Chirurgiczne leczenie otyłości – dla kogo, dieta po operacji

0

Otyłość olbrzymia to nie tylko defekt natury wizualnej, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W przypadku osób, których BMI przekracza 40 sama dieta odchudzająca może nie wystarczyć. W tak trudnych sytuacjach często stosuje się zabiegi bariatryczne, czyli chirurgiczne leczenie otyłości. Choć operacje w celu zmniejszenia żołądka nie należą do najbezpieczniejszych, dają choremu szansę na uzyskanie prawidłowej wagi, a tym samym na powrót do normalnego życia. Żeby taka operacja się udała, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety już pierwszego dnia po zabiegu.

Zachowawcze leczenie otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości praktykowane jest od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Zazwyczaj stosuje się je u pacjentów z drugim i trzecim stopniem otyłości. Zabiegi restrykcyjne mają na celu zmniejszenie objętości żołądka. Zaliczamy do nich:

  • pionową opaskową plastykę żołądka,
  • regulowaną opaskę żołądkową,
  • a także rękawową resekcję żołądka.

Stosuje się również zabiegi wyłączające, których celem jest zmniejszenie powierzchni układu pokarmowego. Zaliczamy do nich wyłączenie dwunastnicy i wyłączenie żółciowo-trzustkowe.

Samo zmniejszenie żołądka nie przyniesie długofalowych efektów, jeżeli pacjent nie zmieni niewłaściwych nawyków żywieniowych. Chociaż redukcja żołądka do rozmiarów żołądka małego dziecka znacznie ułatwi mu to zadanie, niezbędne jest stosowanie odpowiedniej diety.

Żywienie po operacji bariatrycznej – krok po kroku

pacjent w szpitaluW pierwszych dniach po operacji nie ma mowy o tradycyjnej diecie. Pacjentowi podawana jest dożylnie woda i glukoza. W kolejnych dniach dopuszczalne są płyny nie zawierające kofeiny takie jak niegazowana woda mineralna, czy słaba herbata. Ich ilość to zazwyczaj pięćset mililitrów dziennie. Konieczne jest podawanie ich w porcjach nieprzekraczających piętnastu mililitrów.

Z upływem czasu ilość płynów zwiększa się do tysiąca mililitrów, a porcje wzrastają do trzydziestu mililitrów.

Około tydzień po zabiegu ilość spożywanych płynów się podwaja. Dodatkowo połowę z nich mogą stanowić płyny posiadające wartości odżywcze – najczęściej polecane są:

  • mleko sojowe,
  • odtłuszczone mleko,
  • zmiksowane zupy,
  • jogurty naturalne.

W tym czasie chory zaczyna przyjmować preparaty zawierające witaminy i minerały.

Czwarty tydzień to okres, w którym dieta może ulec rozszerzeniu. Chory może zacząć spożywać gotowane (najlepiej na parze) owoce i warzywa. Dopuszczalne są również zupy-kremy z dodatkiem chudego mięsa. Pacjent może przyjmować od pięciu do sześciu niewielkich posiłków dziennie – ich objętość nie powinna przekraczać połowy szklanki. Ważne jest również, żeby potrawy były bogate w białko.

W diecie bardzo duży nacisk kładzie się na spożycie płynów, jednak nie należy przyjmować ich w trakcie, ani bezpośrednio po posiłku, gdyż mogą utrudnić procesy trawienne.

Siódmy i ósmy tydzień to czas, kiedy osoba po operacji może stopniowo porzucać pokarmy rozdrobnione na rzecz dań o stałej konsystencji. Optymalna ilość to pięć posiłków dziennie – trzy większe dania i dwie przekąski. Ich wartości kaloryczne muszą być dostosowane do parametrów leczonej osoby.

Bardzo ważne jest, żeby nowa dieta składała się z pokarmów różnorodnych i niskoprzetworzonych. Ilość spożywanych dziennie tłuszczów nie może przekraczać trzydziestu procent.

Pacjent po zabiegu bariatrycznym jest narażony na pojawienie się niedoborów witamin i minerałów. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie regularnych badań, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości – dodatkową suplementację.

Liczy się sposób przyrządzania posiłków

Dla osoby po zabiegu bariatrycznym znaczenie ma nie tylko jakość i ilość jedzenia, ale również sposób jego przygotowania. Rekomenduje się gotowanie, gotowanie na parze, ewentualnie duszenie (żywności nie obsmażamy), a także pieczenie w folii. Należy natomiast całkowicie zrezygnować ze smażenia.

Stopniowo wprowadzamy aktywność fizyczną

Po kilku tygodniach od operacji, kiedy pacjent czuje się lepiej, warto rozpocząć aktywność fizyczną. Oczywiście w przypadku osób chorujących na otyłość olbrzymią nie ma mowy o tradycyjnych treningach, należy zacząć się ruszać. Przygodę ze sportem można zacząć od krótkich spacerów.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here