Cynk w diecie osób starających się o potomstwo – dlaczego jest tak ważny?

0

Odżywianie ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Poprzez dietę jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi energię i składniki odżywcze niezbędne do wspomagania równowagi hormonalnej. Wielki wpływ na zdolności reprodukcyjne, w tym zdrowie oocytów i plemników ma cynk – przekonaj się, dlaczego.

Cynk – właściwości sprzyjające poczęciu

Cynk to bardzo ważny minerał dla osób, które chcą zostać rodzicami – zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wspomaga działanie ponad 200 enzymów i uczestniczy w wielu procesach biochemicznych, w tym kluczowej dla płodu produkcji DNA i białek. Działanie cynku u kobiet jest ważne na długo przed poczęciem, regulując właściwy przebieg cyklu miesięcznego i owulacji oraz wytwarzanie hormonów: estrogenu, progesteronu i androgenów. U mężczyzn cynk znajduje się w wysokim stężeniu w męskich narządach rozrodczych: prostacie i jądrach, a niedobory tego minerału odbijają się na jakości nasienia i mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji.

Cynk w jedzeniu, czyli dieta zwiększająca płodność

Plan diety na płodność, aby był skuteczny, musi być zróżnicowany i dobrze zbilansowany. Odżywianie powinno przede wszystkim oczyszczać organizm z toksyn i wolnych rodników zagrażających zdolnościom rozrodczym i dostarczać odpowiednią ilość tłuszczu niezbędnego do produkcji hormonów.

Decydując się na suplementację cynku, jak i pozostałych kluczowych składników, należy stosować preparaty o wysokim stopniu wchłaniania i w odpowiedniej dawce. Wysoką skuteczność wchłaniania gwarantuje np. dostępny w Mito-Pharma cynk połączony z mikroalgą Spiruliną Platensis, która przyczynia się do jego wysokiej biodostępności. Warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie zleconych badań jest w stanie doradzić, jak przyjmować cynk i w jakich ilościach, ale przede wszystkim stwierdzić niedobór cynku. Jak się odżywiać, by zajść w ciążę?

Pokarmy z cynkiem, które zwiększają płodność

Poniżej przedstawiamy produkty, które zawierają nie tylko cynk, ale szereg innych składników mających ogromny wpływ na naszą zdolność reprodukcyjną.

  • Awokado – warto po nie sięgać nie tylko z powodu obecności cynku. Jest również źródłem m.in. witaminy E, której suplementacja wpływa na poprawę grubości endometrium. Ponadto jest to pokarm bogaty w potas, tłuszcze jednonienasycone, błonnik i kwas foliowy – kluczowe elementy we wczesnych stadiach ciąży.
  • Nasiona słonecznika – wspierają w szczególności męską płodność, ponieważ dzięki witaminie E poprawiają ruchliwość i ilość plemników. Zawierają także znaczne ilości cynku, kwasu foliowego i selenu.
  • Dziki łosoś – jest bogaty w kwasy omega-3, białka i „dobre” tłuszcze. Wspomaga rozwój płodu w czasie ciąży, a u mężczyzn wysoki poziom witaminy D i selenu poprawia parametry nasienia.
  • Jajka – są bogate w białko i cholinę, co ma pozytywny wpływ na rozwój płodu. Żółtko jest ważnym źródłem witaminy B, kwasów omega-3 i kwasu foliowego, które sprzyjają rozwojowi zarodka po zapłodnieniu.
  • Szparagi – dostarczają organizmowi ponad połowę zalecanego dziennego spożycia kwasu foliowego i witaminy K. Wzmacniają zdrowie reprodukcyjne dzięki dużej ilości witamin i przeciwutleniaczy.
  • Owoce takie jak np. maliny, jagody, goji, granat – są to pokarmy bogate w naturalne przeciwutleniacze i składniki odżywcze o działaniu przeciwzapalnym: przeciwutleniacze, witaminy i foliany, które poprawiają płodność.
  • Warzywa zielonolistne – jarmuż, szpinak i botwina to pokarmy bogate w błonnik i kluczowe dla poczęcia składniki odżywcze, takie jak wapń, żelazo i kwas foliowy.

Zwracanie uwagi na to, co jemy, jest kluczowe, gdy próbujemy zajść w ciążę. Pozwala nam świadomie wybierać pokarmy bogate w składniki odżywcze wspierające poczęcie i rozwój płodu oraz unikać tych, które utrudniają płodność. Warto zdawać sobie sprawę, że to, co jemy i jaki styl życia wybieramy, ma ogromny wpływ na naszą zdolność reprodukcyjną.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here