System ćwiczeń znany pod nazwą callanetics spopularyzowany został w USA, a obecnie oferty ćwiczeń tego typu można znaleźć na całym świecie. Głównym celem callanetics jest ujędrnienie ciała i zwiększenie wydolności. Miłym ‘ubocznym’ skutkiem jest również poprawa wyglądu całej sylwetki. Stąd tak duże zainteresowanie pań tym rodzajem treningu.
Na trening callanetics składają się ćwiczenia szybko wpływające na ukształtowanie sylwetki i zmianę postawy. Postawa jest zresztą kluczową kwestią – wykonując każde ćwiczenie należy przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących tego, jak dokładnie ma być ułożone ciało. Równie istotna jest kolejność wykonywanych ćwiczeń. Zaczynamy od rozgrzewki, po czym wykonujemy ćwiczenia na brzuch, na nogi, na biodra, aż w końcu ćwiczenia rozciągające. Kolejność jest zawsze stała, i nie należy opuszczać żadnego ćwiczenia z programu. Podczas wykonywania niektórych z tych ćwiczeń, wykonuje się bardzo niewielkie i drobne ruchy, podczas innych zaś powoli przemieszcza się ciało z jednej pozycji do drugiej. Na każde ćwiczenie przypada obowiązkowy okres czasu, albo określona liczba powtórek.
O czym jeszcze należy pamiętać ćwicząc callanetics? Zawsze zachowujmy odpowiednią postawę, ze szczególną uwagą na ułożenie kręgosłupa i ustawienie stóp. Nie zmieniajmy kolejności wykonywani ćwiczeń oraz czasu ich trwania. Oddychajmy wciągając powietrze nosem, a wypuszczając ustami.
Treningi callanetics mogą być uznane za intensywne, trwają bowiem od 45 minut do godziny, w ciągu których wielokrotnie powtarza się krótkie, ale dynamiczne i szybkie ruchy. Jednak już po dwóch tygodniach codziennych ćwiczeń ciało zyskuje wymarzoną rzeźbę. Szczególnie zauważalne jest wysmuklenie nóg, uniesienie pośladków, zmniejszenie brzucha oraz ładniejsze ukształtowanie ramion. Jest to dobry pomysł na szybkie poprawienie figury przed wyjazdem na wakacje czy imprezą na którą trzeba będzie się wbić w obcisłą sukienkę.