroby sama dieta i ćwiczenia mogą nie wystarczyć do zrzucenia nadmiaru wagi. Pacjenci znajdujący się w takiej sytuacji często jednak poza kwestiami zdrowotnymi martwią się też tym, jak poddanie się operacji wpłynie na ich finanse. W powszechnej opinii leczenie w prywatnych klinikach jest czymś, na co stać tylko ludzi bogatych — czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy leczenie w ramach chirurgii bariatrycznej musi wiązać się z dużymi kosztami?

Leczenie bariatryczne – na NFZ czy w prywatnej klinice?

Mimo że zabiegi chirurgiczne mające na celu leczenie otyłości są w Polsce wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, pacjenci nie zawsze mają możliwość skorzystania z takiej możliwości. Dlaczego? Pierwszą przeszkodą może być już samo zakwalifikowanie się do zabiegu zmniejszenia żołądka. Leczenie NFZ kierowane jest przede wszystkim do pacjentów z zaawansowanym stopniem otyłości lub z chorobami współistniejącymi. Niestety jednak nawet spełnienie wymagań nie jest gwarancją sukcesu i szybkiego rozpoczęcia leczenia — często na same konsultacje z bariatrą trzeba czekać nawet kilka tygodni, a termin zabiegu ustalany jest na jeszcze odleglejszą datę.

Wybór leczenia w ramach prywatnej opieki medycznej pozwala uniknąć tego typu problemów. Jest to sposób na szybkie wykonanie zabiegu bez czekania w kolejkach. To kwestia istotna nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim pod kątem zdrowotnym. Nieleczona choroba przewlekła, a właśnie taką jest otyłość, dalej się rozwija i wpływa na ogólny stan zdrowia, co może skutkować pojawieniem się innych chorób i problemów ze zdrowiem. Nadal konieczne jest spełnienie określonych warunków, by zakwalifikować się do operacji zmniejszenia żołądka. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku braku kwalifikacji do konkretnego zabiegu kliniki prywatne mają więcej możliwości do zaoferowania, w tym zabiegi wykonywane w ramach leczenia zapobiegawczego u pacjentów z niższym BMI, jak na przykład endoskopowe zmniejszenie żołądka.

Koszt chirurgicznego zmniejszenia żołądka – co warto wiedzieć?

Kwestia tego, ile kosztuje operacja chirurgicznego zmniejszenia żołądka w ramach prywatnej opieki medycznej, zależy od kilku czynników. Pierwszy z nich to doświadczenie zespołu, a przede wszystkim chirurga bariatry, przeprowadzającego zabieg. Nie mniej istotna jest metoda, która zostanie zastosowana w czasie operacji. Cena zabiegu laparoskopowego będzie inna niż endoskopowego.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, co wchodzi w zakres opłaconej usługi. Czy płacimy za sam zabieg, czy też w cenę wliczone są również konsultacje i opieka po zabiegu? Kliniki leczenia otyłości często udostępniają różne pakiety, z których pacjent może wybrać ten najbardziej odpowiadający swoim potrzebom. Na przykład w przypadku KCM Clinic do wyboru mamy:

  • pakiet podstawowy obejmujący zabieg bariatryczny,
  • pakiet LUX z kompleksową diagnostyką przedzabiegową,
  • pakiet PREMIUM z diagnostyką i rocznym programem AFTERCARE.

Co ważne, poddając się płatnemu leczeniu otyłości, nie trzeba wcale bać się ogromnych kosztów. Taki zabieg jest oczywiście sporym wydatkiem, kliniki takie jak KCM Clinic udostępniają jednak opcję ich opłacenia również w systemie ratalnym. Nie trzeba więc wydawać całej sumy jednocześnie i należność można regulować wygodnie, ciesząc się już w tym czasie niższą wagą.

Otyłość jest bardzo poważnym problemem, którego wpływu na stan zdrowia i codzienne życie chorego nie powinno się ignorować ani lekceważyć. Choroba może negatywnie odbić się na praktycznie każdym aspekcie życia osoby otyłej, znacznie obniżając samopoczucie czy motywację do typowej aktywności. Warto więc szukać możliwości leczenia, by poprawić standard życia i zadbać o swoje zdrowie.

 

 

9/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here