Cydr jabłkowy – czym jest, właściwości, wpływ na zdrowie, jak zrobić cydr jabłkowy

0

Cydr jabłkowy jest jednym z trunków, które cieszą się dużą popularnością na całym świecie. W Polsce pito cydr już w szesnastym wieku. Choć jest on napojem alkoholowym, wykazuje pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Jakie właściwości ma cydr? Kto powinien po niego sięgnąć? Jak zrobić jabłecznik domowej roboty?

Czym jest cydr jabłkowy?

Cydr jabłkowy (nazywany również jabłecznikiem) jest to napój zawierający alkohol, który produkowany jest z dojrzałych jabłek. Produkcja jabłecznika wygląda podobnie jak wytwarzanie piwa. Jego znakiem rozpoznawczym jest świeży zapach i słodko-kwaśny, orzeźwiający smak. Zawartość alkoholu w jabłeczniku waha się pomiędzy 1,2 a 8,5%. Największe ilości tego trunku produkowane są w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Niemczech. W sklepach można spotkać cydry zwykłe, musujące i gazowane. Popularny jabłecznik cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również właściwości prozdrowotne. Zawiera on duże ilości przeciwutleniaczy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ krążenia, wzmacnia odporność organizmu, może również chronić przed nowotworami.

Jakie wartości odżywcze posiada cydr?

Sekretem pozytywnego oddziaływania cydru na zdrowie jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy, a w szczególności:

  • kwercetyny,
  • kemferolu,
  • i katechnin.

Kwercetyna to substancja charakteryzująca się bardzo silnym działaniem przeciwzapalnym i antyalergicznym. Dodatkowo flawonoid ten uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność. Co więcej zapobiega on powstawaniu zakrzepów krwi, redukuje poziom złego cholesterolu we krwi, a jednocześnie zwiększa poziom cholesterolu dobrego. Zawarta w jabłeczniku kwercetyna łagodzi skutki stresu, zmęczenia, neutralizuje skutki napromieniowania, a w duecie z witaminą C opóźnia procesy starzenia się skóry.

Kemferol działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antyalergicznie, ma również zdolność hamowania skurczów mięśni gładkich.

Katechiny znane są z właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych. Są one silnymi antyoksydantami, dlatego mogą hamować rozwój nowotworów, opóźniać procesy starzenia się organizmu. Co więcej hamują one agregację pływek krwi, obniżają ciśnienie, zmniejszają poziom złego cholesterolu. Katechiny regulują poziom cukru we krwi, co jest ważne z punktu widzenia osób cierpiących na cukrzycę. Regularne spożywanie produktów zawierających katechiny może prowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej.

Aromatyczny napój jest również źródłem potasu, który jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest on odpowiedzialny między innymi za prawidłowe ciśnienie krwi i napięcie mięśni. Jego bardzo ważną funkcją jest kontrolowanie poziomu wody w naszym organizmie.

Kto powinien zainteresować się cydrem?

kobiety, plaża, alkoholCydr jest wskazany dla osób, które chcą zadbać o swoje serce i cały układ krążenia. Napój ten jest także wskazany w profilaktyce przeciwnowotworowej. Jabłkowy trunek może przynieść pewne korzyści także osobom odchudzającym się. Jeżeli chcemy wykorzystać prozdrowotne właściwości jabłecznika, powinniśmy pamiętać, żeby spożywać go z umiarem.

Kobiety mogą spożyć maksymalnie cztery dawki alkoholu dziennie (czyli maksymalnie 40 g alkoholu etylowego). Dla mężczyzn górną granicą jest 50 g alkoholu etylowego w ciągu dnia.

Jak zrobić cydr?

Współcześnie jabłecznik znajdziemy w każdym większym sklepie. Poleca się wykonanie go samodzielnie, gdyż daje to gwarancję spożywania tylko składników najwyższej jakości, bez zbędnych dodatków.

Produkcja cydru nie jest skomplikowana – potrzebujemy jedynie trzech składników: jabłek, a także drożdży i pożywki dla drożdży. Duży wpływ na smak i jakość trunku ma rodzaj użytych owoców. Warto jest wybrać czterdzieści procent jabłek o kwaśnym smaku i sześćdziesiąt procent jabłek słodkich.

Owoce należy dokładnie umyć, ale nie obierać ze skórki. Następnie należy je pokroić, włożyć do sokowirówki i wycisnąć z nich sok. Uzyskany sok przelewamy do balonu, a następnie dodajemy do niego drożdże i pożywkę.

Odpowiednia do fermentacji temperatura to około dwadzieścia cztery stopnie Celsjusza. Proces fermentacji powinien trwać około dwa tygodnie. Po tym czasie zlewamy go znad osadu i pozostawiamy jeszcze przez mniej więcej trzy tygodnie. Następnie przelewamy nasz jabłecznik do butelek. W przeciwieństwie do wina i piwa nie musi on leżakować. Jest od razu gotowy do spożycia.

Ciekawostki na temat cydru:

  • Napojem bardzo podobnym do cydru jest gruszecznik. Jedyną różnicą jest dodatek gruszek zamiast jabłek.
  • Nie mylmy cydru z winem jabłkowym, które jest trunkiem znacznie mocniejszym (od 9 do 18% alkoholu),
  • Cydr wykorzystywany jest do produkcji alkoholi destylowanych – najbardziej popularnym jest calvados.
  • W Stanach Zjednoczonych nazwa cydr zarezerwowana jest dla napojów bezalkoholowych.
  • W Polsce pierwsze informacje o cydrze pochodzą z książki z przepisami datowanej na 1571 rok, której autorem jest Krescencjusz.
  • Kupując jabłecznik w sklepie, uważnie przeczytajmy etykietę. Na sklepowych półkach znajdują się bowiem trunki słabej jakości, w których jabłka stanowią mniejszość.
Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here