Każdy z nas chciałby mieć płaski i umięśniony brzuch. Wiele osób w tym celu wykonuje codziennie dziesiątki, a nawet setki brzuszków, licząc na cudowne efekty. W rzeczywistości zwykle kończy się to rozczarowaniem. Zatem jakie ćwiczenia na brzuch warto wykonywać, aby osiągnąć sukces? W jaki sposób powinien być prowadzony trening? Od czego zacząć pracę nad brzuchem?
Efektywne ćwiczenia na brzuch – pracuj nad całym ciałem
”Brzuch to rdzeń ciała. Stabilizuje kręgosłup w życiu codziennym i w wielu ćwiczeniach. Wszystkie ćwiczenia izolowane to jedynie dodatek do jego podstawowej roli i funkcji. W mojej opinii, u osób początkujących nie ma w ogóle potrzeby wprowadzania specjalnych ćwiczeń na ABS. Dobre ćwiczenia na płaski brzuch na początek to prawidłowo wykonane siady, wiosła, podciągania i wyciskania (przetrenowane mięśnie brzucha to brak progresji siłowej w tych ćwiczeniach). U osób średnio zaawansowanych wystarczy wykonywanie ćwiczeń nie częściej niż 1-3x w tygodniu. Trening mięśni brzucha nie likwiduje tłuszczu z tego miejsca. Pomaga jednak wzmocnić mięśnie brzucha i je uwidocznić” – wyjaśnia trener i dietetyk kliniczny Michał Wrzosek.
Zestaw ćwiczeń na brzuch angażujący całe ciało
Jak twierdzi Michał Wrzosek, najskuteczniejsze, przynajmniej na początku, ćwiczenia na brzuch to tzw. ćwiczenia wielostawowe. Innymi słowy, są to ćwiczenia, które angażują stawy oraz liczne partie mięśni poza mięśniami brzucha. Według specjalisty efektywne ćwiczenia na brzuch to m.in. przysiady i martwy ciąg. Warto również wprowadzić ćwiczenia stabilizacyjne angażujące mięśnie całego ciała. Istnieje wiele ćwiczeń stabilizacyjnych, możesz wybrać takie, które odpowiadają Ci najbardziej. Do wyboru masz m.in.:
- fitball (trening z piłką do fitnessu),
- TRX (trening z taśmami),
- plank (tzw. deska).
Ćwiczenia na płaski brzuch – zadbaj o spalanie tkanki tłuszczowej
Popularnym, często powtarzanym mitem jest przekonanie, że ćwiczenia na brzuch powodują spalanie tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Niestety, w rzeczywistości nic takiego się nie dzieje. Oczywiście wysiłek fizyczny zasadniczo prowadzi do utraty nadmiaru kilogramów, jednak podczas wykonywania nawet najcięższych ćwiczeń na płaski brzuch wysiłek nie jest wystarczająco intensywny. Natomiast należy jasno podkreślić, że trening danej partii mięśni nie oznacza, że w pierwszej kolejności spalany jest tłuszcz gromadzący się w ich obszarze. Bez względu na to, jakie ćwiczenia na brzuch będziesz wykonywać, w efekcie będą one zyskiwały masę i siłę oraz częściowo uda Ci się je uwypuklić, jednak dla pełnego efektu powinieneś również pracować nad pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
W celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej możesz wykonywać różnorodne ćwiczenia aerobowe oraz cardio. Jeśli lubisz biegać, kończy trening na bieżni, natomiast preferują rower, wybierz tę formę aktywności. Ażeby skutecznie spalać tłuszcz, ćwiczenia tego rodzaju powinieneś wykonywać na końcu treningu, kiedy wykorzystasz już na tyle dużo zasobów energetycznych, że organizm jest zmuszony sięgnąć po jego zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.
Ćwiczenia na brzuch w późnej fazie treningu
Pamiętaj, że zestaw ćwiczeń na brzuch powinieneś wykonywać zawsze w późnej fazie treningu. Rzecz w tym, iż brzuch stanowi stabilizację dla ciała. Jeśli zmęczysz go już na początku, trudno będzie Ci wykonywać inne ćwiczenia. Do zmęczenia mięśni prowadzą nawet proste ćwiczenia na brzuch, których wykonywanie nie powoduje większego wysiłku. Jeśli czujesz niedosyt, zestawienie najefektywniejszych ćwiczeń na płaski brzuch znajdziesz na stronie Michała Wrzoska