Czkawka – charakterystyka, przyczyny, jak się pozbyć czkawki

0

Czkawka zazwyczaj nie jest groźna dla naszego zdrowia, niemniej jednak bywa bardzo uciążliwa. Często zdarza się, że pojawia się w najmniej pożądanych sytuacjach i wprawia nas w zakłopotanie. Czym jest czkawka? Jakie są jej przyczyny? Czy istnieją sprawdzone sposoby na szybkie pozbycie się czkawki?

Co to jest czkawka?

Czkawka jest to objaw podrażnienia przepony, czyli mięśnia oddzielającego klatkę piersiową od jamy brzusznej. Praca przepony regulowana jest przez nerw przeponowy, który jest silnie rozgałęziony. Zdarza się, że raz na jakiś czas jedno z jego zakończeń zostaje podrażnione. Wówczas przepona zaczyna się silnie i nieregularnie poruszać – w efekcie pojawia się czkawka. Warto zdawać sobie sprawę, że czkawka jest niekiedy objawem podrażnienia nerwów współczulnych lub nerwu błędnego. Odgłos czkawki jest czasem dość głośny – wynika to z nagłego zamknięcia głośni. Czkawka w większości wypadków nie jest groźna dla zdrowia. Niekiedy jednak może być zapowiedzią poważnej choroby. Z tego względu nie należy jej bagatelizować, gdy pojawia się zbyt często. Wyróżniamy trzy rodzaje czkawki: przewlekłą, ostrą i przetrwałą.

Czkawka – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną czkawki jest podrażnienie przepony. Może się to zdarzyć wskutek wypicia zbyt zimnego lub za gorącego napoju, łapczywego jedzenia „na sucho”, spożycie nadmiaru alkoholu. Przyczyn może być znacznie więcej.

Zdarza się, że czkawka nie jest jedynie akcydentalnym zdarzeniem. Bywa, że jest objawem poważnej choroby. Mogą ją wywołać takie schorzenia jak nerwica, podrażnienie błony bębenkowej przez obce ciało, urazy klatki piersiowej czy jamy brzusznej, zapalenie wyrostka robaczkowego, grzybica, zapalenie gardła i krtani, choroby pasożytnicze. Czkawka może pojawić się na skutek chorób układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, guzy mózgu, czy zapalenie nerwów. W takim wypadku czkawka nie będzie jednak jedynym objawem – mogą jej towarzyszyć problemy z koordynacją ruchów, zaburzenia widzenia, czy omdlenia.

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że czkawka może być jednym z objawów cukrzycy, zapalenia płuc, zapalenia osierdzia, przepukliny rozworu przełykowego, a nawet zawału mięśnia sercowego.

Czkawka – kiedy udać się do lekarza?

W większości wypadków nie należy przejmować się czkawką. Jeżeli dolegliwość ta jest wynikiem stresu i pojawia się przed stresującym wydarzeniem, sprawę mogą rozwiązać leki uspokajające lub rozkurczające. Dolegliwości nie należy bagatelizować w przypadku, gdy towarzyszy jej silny ból brzucha, ostra biegunka, dolegliwości układu pokarmowego takie jak wzdęcia, zaparcia, brak apetytu, czy silna niechęć do jedzenia mięsa (jeśli wcześniej nie mieliśmy z tym problemów). 

Do lekarza powinniśmy zgłosić się także wtedy, kiedy oprócz czkawki pojawiły się u nas zawroty głowy, bóle głowy i zaburzenia widzenia (mogą być to objawy poważnych chorób o podłożu neurologicznym). Konsultacja lekarska jest niezbędna, kiedy czkawka utrzymuje się ponad osiem godzin (w przypadku osób dorosłych) i trzech godzin (w przypadku dzieci). Szczególną ostrożność należy zachować również wtedy, kiedy pojawia się ona po przyjęciu nowego leku. 

Czkawki nie należy bagatelizować również wtedy, kiedy przytrafia się niemowlętom – może być oznaką dolegliwości żołądkowych.

Choć czkawka sama w sobie nie jest niebezpieczna, u osób chorych, starszych i osłabionych może przyczynić się do osłabienia układu krążenia. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta lekarska i przyjmowanie leków. W przypadku uporczywej czkawki lekarz może przepisać neuroleptyki, przykładowo chlorpromazynę czy haloperydol.

Jak radzić sobie z czkawką?

Jeżeli nie ma podstaw by sądzić, że czkawka zagraża naszemu zdrowiu, ale mimo to jest bardzo uciążliwa, możemy wypróbować domowe sposoby radzenia sobie z nią.

W wielu wypadkach przy czkawce sprawdza się wstrzymywanie oddechu (powoduje to zwiększenie dwutlenku węgla w naszej krwi). Należy przestać oddychać na kilkadziesiąt sekund, a następnie wziąć głęboki oddech. Może to sprawić, że odruch czkawki ustąpi.

Jeżeli mamy napady czkawki przed stresującymi wydarzeniami, dobrze jest zaopatrzyć się w torbę papierową. Chwila oddychania przez taką torbę niekiedy wystarczy, żeby objawy ustąpiły.

Inne sposoby, które mogą okazać się skuteczne to masaż zatoki szyjnej, łaskotanie lub przestraszenie, klepanie po plecach, połknięcie kostki lodu, zjedzenie kostki cukru (sprawdzi się również łyżeczka miodu lub masła orzechowego – jest to pomocne gdyż zmienia rytm oddechu i pozwala uspokoić przeponę), wypicie szklanki wody na jednym wdechu, klepanie po plecach, zatkanie uszu na pół minuty

W przypadku, kiedy czkawka przytrafia się nam często – powinniśmy skupić się na jej zapobieganiu. Przede wszystkim należy unikać przejadania się. Unikajmy również spożywania bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów. Niewskazane jest także spożywanie dużych ilości alkoholu. Osoby mające skłonności do czkawki powinny unikać ostrego jedzenia.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here